Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı yani bu yıl içerisinde 2 saray yapicak düşünceniz nelerdir

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
1 yıl içinde sadece 2 saray mı !!!

Okuduğunu anlama kursuna gitmelisin bence. Düşüncem bu.

The Medic

Profesör
Reaksiyon puanı
1,285
saray?

bildiğin büyük kaleye benzeyen,içinde yaşanılan saray mı?

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Saray maketi mi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çünkü vergilerimiz böyle boş şeylere harcanmaz Türkiyede. Oysa Finlandiya İsveç gibi ülkelerde vergiler hep cumhurbaşkanlarına saray yapmak için kullanılıyor

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Saray maketi mi

Çünkü vergilerimiz böyle boş şeylere harcanmaz Türkiyede. Oysa Finlandiya İsveç gibi ülkelerde vergiler hep cumhurbaşkanlarına saray yapmak için kullanılıyor

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Haberde 2016 ve 2017 yılında başlanan 2 bina bu sene bitecek deniyor...

Ama konu sahibi bu yıl içinde sıfırdan 2 saray yapılacak flan sanıyor :(

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
yaptıktan sonra yıkmaları mantıksız bi bakımdan mantıklı bi bakımdan mantıksız. şimdi bu bianalar 3 sene önce falan başlandı gerek yoktu ama ülke zarara girmiyor

Reaksiyon puanı
91
yaptıktan sonra yıkmaları mantıksız bi bakımdan mantıklı bi bakımdan mantıksız. şimdi bu bianalar 3 sene önce falan başlandı gerek yoktu ama ülke zarara girmiyor
Ben ülke değilde vatandaş zarara giriyo diye dusunuyom

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ben ülke değilde vatandaş zarara giriyo diye dusunuyom

Sözde iki sarayın toplam maliyeti 800 Milyon TL anca var. Bu parada tek seferde kasadan çıkmıyor 4-5 yıllık bir süreç.
800 Milyon TL yi 90 milyon nufusa böldümü Kişi başı 10 TL bile yapmıyor. ( 5 Yılda cebinden çıkan 10 TL ile batacaksan yaşama zaten. Yıllık 2 TL )
O binalar Türkiye Cumhuriyeti devletinin binaları olacak sonuçta ŞAHISIN DEĞİL... Cumhurbaşkanı Erdoğan görevi bırakırken o binalarıda bavula koyup götürmeyecek Demirbaş olarak kalacak hepsi.

Reaksiyon puanı
91
Sözde iki sarayın toplam maliyeti 800 Milyon TL anca var. Bu parada tek seferde kasadan çıkmıyor 4-5 yıllık bir süreç.
800 Milyon TL yi 90 milyon nufusa böldümü Kişi başı 10 TL bile yapmıyor. ( 5 Yılda cebinden çıkan 10 TL ile batacaksan yaşama zaten. )
O binalar Türkiye Cumhuriyeti devletinin binaları olacak sonuçta ŞAHISIN DEĞİL... Cumhurbaşkanı Erdoğan görevi bırakırken o binalarıda bavula koyup götürmeyecek Demirbaş olarak kalacak hepsi.
Yapmak gereklimi sence?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yapmak gereklimi sence?

Senin gibileri mutlu etmek için acil Yıkılmalı diyorum ya. Bu kafa ile bu ülkeye HİÇBİRŞEY GEREKLİ DEĞİL ZATEN.

Havalimanına ne gerek otobana köprüye ne gerek var Nükleer Santrallere gerek yok barajlar santraller gereksiz S400 lere ne gerek var İHA lar SİHA lar gereksiz dimi !!! Hepsi boş işler. O parayı alacak sana verecek yıllık 2 TL ile zengin olursun...

Reaksiyon puanı
91
Senin gibileri mutlu etmek için acil Yıkılmalı diyorum ya. Bu kafa ile bu ülkeye HİÇBİRŞEY GEREKLİ DEĞİL ZATEN.

