Darüşşafaka Doğuş'un David Blatt ile hedefi Euroleague Kupası

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Darüşşafaka Doğuş'un yeni başantrenörü David Blatt için tören düzenlendi. Törende konuşan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, takımın hedefinin Euroleague Kupası'nı kazanmak olduğunu söyledi.

darussafaka-dogusta-david-blatt-donemi,4DQVKcGeH02jAm-vYpPRAw.jpg

Darüşşafaka Doğuş'ta Oktay Mahmuti'den boşalan başantrenörlük görevine David Blattgetirildi.

Yeni başantrenör David Blatt için tanıtım töreni düzenlendi.

Törende Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, bir konuşma yaptı.

FERİT ŞAHENK: DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ KENDİSİNİ KANITLAMA YOLUNDA İLERLİYOR

Darüşşafaka Doğuş'un hedefinin Euroleague Kupası'nı kazanmak olduğunu vurgulayan Ferit Şahenk, şu ifadeleri kullandı:

"Ben bir Doğuş Grubu perspektifiyle ve bir spor gönüllüsü olarak kişisel görüşlerimi iletmek istiyorum. Darüşşafaka Doğuş, bugün Türkiye için olduğu kadar, Avrupa basketbolunda da kendisini kanıtlama yolunda ilerliyor. Darüşşafaka, Doğuş Grubu’na önemli bir markayı teslim etmesi ve güvenmesi üzerine bizler üzerimizdeki yükü böyle anlamlı bir markayı ileriye götürmek üzere üç sene evvel bu işe soyunduk. Bir misyonla Darüşafaka Doğuş Basketbol Kulübü’nü Türk sporu için, Türk bayrağımızı yurtdışında en iyi şekilde temsil etmek için, sonuçlarla kupaları, madalyaları getirmek için, ama daha önemlisi Türk basketboluna gençlerimizi daha fazla çekmek ve sadece Türkiye'de değil, Avrupa’da, Amerika’da, NBA’de onları görebilmek için bu işe soyunduk.

"BU BİR SPONSORLUK DEĞİL"

Darüşşafaka ailesi ile Şahenk ailesinin çok uzun süreli bir ilişkisi vardır. 90’lı yıllarda biz her zaman Darüşşafaka cemiyeti ile iç içeydik. Bu önemli kuruluşun başarıları için yardımcı olmaya çalıştık. Ayhan Şahenk Spor Salonu’nu yaptık. Bu anlamda dünyadaki spor ekonomisinin gelişmesine ve sporun dünyada memleketler için ne demek olduğunu daha iyi görerek, artık 2000’li yıllardan beri sponsorluğunu yaptığımız Türk sporuna yönetim anlamında bunu da bir grubun sektör faaliyeti olarak girmeye karar verdik. Bu bir sponsorluk değildir. Bu artık Darüşşafaka Doğuş Kulübü bizim Doğuş Grubu’nun sektörleri için de, spor sektörü için de anlamlı, uzun vadeli bir yarışıdır ve Türk sporu için bir hizmettir.

ibrahim-kutluay-david-blatt,4MjxQFeY3kS8KhuclKE02A.jpg

Bu anlamda Doğuş Grubu olarak kurumsal yapımızı, profesyonel anlayışımızı, spor stratejimizi ve vizyonumuzu ortaya koyarak emin adımlarla ilerliyoruz. Profesyonel ve uzun süreli bir vizyonla bu işi yapmaya gayret ediyoruz ve gayret edeceğiz. Memleketimizin de ayrıca 80 milyon genç nüfusunun olimpiyatlardan tutun da birçok değişik milletlerarası yarışmalarda daha da fazla başarılı olacağına inanıyoruz. Biz bu anlamda basketbolu yöneticilik anlamında seçtik ama sponsorluk olarak basketboldan futbola imzalarımız var. Geçen hafta çok güzel bir imza attık yelken federasyonumuzla birlikte. Yelkencilik sporumuza da katkıda bulunmak üzere koşturacağız. Bu federasyonla işbirliğimizde “Rüzgarın Çocukları”nı ben şahsen olimpiyatlarda da izleme imkanı bulacağım. Aynı şekilde basketbol kadın milli takımımızın oradaki başarılarında Garanti Bankamızın çok büyük katkıları olmuştur, onları da izlemi imkanı bulacağız. Olimpiyat yarışlarında bütün oyuncularımıza gönülden en iyi başarıları diliyorum ve hepimizin onlara desteğini rica ediyorum.

