[Çözüldü] Veriler Silinmeden Disk Birleştirme

Bu konuyu okuyanlar

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar merhaba.

Yeni bir bilgisayar topladım ve eski bilgisayarın 500 GB HDD'sini yenisine taktım. Eski diski 250-250 olacak şekilde 2'ye bölmüştüm. Birisini C diğerini D olarak kullanıyordum.

Şimdi durum şu; Benim eski HDD'nin D sürücüsünde önemli kişisel verilerim var ve silinmesini istemiyorum. Ama artık yeni 1 TB diskim olduğu için eski diski 2. disk olarak kullanmak istiyorum. Eski diskteki verilere zarar gelmeden (silinmeden) C ve D'yi birleştirip tek bir disk olacak şekilde nasıl yapabilirim?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Arkadaşlar merhaba.

Yeni bir bilgisayar topladım ve eski bilgisayarın 500 GB HDD'sini yenisine taktım. Eski diski 250-250 olacak şekilde 2'ye bölmüştüm. Birisini C diğerini D olarak kullanıyordum.

Şimdi durum şu; Benim eski HDD'nin D sürücüsünde önemli kişisel verilerim var ve silinmesini istemiyorum. Ama artık yeni 1 TB diskim olduğu için eski diski 2. disk olarak kullanmak istiyorum. Eski diskteki verilere zarar gelmeden (silinmeden) C ve D'yi birleştirip tek bir disk olacak şekilde nasıl yapabilirim?
Windows kurulum ekranında HDD'lerin bölümlendirme sırasında 500GB'daki C'yi silin sadece D kalsın. İşletim sistemini ise 1 TB'lığa kurun.

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Windows kurulum ekranında HDD'lerin bölümlendirme sırasında 500GB'daki C'yi silin sadece D kalsın. İşletim sistemini ise 1 TB'lığa kurun.
Bu yöntem ile D'deki verilere herhangi bir zarar gelmeyeceğinden emin miyiz? Bir arkadaşım öyle yapılırsa D'deki verilerin silinebileceğini söylemişti?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Bu yöntem ile D'deki verilere herhangi bir zarar gelmeyeceğinden emin miyiz? Bir arkadaşım öyle yapılırsa D'deki verilerin silinebileceğini söylemişti?
Kesin birşey diyemeceğim. Eğer sadece D kısmında arşivim var sistem dosyalarına dair birşey yok dersen, sorun olacağını sanmıyorum...

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Kesin birşey diyemeceğim. Eğer sadece D kısmında arşivim var sistem dosyalarına dair birşey yok dersen, sorun olacağını sanmıyorum...
C benim için önemli değil. Silinmesini istemediğim tüm veriler D'de duruyor. Açıkçası bahsettiğiniz yöntem ile risk almak istemiyorum. Kesin ve net bir yöntem olması daha iyi olurdu.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Bir yol var ama biraz zahmetli. Önce C diskini sileceksiniz, ardından GParted indirip bir CD veya USB belleğe kuracaksınız. Ardından ayrılmamış alanı D diskinin sağına sürükleyip bırakacaksınız. Uygula dediğiniz anda birkaç saat sürecek bir işlem başlayacak. Tamamlandığında, D diskini genişlet diyerek bu boş alanı D diskine katabilecekseniz. Bilgisayardan anlamam diyorsanız hiç denemeyin derim.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
C benim için önemli değil. Silinmesini istemediğim tüm veriler D'de duruyor. Açıkçası bahsettiğiniz yöntem ile risk almak istemiyorum. Kesin ve net bir yöntem olması daha iyi olurdu.
Tehlikeye atmak istemiyorsanız şu yolu izleyin;
  1. Öncelikle yeni HDD'nize işletim sistemini kurun.
  2. Bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS'dan boot edilecek sistem olarak yeni HDD'nizi seçin. Bilgisayarınızı kaydedip kapatın.
  3. Bilgisayarınıza eski HDD'nizi takıp, sistemi açın.
  4. Masaüstü göründükten sonra eski bulunan HDD'nizdeki işletim sistemi bölümünü biçimlendirin.
  5. Diğer arşiv bölümünüzdeki dosyaları ise yeni HDD'nize kopyalayın.
  6. Ardından eski HDD'nizi komple biçimlendirip tek bir disk şekline getirin.
  7. Yeni HDD'ye attığınız yedekleri, eski HDD'nize geri yükleyin...
Biraz uğraştıracak fakat hiç bir tehlikesi olmayacaktır...

