Dava açtım

Bu konuyu okuyanlar

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Bu gün sabahtan beni 1000 TL dolandıran şahısa dava açmaya gittik ve davamızı açtık savcı pazartezi veya salı günü Letgo sattığı ilanonın ekran görüntüsünü istedi diyelim ki davayı kazandık sonuç ne olucak? Ve birde adamın numarasının GBT'si boş çıktı ne demek?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bu gün sabahtan beni 1000 TL dolandıran şahısa dava açmaya gittik ve davamızı açtık savcı pazartezi veya salı günü Letgo sattığı ilanonın ekran görüntüsünü istedi diyelim ki davayı kazandık sonuç ne olucak? Ve birde adamın numarasının GBT'si boş çıktı ne demek?
Numaranın GBT'si mi oluyormuş? GBT şahısla ilgili değil mi?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Daha önce bu işin içindeyse farklı farklı numaralardan yapıyordur büyük ihtimal her bir numarada yeni birini dolandırıyordur. Dolasıyla temiz çıkması normal.

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Daha önce bu işin içindeyse farklı farklı numaralardan yapıyordur büyük ihtimal her bir numarada yeni birini dolandırıyordur. Dolasıyla temiz çıkması normal.
Numarayı hala değiştirmemiş bu işte acemi galiba. Şu an açtığım davadan adam hapis cezası alabilir mi?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Hapis cezası almaz, para cezası alabilir. Tabi TC üzerinde sicili temizse. Harici senden aldığı parayı ödeme hükmü ile mahkeme masraflarını karşılaması talep edilebilir. 5 yıllık açık uyarı alabilir ki bu 5 yıl içinde yapacağı sonraki ufak bir illegal işlemde hapis cezası alması anlamına gelir.

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Hapis cezası almaz, para cezası alabilir. Tabi TC üzerinde sicili temizse. Harici senden aldığı parayı ödeme hükmü ile mahkeme masraflarını karşılaması talep edilebilir. 5 yıllık açık uyarı alabilir ki bu 5 yıl içinde yapacağı sonraki ufak bir illegal işlemde hapis cezası alması anlamına gelir.
Ama biz makmeye para vermedik ki.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Bu mahkemenin bedava olduğu anlamına gelmiyor. Avukatın, savcı, hakim, mübaşir bunların maaşları ve ücretleri var. Bir dava açıldığında bir taraftan bir taraf belli bir miktar ücreti öder. İki taraf içinde ücretsiz bir mahkeme olduğunu görmedim ben.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bildiğim mahkeme sonuçlandığında kaybeden taraf ödemekle yükümlü olur. İnstagram da o kadar hukuk okuyan var forum da yok mu ?

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
adam senden ne çekmiş :D

diyelim ki davayı kazandık sonuç ne olucak?
büyük ihtimalle cebine bunlardan gelecek
1593807235677.png

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Suç duyurusunda bulunduk babam ilgilendi savcıyla konuşurken odaya almadılar.
Savcılık aşaması soruşturma aşaması oluyor. Savcılık suçu ve şüphelileri araştırıyor ve ilgili kurumlara talimatlar veriyor ve bilgi talep ediyor. Eğer şüpheliyi tespit edemezse KOVUŞTURMA aşamasına geçmiyor. Olay orada kapanıyor. Kovuşturma yani mahkeme aşamasına geçmediği için mahkeme masrafı da olmaz. Siz şüphelilerin tespit edilemediğine dair tebligat gelir. Galiba bu durumda KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR bir karar oluyordu bu.

Kovuşturma aşaması mahkeme aşaması oluyor. Eğer savcılık şüpheliyi tespit ederse mahkemeye dava açıyor. Zaten dolandırıcılık takibi şikayete bağlı suç değil, kamu davası. Yani siz davadan çekilseniz bile devlet dolandırıcının yakasını bırakmıyor. Hapis cezası var çünkü.

Ama sizin paranızı almak için ayrı bir dava daha açmanız gerekiyor mu, onu bilmiyorum.

Davayı kaybeden taraf mahkeme ve avukat masraflarını ödüyor. Ama ortada suç olduğu için sizin davayı kaybedeceğinizi sanmam.

Son düzenleme:

Ademdmrrrr

Asistan
Reaksiyon puanı
246
İyi yaptın sırf bunu demek için login oldum, inşallah tez zamanda kazanırsınız galiba ilk suç sizden gelmiş.