Yardım CPU Fanından Gelen rahatsız edici ses

Bu konuyu okuyanlar

WUSY0

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Bu gün yeni bir bilgisayar aldım ama aşırı derecede rahatsız edici bir ses geliyor speedfan uygulamasında fanlarda gözükmüyor sadece ekran kartınınki cpu fanı anakarta bağlı lütfen yardım edin çok can sıkıcı bir durum. Şimdiden teşekkürler.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Nasıl bir ses geliyor?

WUSY0

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Nasıl bir ses geliyor?
efendim nasıl anlatayım bilmiyorum şöyle diyeyim benim baya eski bir bilgisayarım vardı boşta ses çıkarmazdı ama oyuna girince traktör gibi ses çıkarırdı buda öyle işlemci boşta 0 ikende böyle ses çıkarıyor fan yerine oturmuş kablosunuda takıp çıkarttım yine aynı ilk açılışta bu ses gelmiyor 5 saniye felan ama sonra yine aynı.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Gelen ses bir cızırtı misaliyle mi geliyor ( ) yoksa fan araba motoru misali bir ses mi çıkartıyor? Ek olarak bilgisayarın garantisi var mı?

WUSY0

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Gelen ses bir cızırtı misaliyle mi geliyor ( ) yoksa fan araba motoru misali bir ses mi çıkartıyor? Ek olarak bilgisayarın garantisi var mı?
Ses tam böyle ama cızırtı yok sadece yüksek fan sesi garantisi var.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Şimdi şöyle eğer arka taraftaki o elektrik cızırtısı gibi gelen ses yoksa ve sadece fanlar yüksek ses çıkarıyorsa cihazda donanımsal bir sorun olmayabilir. Videodaki cızırtı sesi dışındaki diğer sesler normal sesler.

Ayarlardan XMP ya da OC profili aktifleştirdiyseniz bunlar otomatik ayarda yüksek CPU hızı ayarlamış olabilir. BIOS'taki fan ayarlarına girip oradan otomatiğe alırsanız büyük ihtimalle sorun düzelir. Bu dediğinizden ben sorunu CPU fanında olarak algıladım. Eğer CPU fanı dediğiniz gibi yüksek hızla çalışmıyorsa hangisi olduğunu belirtin ona göre bir bakalım

WUSY0

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Şimdi şöyle eğer arka taraftaki o elektrik cızırtısı gibi gelen ses yoksa ve sadece fanlar yüksek ses çıkarıyorsa cihazda donanımsal bir sorun olmayabilir. Videodaki cızırtı sesi dışındaki diğer sesler normal sesler.

Ayarlardan XMP ya da OC profili aktifleştirdiyseniz bunlar otomatik ayarda yüksek CPU hızı ayarlamış olabilir. BIOS'taki fan ayarlarına girip oradan otomatiğe alırsanız büyük ihtimalle sorun düzelir. Bu dediğinizden ben sorunu CPU fanında olarak algıladım. Eğer CPU fanı dediğiniz gibi yüksek hızla çalışmıyorsa hangisi olduğunu belirtin ona göre bir bakalım
Yüksek fan hızından bence birde bios a giremiyorum bana geldiğinde Windows 10 su Windows 8.1 ile değişince del tuşu ile girdiğim biosa giremiyorum