CPU Fan Error Yardım Lütfen

Bu konuyu okuyanlar

speirs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar işlemcim çok ısındığı için yeni bir işlemci satın aldım. yeni satın aldığım işlemci fanı "Zalman CNPS 9900A" modeli.

http://www.vatanbilgisayar.com/products_images/500x500/ZALMAN/v2-CNPS-9900A-LED.jpg

Sorunum;

bilgisayar açılırken bios ekranında "CPU Fan Error" hatası alıyorum ve altında "F1 Press Resume" yazıyor.
Bios tan işlemci fan dönüş hızını göremiyorum. fan hızının olduğu yerde "N/A" yazıyor.
F1 e basıp windows u açıyorum speed fan programı ile işlemci ısısını kontrol ediyorum. Sistem boşta iken 35-40 derece yükte iken 50-55 derecelerde geziniyor. Fakat burda da işlemci fan dönüş hızını göremiyorum.

speedfan-1.png

İşlemciye termal macunu sürdüm.
Fanın dönüş yönünü ayarladım.
CPU Fan güç kablosunuda 4 pinli CPU güç yerine taktım.

Bu sorunu bios altında cpu fan dönüş hızını ignore yaparak atlatabiliyorum fakat güvenemiyorum işlemciyi yakmaktan korkuyorum.
bu hatayı neden veriyor olabilir?

İşlemcim İntel e8400 3.00ghz core 2
Anakart Asus p5kc

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Kasayı açıp fanın çalışıp çalışmadığına baktınız mı?

onursevim

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
62
Anakartta yanlış pine taktığın zaman verir o hatayı .Ama doğru yere taktım diyosun
İşlemci ısın da normal diyebiliriz.
O yüzden
Biostan o hatayı kapatabilirsin

speirs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kasanın yan kapağı açık ve fan da çalışıyor.

speirs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cpu fanını cpu dan başka nereye bağlayabilirim ki ????? anakartta öyle bir imkan yok ki. güç kablosunu demek istedin galiba. fan kablosu olması gerektiği yerde cpu fan soketine bağlı

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
fan içindeki devre çalıştığını anakart'a raporlayamıyor da olabilir. başka fan takıp deneyebilirsin. eğer hala aynı hatayı alıyorsan bios cpu fan soketinden değerleri okuyamıyordur. belki bios güncellemesi çözebilir. tabi donanımsal bir sıkıntı yoksa...

speirs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
intel in kendi fanını kullanıyordum onda herhangi bir hata mesajı almıyordum. fakat son zamanlarda aşırı ısınıyordu bazen sistem kendini reset liyordu. Bios u munda güncel olduğunu sanıyorum tekrar kontrol ederim güncelleme çıkıp çıkmadığını.

speirs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bios u kontrol ettim en son versiyon yüklü