"BU BİZİM İŞİMİZDİR"

Sporda skor da var spor da var. Doğuş Grubu için anlamlı olan spor. Biz gençlerimizle beraber ileriye koşmak istiyoruz. Bizim kazancımız kupa ve madalyalar değildir sadece; ne kadar genci sporda yetiştirebilirsek, onları milli seviyeye çıkartabilirsek... Benim şahsen arkadaşlarıma verdiğim mesaj; ne kadar milli sporcu yetiştirebilirseniz, ‘Oyunda kal’ projemizle ne kadar genci spora teşvik edebilirseniz, onları iyi alışkanlıklarla yönlendirebilirsiniz. Dünyada memleketlerin daha iyi görülmesi, daha iyi sayılması için birçok iş var. Bunlardan bir tanesi spor, bir tanesi sanat, bir tanesi o memleketin mutfağı. Biz bu anlamda hem Darüşşafaka Doğuş’la profesyonel anlamda koşturacağız, sponsorluklarla sporun daha iyi yapılmasına destek vereceğiz ve daha önemlisi bayrağımızın en iyi şekilde oralarda dalgalanması için hizmetimize devam edeceğiz. 90’lı yıllardan beri başlayan sponsorluk anlayışımızın devamı demektir bu ama artık Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı’yla yöneticilik olarak buradayız. Bu bizim işimizdir, bu da böyle biline. Başarı ancak bir takımla, bir vizyonla, stratejiyle oluyor.

"EUROLEAGUE KUPASI'NI KALDIRACAK"

Senelerdir çok yakinen izlediğim, 2000’li yıllarda televizyonda üçlük sayıları atarken seyrettiğim İbrahim kardeşimizi kaptan olarak da gördük milli formayla. İbrahim ilginç bir adamdır. Türk bayrağını Yunanistan’da, maçta seyircilere gönülden açma isteğini oluşturan bir sporcudur. İşte ben spor dediğim zaman bunlardan bahsediyorum. Euroleague Kupası'nı kaldıran sporcularımızdan belki bir tanesidir. Uzaktan imrenerek seyrettiğimiz belki bugün Cleveland Cavaliers’ın bu başarısında -hiç olmazsa yüzde 50 diyorum- belki David orada olsaydı çok daha erken bu şampiyonayı kazanabilirlerdi. David’in kendisi de Euroleague Kupası'nı kaldırmış bir antrenör. Bu kupayı kaldırmış bir sporcu 3 senedir yöneticilik yapıyor. Bu kupayı kaldırmış bir antrenör. Burada bir eksiğimiz var, bu kupayı da Darüşşafaka Doğuş kaldıracak.

"HERKES BİZİM TAKIMIMIZ"

Bu anlamda göğsümüzü kabartan iki mesele vardır bu sene, bunları da söylemek lazım. Biz sportif olarak herkesle mücadele edeceğiz ama spor saygısı olarak herkes bizim takımımız. Bu anlamda Euroleague ikincisi Fenerbahçe’mizi, Türkiye’nin en değerli kulüplerinden olan Euro Cup Şampiyonu Galatasaray’ı da en içten dileklerimle tebrik ediyorum. İnşallah gelecek sene 4 takım olarak hep beraber Türkiye'nin göğsünü kabartacak mücadeleyi de veririz.

SPOR YAZARLARINA ÇAĞRI

Ama burada Türkiye'nin spor camiasının en güzide yazarları, görüş verenleri var, benim de sizden bir ricam var. Bize, takımımıza, ekibimize güzel görüşlerinizle, kritiklerinizle de yardımcı olun. Sonunda hedefimiz ay-yıldızlı bayrağımızı en iyi şekilde yurtdışında temsil etmek ve Türk çocuklarını yurtdışında olimpiyatlarda, NBA’de, Euroleague’de başarılı şekilde herkese kabul ettirmek. Bunu yaparken de memleketimizi daha yükselir hale getirmek."

KUTLUAY: DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ

Ferit Şahenk’in ardından Darüşşafaka Doğuş İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kutluay söz aldı.

“Bugün Darüşşafaka Doğuş olarak uluslararası marka olma yolunda ciddi adımlar attık” diyen Kutluay, şunları söyledi:

“2013 yılında Darüşşafaka cemiyetiyle yapmış olduğumuz anlaşma doğrultusunda ikinci ligde mücadele eden takımımızı şampiyon olarak birinci lige yükselttik. Birinci ligi üçüncü sırada bitirerek Euroleague’e katılma hakkı elde ettik. İlk defa katılmış olduğumuz Euroleague’de 16’ya kaldık. Türkiye Kupası’nda final oynadık ve son topta kaybettik. Böyle baktığımızda hedeflediğimiz noktaya geldiğimizi söyleyebilirim. İki camianın sinerjisi ile birlikte çok daha büyük başarılara imza atacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

150 yıllık eğitimde gençlere fırsat eşitliği sağlayan ve 100 yılı aşkın bir kulüp geleneğine sahip olan Darüşşafaka ile Doğuş’un vizyonu, uluslararası platformdaki etkinliği ve gücü birleştiği zaman bizde kulübümüzü uluslararası bir marka olma yolunda daha iyi yerlere götürme hedefindeyiz. Bu anlamda bugün dünya ve Avrupa basketbol kamuoyunda herkesin taktirini kazanmış vizyonumuza vizyon katacak çok önemli bir teknik adamla anlaşma sağlamış bulunuyoruz. Tekrar kendisine hoş geldiniz diyorum.

"MİLLİ TAKIMA EN ÇOK OYUNCU VEREN KULÜPLERİN BAŞINDAYIZ"

A takımı faaliyetleri tabii ki takımlarımızın yüzü. Ama bu işe ilk başladığımızda Ferit Bey bana, 'Ben tabii ki A Takımı’nı bir gün Avrupa kupası almışken görmek istiyorum. Ancak ben ileride Türk basketbol milli takımının bel kemiğini oluşturacak genç basketbolcu kardeşlerimizi bu camiada görmek istiyorum' dedi. Biz de bu vizyonla altyapılarımıza çok ciddi yatırımlar yaptık. Şu anda altyapılarımızda farklı kategorilerdeki takımlarımız çok önemli neticeler almaya başladılar. Belki de Türkiye'nin altyapılarda milli takıma en çok oyuncu veren kulüplerin başında gelmekteyiz. Bu sene 16 genç basketbolcu kardeşimizi milli takımlara kazandırdık."

BLATT: ONUR, MEMNUNİYET VE HEYECAN DUYUYORUM

Darüşşafaka’nın yeni başantrenörü David Blatt ise şunları söyledi:

“Türkiye’de bir yılımı geçirdim ve ailem aşıktır Türkiye'ye, hem insanlarınıza hem ülkenize... Gerçekten çok sıcak kanlı ve saygılı bir milletiniz var. Hiçbir zaman unutmadım bunu. Ben buraya aslında güvenim ve inancımdan ötürü gelmek istedim. Sayın Şahenk’in vizyonuna çok inandım ve güvendim. Doğuş Grubu’nun vizyonuna çok inandım ve güvendim. Ortak bir vizyon oluşturup İbrahim’le (Kutluay) birlikte güzel planlar yapabilir ve bunları hayata dökebiliriz dedim. Bir ekip oluştururken, bir takım oluştururken nasıl insanlar istiyoruz buna baktığımda ortak bir görüşe sahip olduğumuzu gördüm. Niyetimiz bu ülkeyi ve grubu temsil eder nitelikte bir kulüp haline gelmesi. Bunların hepsini göz önünde bulundurduğumda kararım epey kolay oldu. Gerçekten çok karakterli ve yüksek kaliteye sahip tanıdığım insanlarla çalışacaktım. Benim görevim, bu kulübe ve bu organizasyona destek olarak onların hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırmak. Aslında en önemlisi sürdürülebilir ve pozitif bir gelecek oluşturmak. Avrupa basketbolunda ve NBA’de çok güzel deneyimlerim oldu. Ama bir tarafım hiçbir zaman Türkiye'den gitmedi. Onur, memnuniyet ve heyecan duyuyorum burada olmaktan. Şu anda öyle bir dünyadayız ki sadece basketbol ve basketbol ağlarından ibaret değil. Büyük bir mücadele ile karşı karşıyayız. Ama Doğuş Grubu’nun mükemmeliyetini buraya da yansıtacağımızdan eminim.

DARÜŞŞAFAKA NASIL BİR BASKETBOL OYNAYACAK?

Benim basketbolumu Avrupa şekillendirdi. Avrupa oyunu daha şekillenmiş kalıplaşmış bir oyun. Aslında tempolu oynamak ve kontrollü oynamak ikisinin da ayrı yeri var bugünün oyununda. Akıcı bir basketbol oynamak için mutlaka iyi ilkeleri, doğru ilkeleri takip etmeniz lazım ama bir taraftan da takımınızın birbiri için ödün vermesi, destek olması lazım. Bunun yanında farklı, çeşitli oyuncuları bir araya getirebilmek lazım. Farklı pozisyonlarda oynayabilecek, farklı pozisyonları savunabilecek oyunculara ihtiyacınız var. Aslında tek tek bireylerdense takımın ön plana çıktığı tipte bir oyun sergilemek lazım. İbrahim’le çok benzer oyuncular arıyoruz. İnsanlar sadece oyuna kendini adamamalı aynı zamanda gençlere yardımcı olmaya kendini adayabilmeli. Birbirine yardımcı olmaya kendini adayabilmeli. Mükemmeliyet dediğimizde, sadece bir kupadan bahsetmiyoruz. Kupayı alıp almamaktan öteye bir mükemmeliyeti sergileyebilecek bir takım olmalı elimizde."

NTV