Çözünürlük düşürülünce, işlemci yükü artar mı?

Bu konuyu okuyanlar

GCN

Asistan
İddiaya göre çözünürlük düşürülünce, GPU kareleri çok hızlı işlediğinden, CPU bu hıza yetişemediği için CPU darboğaz yaratarak ani FPS düşüşleri meydana geliyormuş! Örnek; 300 FPS alınması gerekirken, 200 FPS alınıyor ve bazende 20 FPS ye kadar ani düşüşler oluyormuş!
 

Alecont

Profesör
i5 6500 ve R9 390 kullanıyorum çözünürlük düşünce hiç fps in düştüğünü görmedim. Ama şu şekilde olabilir. i3 6100 ile gtx 970 falan kullanırsan çözünürlüğü düşürünce işlemci yetişemeyebilir. Belki..
 

GCN

Asistan
CS:GO'da bazıları 250 FPS den aniden 20-30 FPS'ye düşüş yaşıyormuş, sebebi buymuş falan filan. Adamın işlemcisi, 6700K ekran kartı GTX 980. :D
4K da oynarsa olmazmış böyle şeyler. :D
 

Alecont

Profesör
Ben bu foruma hiç girmedim ama burada PC işinden anlayan daha fazla var sanırım. Nedense genellikle buraya gelenler aynı senin gibi orada öğrenip burada bilgilerini paylaşanlar @GCN :D Yanlış anlama dediğimi he iyi oku. Zaten bende PC işini tomshardware'den öğrendim. Bu arada dedikleri bana mantıklı geldi oyundan oyuna değişir ama CS:GO da böyle bir şey varsa bilemem.
 

GCN

Asistan
Technopat'da çok sık banlıyorlar bende forumsuz kalınca burada takılıyorum. :D
 

Alecont

Profesör
Hocam tomshardware'den biraz baktımda böyle şeylerden bahsedenler var. İyi bir ekran kartın varsa ve çözünürlüğü düşüreceksen AA ve Vsync açmalısın diyorlar. Bir de ultra ayarlara alınmalıymış. Maksat ekran kartını zorlamak.
 

GCN

Asistan
Benim anladığım ekran kartı, işlemci ve oyun üçlüsü için en iyi ideal dengedeki ayarı bulmak, stabilize oynamak için şart.
Acaba doğru mu anladım!
 

hkndmrlp42

Profesör
Konu tuhaf :) ama ilgi çekici. Bazen kasmalar yapmasın diye çözünürlük düşürürüz ama nelere etki ediyormuş haberimiz yok. @GCN büyük ihtimalle dediğin gibidir mantıklı geldi bana. Yabancı dilim olmadığından kendim araştıramıyorum. Takipteyim işin aslını merak ettim.
 

Kaya26

Profesör
@GCN Güçlü bir kart, orta seviye işlemciniz varsa, fps yi işlemci belirler. Şöyle düşünün, elinizde yüksek seviye bir kart var, çözünürlük ne kadar düşerse kart o kadar az piksel işleyecek ama kart çok güçlü olduğundan az pikseli çok hızlı işliyor ve işlemci bu hıza yetişemiyor. Yani ikisi arasında uyuşmazlık oluşuyor.


fps kilidinin amacı bu olsa gerek.

Vsync in görevi aslında , ekran kartının tazeleme hızını, monitörün tazeleme hızına getirir. Böylece görüntüde kırılmalar olmaz.
 

SDN Son Haberler

Üst