Debian Tabanlı Deepin 15.11 Linux Dağıtımını Şimdi İndirebilirsiniz

Deepin 15.11'i denediniz mi?

• Kullanılan toplam oy
    11

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Deepin, hem macOS hem de Windows'u en iyi şekilde geçerek gezegendeki en güzel masaüstü işletim sistemidir. Kahrolsun, diğer bütün Linux dağıtımlarından bile daha güzel. Ve evet, bu önemli. Bir işletim sistemi verimliliği engellememeli veya rahatsız edici davranmasa da kullanıcıya ilham vermelidir. Deepin bunu yapıyor.

Bugün Debian merkezli deepin 15.11 mevcut olacak ve başka bir kazanan gibi görünüyor. Deepin 15.10'dan kökten farklı olmasa da buna değer hâle getirmek için yeterli hata düzeltmeleri ve ilaveleri var. Örneğin; optik diskler (CD, DVD, Blu-ray vb.) popülaritesinde (eski modaya yakın) önemli ölçüde düşmekle birlikte deepin geliştiricileri disk yazdırıcısı dağıtımın dosya yöneticisine eklemiştir. Bununla birlikte daha heyecan verici olanı, Kontrol Merkezi için bulut senkronizasyonu olup yeni bir kurulumda veya paylaşılan bir makineye giriş yaparken ayarları geri yüklemeyi kolaylaştıracaktır.

"Kontrol Merkezi'nde Deepin ID'de Oturum Açtıktan sonra ağ ayarları, ses ayarları, fare ayarları, güncelleme ayarları, güç ayarları, gelecek ayarları, tema, duvar kâğıdı, başlatıcı ve rıhtım gibi sistem ayarlarını otomatik olarak buluta senkronize edebilirsiniz. Belirtilen seçenekleri veya tümünü kapatmayı seçebilirsiniz. Bu özellik sayesinde başka bir bilgisayarda sorunsuz bir şekilde hareket edebilir ve üzerinde çalışabilirsiniz. Not: Bu özellik yalnızca şu anda Anakara Çin'de Deepin ID konumuna sahip kullanıcılar için kullanılabilir. Yakında diğer bölgelerdeki kullanıcılar için yayımlanacak." diğer The deepin Development Team.

Ekip ayrıca "Deepin Mağazası 5.3'te oturum açarsanız bölgeniz Deepin ID konumunuza göre belirlenir. Aksi takdirde IP adresinize göre belirlenir. Disk yazma fonksiyonu şimdi Deepin File Manager'de bulunmaktadır. Optik bir sürücü olduğunda CD / DVD'yi takın ve hemen yazmaya başlamak için dosyaları sağ tıklatın. Artık altyazı dosyalarını Deepin Movie'ye sürükleyip bırakabilir ve altyazıları doğrudan yükleyebilirsiniz. Pil simgesinin üzerine geldiğinizde kapasiteyi, kalan süreyi veya gereken şarj süresini gösteren araç ipucunu görebilirsiniz." diye paylaşıyor.

