Soru Creality Ender 3 V2 metal baskı yapabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Merhaba arkadaşlar. Creality Ender 3 V2 almayı düşünüyorum. Yapmayı düşündüğüm bazı projeler için metal baskıya ihtiyacım var. Alacağım yazıcı metal basabilir mi yoksa ekstra bir metal eritebilen kafa mı almalıyım?

salihaktan_

Müdavim
Reaksiyon puanı
564
Bu yazıcıyla hiçbir şekilde metal baskı alamazsınız. Zaten metal baskı alabileceğiniz bir ev tipi yazıcı da yok.

Metal baskı alabilmek için şöyle bir makineye ihtiyacınız var;

1674039662978.png

• Beğen
Reactions: Rei

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Bu yazıcıyla hiçbir şekilde metal baskı alamazsınız. Zaten metal baskı alabileceğiniz bir ev tipi yazıcı da yok.

Metal baskı alabilmek için şöyle bir makineye ihtiyacınız var;

Ekli dosyayı görüntüle 177498
Ev tipi yazıcının kafasını değiştirsem de olmuyor mu? Eğer olmuyor ise aşınmaya dayanıklı hangi filament tipini kullanabilirim?

salihaktan_

Müdavim
Reaksiyon puanı
564
Metal baskı almak için binlerce derece sıcaklığa ulaşmanız lazım, evde yapılacak bir şey değil. ABS filament kullanabilirsiniz.

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Metal baskı almak için binlerce derece sıcaklığa ulaşmanız lazım, evde yapılacak bir şey değil. ABS filament kullanabilirsiniz.
Metal olarak çelik, demir eritemiyorum o halde peki alüminyum? Alüminyum ortalama 600 derecede eriyor. Alüminyum filamentin 3d yazıcı daki ısıtma ünitesine giren kısmı çok küçük olduğu için büyük ihtimalle daha düşük derecelerde eriyecektir diye düşünüyorum. Hatta tam olarak erimesine gerek yok sonuçta normal plastik filamentlerde sıvı olarak değil erime haline yakın fakat katı halde kalacak şekilde baskı yapılıyor. Yanlış bir kısım var ise düzeltin lütfen. Alüminyum olmaz mı? Tahminimce abs den de daha dayanıklıdır aşınmaya.

salihaktan_

Müdavim
Reaksiyon puanı
564
Metal olarak çelik, demir eritemiyorum o halde peki alüminyum? Alüminyum ortalama 600 derecede eriyor. Alüminyum filamentin 3d yazıcı daki ısıtma ünitesine giren kısmı çok küçük olduğu için büyük ihtimalle daha düşük derecelerde eriyecektir diye düşünüyorum. Hatta tam olarak erimesine gerek yok sonuçta normal plastik filamentlerde sıvı olarak değil erime haline yakın fakat katı halde kalacak şekilde baskı yapılıyor. Yanlış bir kısım var ise düzeltin lütfen. Alüminyum olmaz mı? Tahminimce abs den de daha dayanıklıdır aşınmaya.
3D yazıcılar 200 derece civarlarında ısınıyor ve aliminyumu eritemezler. Ayrıca tabla vs de zarar görür, baskı vs de alamazınız. Çünkü aliminyumu eritseniz bile ABS veya PLA gibi hızlı bir şekilde soğumaz.

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
3D yazıcılar 200 derece civarlarında ısınıyor ve aliminyumu eritemezler. Ayrıca tabla vs de zarar görür, baskı vs de alamazınız. Çünkü aliminyumu eritseniz bile ABS veya PLA gibi hızlı bir şekilde soğumaz.
Anladım. O zaman her türlü abs baskı yapacağım. Teşekkür ederim cevap için