Havalimanına ne gerek otobana köprüye ne gerek var Nükleer Santrallere gerek yok barajlar santraller gereksiz S400 lere ne gerek var İHA lar SİHA lar gereksiz dimi !!! Hepsi boş işler. O parayı alacak sana verecek yıllık 2 TL ile zengin olursun...
Bana versinler demedimki niye olayı yanlış yerlere getiriyorsun

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bana versinler demedimki niye olayı yanlış yerlere getiriyorsun

Olaylara saçma bakıyorsun çünkü. 2016 Yılında ihalesi yapılan bir şey 1-2 yıl önce planlanmıştır belki 2014 te flan düşünüldü oralar. O zamanlar şartlar şuan ki gibi değildi. Ve devlet istediğini yapabilir o günün şartlarında kriz yok pandemi yok bir şey yok.

Ama sen 2021 e bakıyon Ekonomik Kriz var Pandemi var buralar gereklimiye getiriyon. Temelleri atılmış yüzde 80 i bitmiş binaları öylece atıl mı bıraksın devlet NE İSTİYON NE AMAÇLIYON SEN ?

Şuan günümüz koşullarında yeni bir bina yapılması saçma yapılmak istenirse bende eleştiririm. Ama 4-5 sene önce başlanmış binaların bile bitirilmemesini istememek iyice SAÇMALIK. ( Tam bir SIĞ muhalefet anlayışı.)

Reaksiyon puanı
91
4-5 yil önce neden yapmışlar madem Her 2 sarayada günde 10m desek Her gün 20m + zarar hoşgeliyor Ayrıca 4-5 sene öncede yapılandı onlar İhalesi 2016 yılında yapılmadan önce inşa edilmeyemi başlanmış? Yoksa sadece planlanmıştı Planlanmışmı?
Olaylara saçma bakıyorsun çünkü. 2016 Yılında ihalesi yapılan bir şey 1-2 yıl önce planlanmıştır belki 2014 te flan düşünüldü oralar. O zamanlar şartlar şuan ki gibi değildi. Ve devlet istediğini yapabilir o günün şartlarında kriz yok pandemi yok bir şey yok.

Ama sen 2021 e bakıyon Ekonomik Kriz var Pandemi var buralar gereklimiye getiriyon. Temelleri atılmış yüzde 80 i bitmiş binaları öylece atıl mı bıraksın devlet NE İSTİYON NE AMAÇLIYON SEN ?

Şuan günümüz koşullarında yeni bir bina yapılması saçma yapılmak istenirse bende eleştiririm. Ama 4-5 sene önce başlanmış binaların bile bitirilmemesini istememek iyice SAÇMALIK. ( Tam bir SIĞ muhalefet anlayışı.)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
4-5 yil önce neden yapmışlar madem Her 2 sarayada günde 10m desek Her gün 20m + zarar hoşgeliyor Ayrıca 4-5 sene öncede yapılandı onlar İhalesi 2016 yılında yapılmadan önce inşa edilmeyemi başlanmış? Yoksa sadece planlanmıştı Planlanmışmı?

Off off siz bu kafa ile gram ilerleyemezsiniz...

Bu zihniyet iktidar olursa Yıkarsınız sözde sarayları ve rahat edersiniz. O zaman ülke uçuşa geçer ve zengin oluruz diyorum işte daha ne diyeyim size ? Senin mantığına göre bütün hizmetler bütün yapılar herşey gereksiz ve israfa kadar gider. Mağarada elektirik bile olmadan yaşa sen masraf olmasın diye.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
800 Milyon TL yi 90 milyon nufusa böldümü Kişi başı 10 TL bile yapmıyor. ( 5 Yılda cebinden çıkan 10 TL ile batacaksan yaşama zaten. Yıllık 2 TL )
HSKAHSSJDHMFBFISHSKDJSKAHSLSHSLHDKSBSK

3 aylık bebekten vergi alındığını zannedenler var.

Reaksiyon puanı
91
Bu zihniyetle iktidarmı yıkarız ? Verdiğimiz vergilerle saray yapılmasını ve o saraylarda rahatça oturup bizim köleliğimizi izlemeleri hoşuna gidiyorsa eğer, peki haklısın. Masraf olmasın diye mağaraya bile elektrik baglatmazsin diyorsun, ülkenin haline bak 10 kişiye cebindeki parasını sorsan en az 7 kişinin cebinde 100 TL'den az para çıkar eminim. Ama sen bu zihniyet ile bu ülkenin, daha doğrusu adaletin olmadığı, serbestçe konuşma özgürlüğü olmadığı bu ülkede başkalarının vergisiyle saray yapılmasını doğru buluyorsun. Peki

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
HSKAHSSJDHMFBFISHSKDJSKAHSLSHSLHDKSBSK

3 aylık bebekten vergi alındığını zannedenler var.

Offf Efsane bir mantık helal olsun diyorum zehir gibisin :)
Hadi 90 Milyon insan olmasın 40 milyon insan olsun yeterli mi ?

800 Milyon TL yi 40 milyon TL ye böl 5 yılde 20 TL yapar. Al öldük bittik battık :( 5 Yılda o binalar yapılacağına sana 20TL verse 1 paket sigara flan alırdın en olmadı bir bira alırdın daha iyi olurdu dimi :(

Bu zihniyetle iktidarmı yıkarız ? Verdiğimiz vergilerle saray yapılmasını ve o saraylarda rahatça oturup bizim köleliğimizi izlemeleri hoşuna gidiyorsa eğer, peki haklısın. Masraf olmasın diye mağaraya bile elektrik baglatmazsin diyorsun, ülkenin haline bak 10 kişiye cebindeki parasını sorsan en az 7 kişinin cebinde 100 TL'den az para çıkar eminim. Ama sen bu zihniyet ile bu ülkenin, daha doğrusu adaletin olmadığı, serbestçe konuşma özgürlüğü olmadığı bu ülkede başkalarının vergisiyle saray yapılmasını doğru buluyorsun. Peki

Aynen aynen çok haklısın :(

Dünyada düzen böyle değil bir bizim yöneticiler böyle ne yaparsın bilmiyorlar :(
Dünyada hiçbir devletin resmi binası yok yönetim daireleri yok Cumhurbaşkanlığı veya başkanlık binaları yok bizimkiler sırf kölelere masraf olsun diye SARAY yapıyorlar işte ne yaparsın :( Halkta cahill inanıyor. Koskoca dünyada örneği yok çünkü bunun :(
Küçücük Türkiye Cumhuriyeti devletinin neyine şahşalı binahlar. Atalarımız gibi çadırda oturalım işte BOŞUNA MASRAF HEP...

Not: Popülist siyasetçilere inanıp çok yanlış söylemlerde bulunuyorsunuz. Yapmayın böyle. Bir ülkenin yöneticisi dünyanın her yerinde her zaman halktan farklı yaşar.
Zamanında Mustafa Kemal Atatürk'te öyleydi Günümüzde dünyada ki bütün siyasi liderlerde öyle.

Reaksiyon puanı
91
3 aylık bebeğe aldığımız bezler,mamalar,emzikler den ne kadar vergi alındığını bir bilseydin böyle random atamazdin.
IMG_20210118_140209_488.jpg
IMG_20210118_140201_791.jpg
IMG_20210118_140206_338.jpg

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
3 aylık bebeğe aldığımız bezler,mamalar,emzikler den ne kadar vergi alındığını bir bilseydin böyle random atamazdin.
Ekli dosyayı görüntüle 134715Ekli dosyayı görüntüle 134716Ekli dosyayı görüntüle 134717

O ayrı konu aç tartışalım. Vergiler yüksek ona bir şey diyen mi var ?

Ama devlete ait binalar üstünde burada ki tartışma... Veya Cumhurbaşkanlığının özel binası olması özel aracı olması uçağı olması İSRAF mı konunun özeti.

Reaksiyon puanı
91
Offf Efsane bir mantık helal olsun diyorum zehir gibisin :)
Hadi 90 Milyon insan olmasın 40 milyon insan olsun yeterli mi ?

800 Milyon TL yi 40 milyon TL ye böl 5 yılde 20 TL yapar. Al öldük bittik battık :( 5 Yılda o binalar yapılacağına sana 20TL verse 1 paket sigara flan alırdın en olmadı bir bira alırdın daha iyi olurdu dimi :(

Aynen aynen çok haklısın :(

Dünyada düzen böyle değil bir bizim yöneticiler böyle ne yaparsın bilmiyorlar :(
Dünyada hiçbir devletin resmi binası yok yönetim daireleri yok Cumhurbaşkanlığı veya başkanlık binaları yok bizimkiler sırf kölelere masraf olsun diye SARAY yapıyorlar işte ne yaparsın :( Halkta cahill inanıyor. Koskoca dünyada örneği yok çünkü bunun :(
Küçücük Türkiye Cumhuriyeti devletinin neyine şahşalı binahlar. Atalarımız gibi çadırda oturalım işte BOŞUNA MASRAF HEP...

Not: Popülist siyasetçilere inanıp çok yanlış söylemlerde bulunuyorsunuz. Yapmayın böyle. Bir ülkenin yöneticisi dünyanın her yerinde her zaman halktan farklı yaşar.
Zamanında Mustafa Kemal Atatürk'te öyleydi Günümüzde dünyada ki bütün siyasi liderlerde öyle.
En basitinden bir örnekle cevap vereceğim, Merkelin evindeki musluk altınmi ? Merkel "resmi binasında" aylık 10milyon Euro harcıyormu ? Merkel'in peşinden 15-20 tane araç geliyormu ? Merkelin alışveriş yaptığı yerlerin HEPSİ pahalı yerlermi ? Sadece Merkel'i örnek vererek konuştum, daha bir sürü örnek var fakat senin kapasiteni biraz aşabileceği için daha fazla konuşmak istemiyorum. Git 12 yaşındaki çocuğa ülkenin halini sor, cevapları duysa şaşarsın, ama örnek veriyorum Almanya'daki 12 yaşındaki bir çocuk herşeyden habersiz PlayStation 5 ile 4k Spiderman oynarken babasının verdiği haber ile farklı bir ülkeye seyahat edeceğini öğreniyor. Ama Türk çocuğu ne yapıyor peki ? Evindeki eski püskü bilgisayarı ile youtubeden Almanya'daki çocuğun oynadığı 4k oyunlari izlemekle kalıyor sence Türk genci bunu hakediyormu ?

Evet israf, gidip Mansur Yavaştan örnek alırmısın ? Ankara'nın ekonomik sıkıntıları olduğu için makam araçlarını satti. Ben malum kişiye satsın demiyorum ( malum kişi dememin sebebi saygısızlık değil, konuşma özgürlüğü olan bir ülkede yaşamamamdır ) ama yinede elinden geleni yapmasınmï ? Ben sarayları yıksın demiyorum ama özellikle bu zamanlarda ülkemin ekonomisi batmışken yapmak zorunlumuydu ? Yapmasa kaciyormuydu saray sanki ? İlk önce işsiz kalan esnaflara verdiği sözü tutup paralarını versinler.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
En basitinden bir örnekle cevap vereceğim, Merkelin evindeki musluk altınmi ? Merkel "resmi binasında" aylık 10milyon Euro harcıyormu ? Merkel'in peşinden 15-20 tane araç geliyormu ? Merkelin alışveriş yaptığı yerlerin HEPSİ pahalı yerlermi ? Sadece Merkel'i örnek vererek konuştum, daha bir sürü örnek var fakat senin kapasiteni biraz aşabileceği için daha fazla konuşmak istemiyorum. Git 12 yaşındaki çocuğa ülkenin halini sor, cevapları duysa şaşarsın, ama örnek veriyorum Almanya'daki 12 yaşındaki bir çocuk herşeyden habersiz PlayStation 5 ile 4k Spiderman oynarken babasının verdiği haber ile farklı bir ülkeye seyahat edeceğini öğreniyor. Ama Türk çocuğu ne yapıyor peki ? Evindeki eski püskü bilgisayarı ile youtubeden Almanya'daki çocuğun oynadığı 4k oyunlari izlemekle kalıyor sence Türk genci bunu hakediyormu ?

Çözüm önerin ney ?

Siyaseti takip etmeyen son 4-5 yılda yaşananları bilmeyen söylemler yazdıkların.
Almanya'da Terör mü var ? Suriye Irak İran gibi komşuları mı var ? PKK-YPG DEAH gibi dertleri mi var ?

Türk genci misli ile daha iyileri hak ediyor. Buna bir şey diyen mi var ? Ama Ülken için yapılan bir binadan nasıl buralara geldin ?
O binalar yapılmasa sen ps5 i 1000 TL ye flan mı alacan sanıyon gerçekten ?

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Cumhurbaşkanlığı bütçesi %28 arttırılmış paraların nereye gideceği anlaşıldı o zaman ama çiftçiye verilen destek aynı :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Cumhurbaşkanlığı bütçesi %28 arttırılmış paraların nereye gideceği anlaşıldı o zaman ama çiftçiye verilen destek aynı :)

Halen AKP'ye oy veren Çifçi olursa Kemal Kılıçdaroğlu'nun iki eli yakalarındaymış :D Artık veremezler AKP'ye oy. Hepsi muhalefete verecekmiş...

