Cpu Kullanımı Nasıl Düşürülür?

Bu konuyu okuyanlar

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Eğer masaüstü kullanıyorsanız bakım yapın. Isındığı için kullanım tavandadır. Bir de harici bir Ekran Kartı kullanıyorsanız işlemci GPU'ya yetmeyip darboğaz yapıyordur. İşlemci ve GPU nedir?

Kadir-Forum

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Dizüstü kullanıyorum ama Cpu normal diyebilirim ama fareyi ekranda baya hızlı dolaştırınca kullanım 60 ın üzerine çıkıp fareyi durdurunca normale dönüyor

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Arama yerine performans yazın ve şuna tıklayın.
1619291800685.png

Şu şekilde ayarlayın.
1619291819931.png

Sonra uygula diyin. @Kadir-Forum

Son düzenleme:

Kadir-Forum

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Dizüstü kullanıyorum ama Cpu normal diyebilirim ama fareyi ekranda baya hızlı dolaştırınca kullanım 60 ın üzerine çıkıp fareyi durdurunca normale dönüyor
Bu normal midir yani şuan chrome 1 sekme forum açıkken fareyi hiç hareket ettirmiyorken ortalama yüzde 15 ama fareyi baya yapabildiğim kadar hızlı çevirince yüzde 70lere kadar çıkıyor biraz hareket ettirince yüzde 40larda falan ne yapmalıyım ve normal mi?

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
365
Bu normal midir yani şuan chrome 1 sekme forum açıkken fareyi hiç hareket ettirmiyorken ortalama yüzde 15 ama fareyi baya yapabildiğim kadar hızlı çevirince yüzde 70lere kadar çıkıyor biraz hareket ettirince yüzde 40larda falan ne yapmalıyım ve normal mi?
Bence normal değil. Format atmayı deneyin.

Kadir-Forum

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Bence normal değil. Format atmayı deneyin.
Format atalı 3 ay oldu bence tekrar atmaya gerek yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer masaüstü kullanıyorsanız bakım yapın. Isındığı için kullanım tavandadır. Bir de harici bir Ekran Kartı kullanıyorsanız işlemci GPU'ya yetmeyip darboğaz yapıyordur. İşlemci ve GPU nedir?
Gpu ya nereden bakacağım?

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
şu konulara donanımınızı yazmayı öğrenin artık.
hdd kullanıyorsan win 10 ölüm gelir. tepki süreleri çok geç. ssd kulanman lazım.
işlemcin e6300 falansa tabii ki düşük gelecektir..
girev yöneticisi/işlemler sekmesine tıklayıp cpu yazan yere tıklayarak en fazla cpu kullanların fotoğrafını atın.

Kadir-Forum

Asistan
Reaksiyon puanı
56
şu konulara donanımınızı yazmayı öğrenin artık.
hdd kullanıyorsan win 10 ölüm gelir. tepki süreleri çok geç. ssd kulanman lazım.
işlemcin e6300 falansa tabii ki düşük gelecektir..
girev yöneticisi/işlemler sekmesine tıklayıp cpu yazan yere tıklayarak en fazla cpu kullanların fotoğrafını atın.
Ssd kullanıyorum.
İşlemcim: AMD A9-9425 RADEON R5, 5 COMPUTE CORES 2C+3G 3.10 GHz

Ssd kullanıyorum.
Fare olduğu yerde duruyorken böyle

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (81).png
    Ekran Görüntüsü (81).png
    73.1 KB · Görüntüleme: 165

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802

ben bu arkadaşın dediğini yapıyorum formattan sonra. arka planda açık uygulamaları falan kapatıyorum. gereksiz uygulamaları (telefonum, mesajlaşma, one drive, xbox araçları...vs) kaldırıyorum.
windows update aldıysa bilgisayarım/c sağ klik/özellikler/disk temizle/sistem dosyalarını temizle diyip gereksiz herşeyi siliyorum.

chrome u silip yeniden yüklemek de işe yarayabilir. eğer hala çok tükettiğini düşünüyorsan edge kullanabilirsin.

Kadir-Forum

Asistan
Reaksiyon puanı
56

ben bu arkadaşın dediğini yapıyorum formattan sonra. arka planda açık uygulamaları falan kapatıyorum. gereksiz uygulamaları (telefonum, mesajlaşma, one drive, xbox araçları...vs) kaldırıyorum.
windows update aldıysa bilgisayarım/c sağ klik/özellikler/disk temizle/sistem dosyalarını temizle diyip gereksiz herşeyi siliyorum.

chrome u silip yeniden yüklemek de işe yarayabilir. eğer hala çok tükettiğini düşünüyorsan edge kullanabilirsin.
Fareyi biraz hareket ettirincede böyle

GPU: AMD Radeon(TM) R5 Graphics

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (83).png
    Ekran Görüntüsü (83).png
    71.2 KB · Görüntüleme: 125
Son düzenleme:

black_sea_28

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Benim PC; İ3 işlemcili, windows 10 yüklü hatta 1TB SSD var, kağnı gibi çalışıyor, windows 7 ye geçiş yapacağım. Windows 10 gereksiz yere ram tüketiyor.