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
  2. Bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS'dan boot edilecek sistem olarak yeni HDD'nizi seçin. Bilgisayarınızı kaydedip kapatın.
  4. Masaüstü göründükten sonra eski bulunan HDD'nizdeki işletim sistemi bölümünü biçimlendirin.
Benim bahsettiğim yöntemden daha fazla uğraştırır ancak risksizdir.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Kısaca anlarım yaparım derseniz,

Önce C diskini sileceksiniz, ardından GParted indirip bir CD veya USB belleğe kuracaksınız. Ardından ayrılmamış alanı D diskinin sağına sürükleyip bırakacaksınız. Uygula dediğiniz anda birkaç saat sürecek bir işlem başlayacak. Tamamlandığında, D diskini genişlet diyerek bu boş alanı D diskine katabilecekseniz.

Eğer anlamam ben riskte almam derseniz,

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7

Benim bahsettiğim yöntemden daha fazla uğraştırır ancak risksizdir.

Peki şöyle yapsam nasıl olur; Disk yönetiminden eski diskin C bölümünü silsem ardından yine eski diskin D bölümünü genişlet diyip eski diski oraya aktarsam olur mu?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Peki şöyle yapsam nasıl olur; Disk yönetiminden eski diskin C bölümünü silsem ardından yine eski diskin D bölümünü genişlet diyip eski diski oraya aktarsam olur mu?
Yeni diske işletim sistemini kurmadan, yeni diskten boot etmeden bu dediklerinizi yapamazsınız... Ayrıca benim söylediğimle aynı mantığa çıkıyor.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Disk yönetiminin kuralı; eğer ayrılamamış alan diskin solunda ise bu ayrılmamış alanı diske katamazsınız. İllaki sağında olacak. Bu ayrılmamış alanı taşımanız gerek. Ya benim dediğim yöntemi kullanmalısınız ya da Hüseyin Özgür'ün dediği yöntemi. Karar sizin.

realdgnc

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar öncelikle ilginizden dolayı hepinize teşekkür ederim.

Sorunu şöyle hallettim; Disk yönetiminden eski diskin C sürücüsünü sil dedim. Ardından yine eski sürücünün D bölümüne gelip birimi genişlet dedim ve Windows otomatik olarak C sürücüsünün boyutu kadar alanı eklemek istedi. Ayarlar ile oynamadan ileri dedim ve hızlı bir şekilde eski diskin C ve D birimini birleştirerek tek disk yaptı.

Değerli fikirleriniz için tekrar teşekkür ederim. Umarım bu başlık aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273

Sorunu şöyle hallettim; Disk yönetiminden eski diskin C sürücüsünü sil dedim. Ardından yine eski sürücünün D bölümüne gelip birimi genişlet dedim ve Windows otomatik olarak C sürücüsünün boyutu kadar alanı eklemek istedi. Ayarlar ile oynamadan ileri dedim ve hızlı bir şekilde eski diskin C ve D birimini birleştirerek tek disk yaptı.

Değerli fikirleriniz için tekrar teşekkür ederim. Umarım bu başlık aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur.
Böylece bir sürü yazı boşa gitti :confused: Demek ki yeni sistemlerde böyle bir şey mevcutmuş bizim zamanımızda uğraşır dururduk. Neyse, sorununuzun çözülmesine sevindim. Çözümü paylaştığınız için teşekkür ederiz. :)

Not: Belki de benim sistemde 4 farklı disk bölümü olduğu içindir. Neden bilemiyorum.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414

Çözümü paylaştığın için teşekkür ederim. Zira çözümü paylaşmadan çözüldü deseydin ben sana çözümü soracaktım ki ileride bu sorunu yaşayan arkadaşlar görsün. Sağolasın beni uğraştırmadın. :D Başlığı konu içeriğine özgün düzenliyorum. Geçmiş olsun.
Hepinize iyi forumlar dilerim...

Son düzenleme: