Darbogaz

Bu konuyu okuyanlar

Zenroki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ryzen 5 2600 ile rx 5700 toplamayi düsünüyorum ama yaptigim arastirmada darbogaz sıkıntısı olur mu olmaz mı tam emın olamadım. yayin acmak,oyun oynamak,ayni zamanda render vb icin de kullanacagim.
ryzen 5 3600 icin bütcem var ama tabiki fazladan gidip para gömmek istemiyorum.bu islemci kullanim amaclarim icin ne kadar yeterlidir onu bilmek istiyorum acikcasi benim icin kullanimda problem yaratir mi ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok az bi fps kaybı olabilir,onu da overclock ile kapatabilirsiniz.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Niye darboğaz olsun r5 2600 kötü işlemci değil. Darboğaz dediğiniz şey gidip bir AMD FX işlemciye RX 5700 takarsan olur.

Zenroki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
peki islemci overclock ile ilgili bir sürü bilgi kirliligi var onuda sormak istiyorum.overclock yapilan islemcilerin ömrü kisalir mi? yada belli bir süre sonunda performansi düser mi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
20 senedir ,overclock ile uğraşan,eline geçen istisnasız her işlemciye,(şayet overclock yapılabilen bi işlemci ise)overclock yapmış bi kişi olarak söylüyorum,hayır.:)

Ancak ve ancak,işlemcinin kaldırabileceği voltaj değerlerinin çok daha üzerlerinde voltajları ,uzun süreli verip,kullanırsanız,bi miktar ömründen gider ve zamanla aynı hızlara çıkamamaya başlar.

Zenroki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
peki son bir sey daha sorayim bu söyledigim islemler icin baska nasil ekran karti islemci kombinasyonlari olabilir?mesela ekran kartini düsürüp rx 5600 xt alip fpsden biraz feragat etsem onun yerine islemcimi ryzen 7 2700 yada 2700x gibi bir seyler yapsam daha rahat akici bir kullanim söz konusu olur mu?cünkü su ana kadar bi bilgisayarda en nefret ettigim sey bilgisayarimin akici olmamasi islemcinin isinip kasmaya baslamasi oldu. yani sonuc olarak 5 -10 fps az olsun da sistemim optimize çalışsın istiyorum.cevaplariniz icin tesekkürler:D

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
O işlemciye o ekran kartı darboğaz yaptıramaz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bence ,haklısın. Neden dersen, bi pc de en çabuk eskiyen parça e.kartıdır.İşlemciler çok daha uzun ömürlü olup,bi oyun için e.kartı olmazsa olmaz bi parça olduğu gibi,işlemciye yük bindiren ,yani işlemci ağırlıklı oyunlarda vardır.

Uzuun lafın kısası ,işlemcinizi mümkün olduğunca sağlam tutun derim.E.kartlarının fiatlandırma politikaları çok yüksek ve gittikçe gidiyor.

Zenroki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
o zaman gönül rahatligiyla toplayabilirim :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence ,haklısın. Neden dersen, bi pc de en çabuk eskiyen parça e.kartıdır.İşlemciler çok daha uzun ömürlü olup,bi oyun için e.kartı olmazsa olmaz bi parça olduğu gibi,işlemciye yük bindiren ,yani işlemci ağırlıklı oyunlarda vardır.

Uzuun lafın kısası ,işlemcinizi mümkün olduğunca sağlam tutun derim.E.kartlarının fiatlandırma politikaları çok yüksek ve gittikçe gidiyor.
tesekkürler