dde
  • Eklendi: Eş zamanlı şifre ve parmak izi doğrulama desteği;
  • Çözüldü: Önyükleme menüsünün arka plan duvar kağıdını ayarlamak başarısız oldu;
  • Çözüldü: Deepin Calendar'ın rastgele çöküşü;
  • Çözüldü: Parola alanı, doğrulama başarısız olduktan sonra odağını kaybetti;
  • Çözüldü: Bazı durumlarda uyandığında duvar kâğıdını değiştirme fonksiyonu çalışmadı;
  • Çözüldü: Pencere efekti Nvidia m250 ve GTX 1060 ekran kartlarında çalışmadı;
  • Çözüldü: Pencere efekti devre dışı bırakıldığında dde-dock'taki pencere önizlemesi gösterilmez veya boş olarak gösterilir;
  • Çözüldü: Sistem, Deepin System Monitor'da işlem sekmesine tıklandığında sıkışmış;
Başlatıcı
  • Çözüldü: Kısayollar, Başlatıcı'da arama yaparken bir uygulamayı başlatmak için kullanılamaz;
  • Başlatıcıda bir uygulamaya sağ tıkladığınızda ESC'ye basıldıktan sonra diğer simgenin seçilmesi hatası düzeltildi;
  • Çözüldü: Deepin Uçbirimi ve Multitasking View artık kaldırılamaz.
Rıhtım
  • Çözüldü: Bazı bilgisayar modellerinde güç adaptörünün kullanılıp kullanılmadığı tanınmıyordu;
  • Çözüldü: Ses seviyesi ayarlanırken ses listesi gizlendi;
  • Çözüldü: Pencere efekti devre dışı bırakılmışsa pencere önizlemesi tıklatıldığında rıhtım çökmesi;
  • Ekran önizlemesi iyileştirildi;
Kontrol Merkezi
  • Eklendi: Cloud Sync fonksiyonu;
  • Eklendi: Parola olmadan kullanıcıyı desteklemek;
  • Çözüldü: Kısayolların örtüşme ekranı;
  • Çözüldü: Parola değiştirilirken hata kutusu kaybolmadı;
  • Çözüldü: Çoklu ekran ortamının özel ayarlarında ekran çözünürlüğü değiştirildiğinde birleştirme modu otomatik olarak kapandı;
  • Sistem güncellemesi tamamlandıktan sonra hâlâ güncelleme bildirimi olduğu hatası düzeltildi;
  • Özel olmayan moddan özel ekrana geçildiğinde eski yapılandırmanın silinmesi hatası düzeltildi;
  • Wine uygulamaları için ekran ölçeklendirmesini ayarlamak için kullanıcıların tekrar giriş yapmaları ve değişiklikleri etkili kılmak için ekran ölçeklendirmelerini ayarlamaları gerektiğini unutmayın.
dde-session-ui
  • Eklendi: LDAP kullanıcı girişi desteği;
  • Çözüldü: Parola alanı askıya alındıktan sonra odağını kaybetti;
  • Çözüldü: Uzun süre askıya alındıktan sonra kilit ekranında ve giriş arayüzünde sıkışmış;
  • İlk başlangıçta giriş arayüzü çökmesi sorunu düzeltildi;
  • Kullanıcıları değiştirirken parola hatası mesajının çıkması sorunu düzeltildi;
deepin-kwin
  • Çözüldü: Pencere efektini birçok kez etkinleştirip devre dışı bıraktıktan sonra başlık çubuklu bir pencere açarken anormal ekran görüntüsü;
  • Çözüldü: Pencere simge durumuna küçültülemiyor ve simge durumuna küçültülmüş pencere geri yüklendikten sonra Deepin Movie videoyu oynatamıyor;
  • Çözüldü: Pencere küçültüldükten sonra rıhtımda pencere önizlemesi tıklatıldığında pencere gösterilmemiştir;
  • Çözüldü: Çalışma alanı yönetimi arayüzündeki +/- butonu, HiDPI'ye tıklandıktan sonra daha küçük hâle geldi;
  • Çözüldü: WPS Office'nin penceresi bazen gösterilmemiştir;
  • Çalışma alanlarının sayısını azami dört ile sınırlandırın;
  • Dokunmatik ekranda pencere sürükleme deneyimini geliştirdi ve sürüklerken "window resize"nin yanlış çalışmasını düzeltti;
  • Pencere menüsü, menü kontrollerini derinlemesine bir tarzda benimsemiştir;
  • Çözüldü: Ekran ölçekleme oranı iki iken pencere başlık çubuğunun anormal gösterimi;
  • Çözüldü: Pencere simge durumuna küçültülmüşse ön panelde önizleme resmi yoktur;
  • Çözüldü: Pencere bazı durumlarda odağı kapatamaz;
  • Çözüldü: Geçersiz kısayollar Süper+ÜstKrkt+Sayısal Tuşlar. Geçerli pencereyi belirtilen çalışma alanına tekrar taşımak için kullanabilirsiniz.
  • Etkin değil: Çalışma alanı yönetimi arabiriminde Alt tuşuna basın ve başka bir çalışma alanına taşımak için pencereyi sürükleyip bırakın. Pencereyi Alt tuşuna basmadan doğrudan sürükleyip bırakabilirsiniz;
  • Köşe ayarlarındaki “Pencereyi Kapat” fonkisonu yalnızca büyütülmüş pencerede çalıştı ve kapatılabilir;
