Çözünürlük Arttırma

Bu konuyu okuyanlar

jacobo94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
arkadaşlar ben laptop kullanıyorum çözünürlüğü maximum 1366x768 olarak ayarlayabiliyorum fakat hdmi ile tv ye bağladığımda 1920x1080 çözünürlüğü hem televizyonda hemde pc ekranında alabiliyorum bu nasıl oluyor ve hdmi kullanmadan çözünürlüğümü nasıl 1920x1080 de tutabilirim

ekran kartı ayarlarndan denedim hdmi çıkarttığımda 1366x768 üstündeki hiçbir değeri girmeme izin vermiyor özel çözünürlük ayarlamadan denedim olmadı
bunun için kullananileceğim bi yöntem yada program var mı şimdiden teşekkürker

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,904
arkadaşlar ben laptop kullanıyorum çözünürlüğü maximum 1366x768 olarak ayarlayabiliyorum fakat hdmi ile tv ye bağladığımda 1920x1080 çözünürlüğü hem televizyonda hemde pc ekranında alabiliyorum bu nasıl oluyor ve hdmi kullanmadan çözünürlüğümü nasıl 1920x1080 de tutabilirim

ekran kartı ayarlarndan denedim hdmi çıkarttığımda 1366x768 üstündeki hiçbir değeri girmeme izin vermiyor özel çözünürlük ayarlamadan denedim olmadı
bunun için kullananileceğim bi yöntem yada program var mı şimdiden teşekkürker
TV'ye bağlasan bile laptobun ekranı Full HD olamaz sadece TV olabilir. Ayrıca dediğin imkansız anca monitör değiştirmen lazım.

jacobo94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
dostum nasıl böyle emin konuşabiliyorsun ben yaşadığım olayı söylüyorum sana sen hala olamaz diyorsun :) ben gerçek değilim o zaman

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Nvidia denetim masasinda sanal olarak 1k 2k 4k ozelligi mevcut olabilir modele gore.
Ama orijinal cozunurluk olmadigindan piksellesme / bulaniklasma olacaktir.

Amd hakkinda bilgim yok

jacobo94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ekran kartım 2 gb nvida 940m modeli ahım şahım bi ekran kartı değil hatta öyleki doğru düzgün ayar menü dahi yok intel hd grafik ayarlarndan değiştirebiliyorum çözünürlüğü hdmi bağladığımda

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,904
ekran kartım 2 gb nvida 940m modeli ahım şahım bi ekran kartı değil hatta öyleki doğru düzgün ayar menü dahi yok intel hd grafik ayarlarndan değiştirebiliyorum çözünürlüğü hdmi bağladığımda
NVIDIA'da sadece bunlar var değil mi:
Untitled.jpg

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ayarları kurcalaman gerek ama sana fotoğraf atarak göstereyim varsa uygularsın. Varsa bile beğenmeyip değiştireceksin emin ol.
(Belki bu özellik masaüstü olduğu içindir bilemiyorum. Belkide ekran kartı modelinden dolayıdır rtx2070)

Maddi sorunlardan dolayı 10 15 yıllık monitöre tabiyim ? Orijinal hali.
orijinal.png

Dsr çarpanlarda özelliğini açtığımda
dsr çarpanlar.png

Yeni eklenen çözünürlükler
yeni çözünürlük.png

4x modundaki en yüksek çözünürlüğü seçtiğimde
4k.png

NOT: 4x modundaki çözünürlüğe aldığımda fare simgesi neredeyse parmak büyüklüğünde oldu. Cs go daki +graph tablosu 1 parmak boyutuna düştü.
Göz sağlığını olumsuz etkileyecek bir şey. Bazı noktalar değiştirip oranlansa bile gerçek bir çözünürlük kadar etkili ve düzgün bir şey değil.

Son düzenleme:

jacobo94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
ben bir oyun oynuyorum o oyunda yazı felan yok onun için istiyorum bide bi süredir hdmi ya bağlı oynuyorum alıştım normal hali garip gelmeye başladı
bende o sendeki gibi menü yok işte üstteki arkadaşın attığı resimdeli gibi nvida menüsü
buda hdmi ya bağladığımdaki çözünürlük bu arada :)
IMG 20200711 180059

Son düzenleyen moderatör:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
ben bir oyun oynuyorum o oyunda yazı felan yok onun için istiyorum bide bi süredir hdmi ya bağlı oynuyorum alıştım normal hali garip gelmeye başladı
bende o sendeki gibi menü yok işte üstteki arkadaşın attığı resimdeli gibi nvida menüsü
buda hdmi ya bağladığımdaki çözünürlük bu arada :)
IMG 20200711 180059
Benim bildiğim bu şekilde artırılıyor başka nasıl artırılır bilmiyorum. Örneğin monitörlerde çözünürlük düşürüp hertz artırma yapılabilirken laptop ekranlarında yapılamıyor. Laptop ekranları biraz daha özelleştirmeye kapalı oluyor. Belki windows görüntü ayarlarında bir işlemi daha vardır bilen biri varsa cevaplayacaktır.

jacobo94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
bende intelin menüsünde şu şekilde oluyor fakat hdmi çıkrartknca 1920x1080 gidiyor özel çözünürlük ayarla diyorum 1366x768 üstündeki hiç birşeyi kabul etmiyor manyak bir durum nasıl olduğunuda merak ediyorum :)
bu arada uğraştığın için teşekkür ederim :)
intelin menüsü
IMG 20200711 181123

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
bende intelin menüsünde şu şekilde oluyor fakat hdmi çıkrartknca 1920x1080 gidiyor özel çözünürlük ayarla diyorum 1366x768 üstündeki hiç birşeyi kabul etmiyor manyak bir durum nasıl olduğunuda merak ediyorum :)
bu arada uğraştığın için teşekkür ederim :)
intelin menüsü
IMG 20200711 181123
Rica ederim keske cozum bulabilsek. Suan laptopum evde degil ama aksam geldiginde bende kurcalarım.
Yeni cozunurluk olusturulabiliyordu sanki ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet evet yeni cozunurluk vardi.
Cok eskiden En dusuk 800x600 ken
600x400 gibi cozunurluk ayarlamistim.
Ayni Sekil artilir belki

Aksam kurcalayip donus yapacagim tahmini 11 12gibi yazarim

jacobo94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
özel çözünürlük ayarla diye bi seçenek var ama 1366x768 in üstüne çıkmayı reddediyor :D bi kaç yazı okudum biraz baktım herkes imkansız monitörün belli bir pikseli vardır onun üstünde görüntü veremez yazmış görüntüyü aldık demekki ekran müsade ediyor yok ama çözünürlük hdmi olmadan yukarı cıkmıyor yada ekran müsade etmesede bi şekilde çıkılabiliyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu vaziyeti var ortada birisi aydınlatsın beni kafam çok karışık ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
özel çözünürlük ayarla diye bi seçenek var ama 1366x768 in üstüne çıkmayı reddediyor :D bi kaç yazı okudum biraz baktım herkes imkansız monitörün belli bir pikseli vardır onun üstünde görüntü veremez yazmış görüntüyü aldık demekki ekran müsade ediyor yok ama çözünürlük hdmi olmadan yukarı cıkmıyor yada ekran müsade etmesede bi şekilde çıkılabiliyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu vaziyeti var ortada birisi aydınlatsın beni kafam çok karışık ?
Artik benimde karisik ? aksam kurcalamak farz oldu asiri meraklandim ?

jacobo94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
hortlatayım hala bir çözüme ulaşamadım bilgisi olan yazabilir