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Bazı arkadaşlar etiket veri girilmiş yapay zeka gibi her konuda aynı şeyi sayıklıyor. Çözüm ney çözüm ney önersene... Yöneticinin tanımını bir öğren bak siyasete bakış açın değişir. Sen aç karnınla gezerken seni yöneten adamın şatafat içinde olması demek sorun var demektir. Sen kimsin ki saray senin neyine?
Mesele bir bina değil mesele ülke genelinde önceliklerin bir tuhaf olması ve paranın harcandığı yer. Yaptır kardeşim 10 tane saray yaptır ama bana hakkımı vereceksin. Her sorduğumda da karşında enayi varmış gibi savaştayız terördeyiz deme. Para bize gelince terör vekile bakana gelince temsil ne güzel dünya. Neyse Allah bildiği gibi yapar bize düşen eğer burada bir İSRAF var ise destekleyenlerin allah bin belasını versin. Çoluk çocuklarından çıksın. Dünyada gün yüzü görmesin inşallah.

Son düzenleme:

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Adam israf etmesin diyor bu çıkmış "çözüm önerin ney". İsrafın çözümü bellidir. Geçen konuda da yazdım halkın refah seviyesi yükselmediği sürece bu tip yapılar gereksizdir israftır. Yok makamındır. Yok adamın değildir. Yok o giderse de kalacak filan ya bırak bu boş lafları. Saray neyine senin vatandaşına bak vatandaşına.. Bebeğinin poposuna bez alamayan adam gelip buraya maşallah diyor.

Biraz birey olmayı becermelisin. Yöneticinin tanımını bir öğren bak siyasete bakış açın değişir. Sen aç karnınla gezerken seni yöneten adamın şatafat içinde olması demek sorun var demektir. Sen kimsin ki saray senin neyine?
Aç karnına gezen birinin böyle konuşacağını sanmıyorum :) Çıkarı mı var artık bilemeyiz :D

Saray parasını 40 milyona bölmüş aşırı zeki arkadaş. Güldüm.

Ülkende bir tane bile açlıktan ya da donarak ölen biri varsa içinin rahat olmaması lazım. Saraya yüz milyonlar harcamaman lazım. Cumhurbaşkanlığı sorumluluk gerektiyor malum.

Saray bir tane yapılmadı mı zaten? Elin "Gavur"unu ağırlamak için daha kaç tane saray lazım? En iyisi her şehire bir tane yapalım. Hatta 2 tane yapalım. Para bol sonuçta. Altın s...çıyoruz ülke olarak zaten.

Bir de 2014'te kriz falan yoktu demiş. Gülümsedim :) Komikmiş.

Konuyu da hemen CHP'ye getirir bu çok zeki arkadaş. Anlamıyorum. Koskoca ülkede 2 tane mi parti var? CHP'nin de, AKP'nin de.... Halk aç halk. Bunun CHP'si, AKP'si yok. Saçma tartışmaları ne işe yarar merak ediyorum. (Bence rol) Olan halka olur.

Bir de israf yapılıyor demiş @KullNvFwaNıcI12345. Çözüm önerisi istiyor ütopik zeki arkadaş. İsrafın çözüm önerisi ne olabilir ki acaba? Allah allah... Düşün düşün bulamadım.

Not: Mesajımda kimseye hakaret bulunmamaktadır. Gerçek hayatla alakası yoktur. Tamamen kurgudur. Gerçek hayatta olan benzerlikler tamamen tesadüftür. İsimsel benzerlikler olabilir. Bunlar %100 tesadüftür. Hahahahaha

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Aç karnına gezen birinin böyle konuşacağını sanmıyorum :) Çıkarı mı var artık bilemeyiz :D

Saray parasını 40 milyona bölmüş aşırı zeki arkadaş. Güldüm.

Ülkende bir tane bile açlıktan ya da donarak ölen biri varsa içinin rahat olmaması lazım. Saraya yüz milyonlar harcamaman lazım. Cumhurbaşkanlığı sorumluluk gerektiyor malum.