  • Eklendi: Pencere efekti devre dışıyken çoklu görev görünümüne tıklanması durumunda bir uyarı bilgi istemi;
  • Çözüldü: Kwin'de çoklu ekran ortamında ekran koruyucu yalnızca bir ekranda gösterildi;
  • Çözüldü: Kwin'de masaüstünü gösterdikten ve ekran koruyucuyu başlattıktan sonra rıhtım ekran koruyucusunda gösterilir;
  • Pencereyi sürüklerken opaklık efekti kaldırıldı;
  • Masaüstü gösterilirken küçük resimler dört köşeden kaldırıldı;
  • Masaüstünü gösterdikten sonra bir pencereyi tıklatırken veya açarken diğer gizli pencerelerin de gösterilmesi;
  • Pencere başlık çubuğundaki içerik menüsü kaldırıldı;
  • Rıhtımda pencere önizlemesi için destek eklendi;
  • Kwin'deki pencereyi sürüklerken veya yeniden boyutlandırırken imlecin değişmemesi hatası düzeltildi.
Deepin Dosya Yöneticisi
  • Eklenen disk yazma işlevi;
  • Disk boş alanını göstermek için gösterge eklendi;
  • Takılan haricî diskin simgesinin Bilgisayar sayfasında gösterilmemesi hatası düzeltildi;
  • Çözüldü: Yeni lsblk kullanılırken disk doğru çıkarılabilir disk olarak tanınamıyor;
  • Çözüldü: Biçimlendirme aracının güvenlik sorunu;
  • Çözüldü: Son dosya listesindeki içerik menüsünün çökmesi;
  • Çözüldü: Biçimlendirme aracının güvenlik sorunu;
  • Çözüldü: Son dosya listesindeki içerik menüsünün çökmesi;
  • Çözüldü: Masaüstünde otomatik birleştirme durumu hatırlanamıyor;
  • Kopyalama iletişim kutusundaki ve dosya seçimi iletişim kutusundaki menü seçenekleri kaldırıldı;
  • Yavaş sistem başlangıcını önlemek için diskin otomatik endeksini geciktirdi;
  • Masaüstü arka plan boyutunun ve ekranın boyutunun bazı durumlarda eşleşmemesi sorunu düzeltildi;
  • “Otomatik birleştirme” işaretlendiğinde klasörler arasındaki gereksiz boşluk kaldırıldı;
  • Hızlı dizin ve NTFS bölümündeki dosya etiketleri tarafından oluşturulan veri tabanı dosyaları, Windows'ta gösterilmeyecek şekilde gizlenecek şekilde ayarlandı.
Deepin Mağazası
  • Bölgeyi otomatik olarak Deepin ID konumu ile belirleyin;
  • Uygulama sayfasında geliştirici ve paketleyicinin bilgilerini gösterin;
  • Bağışlarımdaki toplam bağış tutarını göster;
  • Uygulama arama fonksiyonu optimize edildi.
Deepin Editörü
  • Çözüldü: Dosyayı diğer masaüstü ortamlarına kaydederken çökme;
  • Çözüldü: Açmak için başka bir dosyaya çift tıklandığında mevcut pencere en üstte değildi;
  • Bir dosya seçerken varsayılan açık konumu “Documents” klasörüne değiştirdi.
Deepin Grafik Sürücüsü Yöneticisi
  • Bumblebee çözümünün işe yaramadığı hatası düzeltildi;
  • NV-PRIME çözümünü geçici olarak devre dışı bırakın.
Deepin Resim Görüntüleyicisi
  • Çözüldü: Baskı önizlemede geçersiz sayfa düzeni.
Deepin Film
  • Çözüldü: Çoklu ekranlarda geçiş yaparken pencere sıkışmış.
Deepin Müzik
  • Çözüldü: Bir dosyayı açmak için çift tıkladığınızda pencere en üstte değildi.
Deepin Ekran Kaydedici
  • Çözüldü: Pencere seçilemez.
  • Çözüldü: İkincil monitör için ekran ölçeklendirmesi ayarlanmışsa pencere seçilemez.
  • Çözüldü: Burl aracı işe yaramadı.
Deepin Uçbirimi
  • Eklendi: Pencere efekti devre dışı bırakıldığında pencere boyutunu ayarlamak için sağ alt köşeyi sürükleyin;
  • Eklendi: Kwin'de arka planı bulanıklaştırır;
  • Eklendi: Seçilen göreli yolu doğrudan açmak için sağ tıklayın;
  • Eklendi: Başlık çubuğunu pencerenin altına taşıyın (yalnızca yapılandırma dosyası olan UI ayarları yoktur);
  • Eklendi: Bağlam menüsünde “Bağlantıyı aç” seçeneği eklendi;
  • Çözüldü: Quake modunda uçbirim, kwin kullanıyorsanız kaybettikten sonra odağı tekrar elde edemez;
  • Çözüldü: Parola özel bir karakter içeriyorsa ("{" gibi) sunucu başarıyla bağlanamıyor.
Deepin Ses Kaydedicisi
  • Çözüldü: Kayıt dosyasını yeniden adlandırırken çökme;
  • Bazı durumlarda rıhtım tepsisindeki ses listesinde iki uygulama ikonu bulunması hatası düzeltildi.
Deepin 15.11'i indirmek istiyorsanız buradan bir ISO alabilirsiniz. Eğer denerseniz, en güzel işletim sistemi olduğunu kabul ederseniz, lütfen aşağıdaki yorumlardan bana bildirin. Şüpheciler çok şaşıracaklar.

