CPU ısınma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

mali63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Asus anakart
İ7 4770 3.40 ghz işlemci
16 gb ram
2 gb 256 bit ekran kartı
Su soğutmalı fanlar.
Win10 sürümü bilgisayrım özellikleri

Arkadaşlar 1 hafta önce Forza Horizon 4 oynunu yükledim. Ama windows sürümü uygun olmadıgından yüklenemedi. Sürüm güncelledim. Bilgisayar resetlendi açılırken 1 uzun 4 kısa bip sesi geldi ve "cpu temperature error press f1 to continue" hatası verdi. Pc açıldı sıkıntı yok ama hiç işlem yapmadığımda bile fanlar son süraat çalışıyor cpu kullanımı %10 civarında ama cpu sıcaklığı 78 de chrome yi bile açsam 88 lere çıkıyor. Fanlar sağlam soğutmam iyi içinin temizliği termal macunu hepsini yeni yaptım ama dediğim gibi bilgisayarı açtığım gibi sıcaklık 78 lere çıkıyor yardım edeblirmisiniz acaba. Sistemi geri yükledim herşeyi sildim sıfırladım ama haylen aynı durumda işlemciye fazla yüklenip bozdummu acaba sanırım yazılımsal değil donanımsal bir sorun gibi

Son düzenleyen moderatör:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yok, öyle işlemciyi pırt diye bozamazsın,düşürmedikten ,aşırı voltaj vermedikten, vb. gibi şeyler yapmadıktan sonra.:)

Biosta bi enayilik olmuş olabilir.Son bios ise bile ,aynı biosu tekrar bi yükle.Sonucu yazarsın.Soğutucuna herhangi bi müdahalede bulunmadığını ,farzediyorum.

mali63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok, öyle işlemciyi pırt diye bozamazsın,düşürmedikten ,aşırı voltaj vermedikten, vb. gibi şeyler yapmadıktan sonra.:)

Biosta bi enayilik olmuş olabilir.Son bios ise bile ,aynı biosu tekrar bi yükle.Sonucu yazarsın.Soğutucuna herhangi bi müdahalede bulunmadığını ,farzediyorum.
Yok hiç bir şekilde kasaya müdahalede bulunmadım. Tek yaptığım oyunu yüklemeye çalışmak ki başarısız oldum ve win10 sürümünü güncellemek.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zaman, biosu bi tekrar yükle bakalım. Bi de, onu deneyelim.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Asus anakart
İ7 4770 3.40 ghz işlemci
16 gb ram
2 gb 256 bit ekran kartı
Su soğutmalı fanlar.
Win10 sürümü bilgisayrım özellikleri

Arkadaşlar 1 hafta önce Forza Horizon 4 oynunu yükledim. Ama windows sürümü uygun olmadıgından yüklenemedi. Sürüm güncelledim. Bilgisayar resetlendi açılırken 1 uzun 4 kısa bip sesi geldi ve "cpu temperature error press f1 to continue" hatası verdi. Pc açıldı sıkıntı yok ama hiç işlem yapmadığımda bile fanlar son süraat çalışıyor cpu kullanımı %10 civarında ama cpu sıcaklığı 78 de chrome yi bile açsam 88 lere çıkıyor. Fanlar sağlam soğutmam iyi içinin temizliği termal macunu hepsini yeni yaptım ama dediğim gibi bilgisayarı açtığım gibi sıcaklık 78 lere çıkıyor yardım edeblirmisiniz acaba. Sistemi geri yükledim herşeyi sildim sıfırladım ama haylen aynı durumda işlemciye fazla yüklenip bozdummu acaba sanırım yazılımsal değil donanımsal bir sorun gibi
1- Termal Macun yenileyin.
2-Fan vs. Kötüyse yeni bir fan alın.
3-Sisteme oyun yüklemeye çalışırken vs. Virüs,Warez,Trojan geçmiş ve buda işlemci kullanımını arttırmış olabilir.
Bu yüzden bu videoları izleyip Temiz Windows 10 yükleyin.
4- Asla korsan kullanmayın.Oyun,Program vs.
Oyunları Steam,Origin vs. gibi programları kullanın.

mali63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
1- Termal Macun yenileyin.
2-Fan vs. Kötüyse yeni bir fan alın.
3-Sisteme oyun yüklemeye çalışırken vs. Virüs,Warez,Trojan geçmiş ve buda işlemci kullanımını arttırmış olabilir.
Bu yüzden bu videoları izleyip Temiz Windows 10 yükleyin.
4- Asla korsan kullanmayın.Oyun,Program vs.
Oyunları Steam,Origin vs. gibi programları kullanın.
Teşekkür ederim. Macunu yeniledim fanlar sağlam. Kontrol ettim. Trojen vs herhangi birşey girse cpu kullanımınıda yükseltmez mi cpu kullanımı yükselmiyor asla.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Teşekkür ederim. Macunu yeniledim fanlar sağlam. Kontrol ettim. Trojen vs herhangi birşey girse cpu kullanımınıda yükseltmez mi cpu kullanımı yükselmiyor asla.
Birşey değil :) Siz yinede temiz bir format atın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Görev Yöneticisinde dgen.exe varmı ?

mali63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Ekli dosyalar

• vvv.jpg
    vvv.jpg
    92.6 KB · Görüntüleme: 253

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıvı soğutma kullanıyorsun galiba. Su soğutmalı fanlar demişsin. Pompası bozulup ,dönmüyorsa, yani su sirkülasyonu yoksa.

mali63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sıvı soğutma kullanıyorsun galiba. Su soğutmalı fanlar demişsin. Pompası bozulup ,dönmüyorsa, yani su sirkülasyonu yoksa.
mantıklı bu aklıma gelmemişti :) fanları çalışıyor ama dediğiniz gibi su sirkülasyonu yok ise işe yaramaz. buna baktıracağım

Son mesajlar