Saray bir tane yapılmadı mı zaten? Elin "Gavur"unu ağırlamak için daha kaç tane saray lazım? En iyisi her şehire bir tane yapalım. Hatta 2 tane yapalım. Para bol sonuçta. Altın s...çıyoruz ülke olarak zaten.

Bir de 2014'te kriz falan yoktu demiş. Gülümsedim :) Komikmiş.

Konuyu da hemen CHP'ye getirir bu çok zeki arkadaş. Anlamıyorum. Koskoca ülkede 2 tane mi parti var? CHP'nin de, AKP'nin de.... Halk aç halk. Bunun CHP'si, AKP'si yok. Saçma tartışmaları ne işe yarar merak ediyorum. (Bence rol) Olan halka olur.

Bir de israf yapılıyor demiş @KullNvFwaNıcI12345. Çözüm önerisi istiyor ütopik zeki arkadaş. İsrafın çözüm önerisi ne olabilir ki acaba? Allah allah... Düşün düşün bulamadım.

Not: Mesajımda kimseye hakaret bulunmamaktadır. Gerçek hayatla alakası yoktur. Tamamen kurgudur. Gerçek hayatta olan benzerlikler tamamen tesadüftür. İsimsel benzerlikler olabilir. Bunlar %100 tesadüftür. Hahahahaha

Off off siz bu kafa ile devam edin. Popülist muhalefet söylemlerine kanıp İSRAF VAR İSRAF ondan biz iktidar olursak israfı kesecez diyenlere OY verin. Aynı İstanbul'da olduğu gibi. Bak nasıl israfın önünü kestiler... ( İsraf dedikleri neredeyse her şeyi şuan kendileride yapıyor demek ki İSRAF DEĞİL İHTİYAÇMIŞ.) İsraf diye haftalarca sergiledikleri araçlar sonradan ne oldu gördük. İsraf dedikleri ihaleler alımlar projeler gerekliymiş deyip hepsini devam ettiriyorlar şimdi.

Sizin konuşmalar sadece boş beleş söylem yok şunlar kesilecekmişte yok sadece AKP ve CHP'mi varmış flan. Başka parti mi var. Azcık gündemi ve siyaseti takip etseniz anlayacaksınız ama yok abi siz çoluk çocuk gibi hayal dünyasında yaşıyorsunuz.

Sizin anlayacağınız dilden konuşayım. Yıl 1924-38 arası ülke büyük bir savaştan çıkmış. Halk bitik halde. Cumhurbaşkanı Atatürk o zamanlar. Dolmabahçe sarayında davetler balolar veriliyor. ( Resmi davetler için yurtdışından gelen yabancı konuklara. ) Bunlar şimdi israf mı ihtiyaç mı ? Halk orada aç iken dev sofralar kurmak sizin mantığınıza göre İSRAF. Orada ikili ilikliler mi oluyormuş anlaşmalar mı oluyormuş. iki ülke barışıyor veya ticaret anlaşması mı yapıyormuş umrunuzda değil tabi SIĞ düşününce... Atatürk'ün o günün şartlarına göre çok üst düzey makam araçları vardı. ( Halk aç iken İsraf dimi onlarda ? ) Veya Atatürk'ün ölümüne yakın beklediği bir YAT vardı. Duymuşunuzdur Savarona diye. O tarihte dünyanın en büyük yatlarından birisi. Halk aç iken Yat mı lazım dı ülkeye ? Veya 5.0 motorlu arabalar mı lazım dı ? Yoksa bunlar Türkiye Cumhuriyetini temsil eden şeyler miydi ?
( Her neyse sizin gibilere göre hepsi israf devlet adamları kuru ekmek soğan yemeli köy evinde kalmalı. )

Her neyse diğer konuya açıklık getirek.

Şuan ki sistemde seçimi kim kazanacak mantıken ? Yüzde 35 -40 oyu olan AKP ve yüzde 20-25 bandında oyu olacan CHP var iken. Yüzde 10 oyla HDP mi İYİ parti mi kazanacak ? Cumhurbaşkanlığı seçiminde illaha CHP- AKP ikilisi kalacak Cumhurbaşkanlığına. Hadi o kalmadı İYİ parti adayı kaldı diyelim bu seferde mecliste çoğunluğu CHP olduğu için her türlü söz sahibi çoğunluk onda olduğuna CHP olacak.