Kaynak: Debian-based deepin 15.11 Linux distribution now available for download

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
15.10'du sanırım benim denediğim. Bunun kernel şeysinin sürümü kaç? Wi-fi kartım için soruyorum.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Manjaro destekli Deepin daha stabil çalışmaktadır. Çinliler bu işi yapamamış bu sefer, bence.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Manjaro destekli Deepin daha stabil çalışmaktadır. Çinliler bu işi yapamamış bu sefer, bence.

Bu kadar hata düzeltmesi her ne kadar göze fazla gelebilse de kullanan birisinin yorumu bence daha doğru olacaktır.

Malesef bu da desteklemiyor. Benimki için 4.18 üstü lazım...

Bence 4.18 sürümünün üstü çekirdeği kullanan çok dağıtım var. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
15.10'du sanırım benim denediğim. Bunun kernel şeysinin sürümü kaç? Wi-fi kartım için soruyorum.
Bu konuda net bir bilgi yok; Distrowatch sitesinde deepin'in geçmiş bir sürümü için son kararlı çekirdeği kullandığı bilgisi var; bence 5 küsur olma. Aşağıda da bir kullanıcı şu tweet'i paylaşmış. (Ek not: 5.1.16 kararlı çekirdek: 03.07.2019 tarihinde duyurulmuş.)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Sanırım 4.15.0.
Bu konuda net bir bilgi yok; Distrowatch sitesinde deepin'in geçmiş bir sürümü için son kararlı çekirdeği kullandığı bilgisi var; bence 5 küsur olma. Aşağıda da bir kullanıcı şu tweet'i paylaşmış. (Ek not: 5.1.16 kararlı çekirdek: 03.07.2019 tarihinde duyurulmuş.)

Açıkçası DistroWatch'da gördüğümü söyledim.

DistroWatch.com: deepin

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux linki, kernel arşivine yönlendiriyor. Oradaki bilgiye göre o zaman kararlı ve uzun süreli desteği olan kernel çekirdeği olmalı.

Planlarımda yoktu ama bir deepin yapalım. ?

Ben de indirmeye başladım ancak sanal makinede denemeyi düşünüyorum.

Ekran Görüntüsü - 2019-07-26 22-51-26.png

Arada bir çançinçon diye sesler çıkarmayı da kestiyse neden olmasın. :D

Bence pek fazla bir şey değişmemiştir. Umarım ben yanlış çıkarım.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Deepin 15.11 kurulumundan enstantaneler:

Şimdiye kadar hiç Deepin yükleyip kullanmamıştım. Kurulum ekranında yeni bir şeyler var mı ve paylaştığım son ekranda?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Tek kelimeyle harika. Bir süre önce bilmediğim bir sürümünü denemiştim. Tasarımıyla, kullanım kolaylığı ile tam aradığım dağıtımdı. Tekrar kurmayı düşünüyorum ancak Windows'a şu sıralar ihtiyacım var.