Cpu sıcaklığını bi türlü düşünemiyorum

Bu konuyu okuyanlar

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar geçen gün yeni işlemci aldım termal macununu sürdüm fakat sıcaklık gta5 oynarken 100 dereceye kadar çıkıyodu tekrardan sürdüm macunu olabildiğince ince sürdüm bezelye tanesi kadar şimdi ise 90 95 arası sorunu bir türlü çözemiyorum

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
Arkadaşlar geçen gün yeni işlemci aldım termal macununu sürdüm fakat sıcaklık gta5 oynarken 100 dereceye kadar çıkıyodu tekrardan sürdüm macunu olabildiğince ince sürdüm bezelye tanesi kadar şimdi ise 90 95 arası sorunu bir türlü çözemiyorum
işlemcine bağlı fanı düzgün taktın mı düzgün sürdün mü

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Reaksiyon puanı
8,023
Düzgün sürdüğümü düşünüyorum ama fanı takarken 1 saat uğraştım zaten takamayınca pc kendini kapatıyodu en sonunda 3 diş taktıktan sonra açıldı pc
Mesaj otomatik birleştirildi:

Q6600 4 çekirdek
Eski bir işlemci. 65nm üretim teknolojisi ve 105W TDP değerine sahip. Yani videolarda gördüğünüz güncel sistemlerle kıyaslamanız yanlış olur. Sizin işlemciniz biraz daha yüksek sıcaklıklara çıkabilir. Yine de çok yüksek dereceye çıkıyorsa ya termal macun düzgün sürülmemiş ya da fanı tam oturtamamışsınız. Veya kasanızda hava akışı sağlıklı bir şekilde sağlanmadığı için içeride sıcak hava dolaşıyor. Önce işlemci fanını kontrol edin (eğer macunu düzgün sürdüğünüzü düşünüyorsanız) fan oturduysa kasanın hava akışını iyileştirmeye çalışın kablolama veya egzoz fanı ile.

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Eski bir işlemci. 65nm üretim teknolojisi ve 105W TDP değerine sahip. Yani videolarda gördüğünüz güncel sistemlerle kıyaslamanız yanlış olur. Sizin işlemciniz biraz daha yüksek sıcaklıklara çıkabilir. Yine de çok yüksek dereceye çıkıyorsa ya termal macun düzgün sürülmemiş ya da fanı tam oturtamamışsınız. Veya kasanızda hava akışı sağlıklı bir şekilde sağlanmadığı için içeride sıcak hava dolaşıyor. Önce işlemci fanını kontrol edin (eğer macunu düzgün sürdüğünüzü düşünüyorsanız) fan oturduysa kasanın hava akışını iyileştirmeye çalışın kablolama veya egzoz fanı ile.
termal macunu bu şekilde sürdüm(fotodan sonra biraz daha kenarlara yaydım spatula ile) stock fan çok zor oturdu hatta bi dişlisini yamulttum düzelterek taktım bi şekilde çalıştı
6053157d-5a30-45be-ac9a-250477a0e268.jpg

pc de sadece 1 tane egzoz fan var bi tane daha alırsam etkisi olurmu?

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,023
termal macunu bu şekilde sürdüm(fotodan sonra biraz daha kenarlara yaydım spatula ile) stock fan çok zor oturdu hatta bi dişlisini yamulttum düzelterek taktım bi şekilde çalıştı Ekli dosyayı görüntüle 94757

pc de sadece 1 tane egzoz fan var bi tane daha alırsam etkisi olurmu?
Ya kalitesiz bir termal macun aldınız ya da artık işlemci fanı yetersiz geliyor. CPU fan değiştirip deneyin.

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Ya kalitesiz bir termal macun aldınız ya da artık işlemci fanı yetersiz geliyor. CPU fan değiştirip deneyin.
cpu fan fiyatı ne kadardır? 4 gün sonra bilgisayarcıya götürsem sorunu çözebilirlermi bide termal macunu düzgün sürebilmişmiyim?