[Çözüldü] RAM MHz Değerini Öğrenmek

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 10)

Yusuf302

Üyecik
Arkadaşlar fotoğraftada belirttiğim gibi,AIDA 64 programıyla RAM MHZ değerine bakıyorum 1333 çıkıyor. CPU-Z ile bakıyorum 1066 çıkıyor. Benim RAM MHZ değeri nedir tam olarak ?

Ekli dosyalar

NorthWonder

Asistan
görev yöneticisi -> performans sekmesine gelip öğrenebilirsin , sistemim ingilizce ama yinede ekran alıntısı koyayım yardımcı olur umarım.

NorthWonder

Asistan
Dediğim şekilde çıkmıyorsa sırasıyla adımları takip et lütfen

1. Windows tuşu + r ' ye basıp açılan pencereye cmd yaz
  2. komut satırı karşına geldiğinde-->wmic memorychip get speed komutunu yaz

ram hızın gözükecektir. (benimki 1600mhz mesela)

Tabii bu güncel hızı verecektir. ConfickerBelası hocamın da dediği gibi biostan kontrol etme şansın varsa en sağlıklısı o olur.

Yusuf302

Üyecik
Dediğim şekilde çıkmıyorsa sırasıyla adımları takip et lütfen

1. Windows tuşu + r ' ye basıp açılan pencereye cmd yaz
  2. komut satırı karşına geldiğinde-->wmic memorychip get speed komutunu yaz

ram hızın gözükecektir. (benimki 1600mhz mesela)

Tabii bu güncel hızı verecektir. ConfickerBelası hocamın da dediği gibi biostan kontrol etme şansın varsa en sağlıklısı o olur.
Hine çıkmadı :/
ram.png

Yusuf302

Üyecik
komut satırında çıkmaması çok enteresan açıkcası.

RAMMon programını kullanarak detaylı şekilde inceleyebilirsin , birde bunu dene bakalım belki senin için çalışır.

PassMark RAMMon - Identify RAM type, speed & memory timings bu linkten indirebilirsin.

Aklıma gelen son çare bu , olmadı kasadan ramlere bakabilirsin.
Ekli dosyayı görüntüle 29103
ram çok utangaç çıktı...
evde kalmış kız kurusu gibi...
rame bakman gerek...
Çok teşekkürler ram a baktım ram cidden utangaç :D yanlış yere bakmadıysam 1333 MHz:
asd.jpg

NorthWonder

Asistan
Birde son olarak yanına 4 GB bir ram takmak istiyorum 1333 MHz olmak zorunda mı?
açıkcası çok önermiyorum , uyumsuzluk sorunu çıkarabiliyor , mavi ekran ve saniyelik sistem kilitlenmeleri cabası (olacak diye birşey yok tabiiki, sadece okuduğum kullanıcı yorumları üzerine söylüyorum , bu sorunlarla karşılaşanlar var.) o yüzden alacağınız rami 1333mhz seçmenizi öneririm.

Yusuf302

Üyecik
açıkcası çok önermiyorum , uyumsuzluk sorunu çıkarabiliyor , mavi ekran ve saniyelik sistem kilitlenmeleri cabası (olacak diye birşey yok tabiiki, sadece okuduğum kullanıcı yorumları üzerine söylüyorum , bu sorunlarla karşılaşanlar var.) o yüzden alacağınız rami 1333mhz seçmenizi öneririm.
Örneğin 1066 MHz bir ram alsam sorun çıkarabilir mi?

NorthWonder

Asistan
Örneğin 1066 MHz bir ram alsam sorun çıkarabilir mi?
dediğim gibi kesin sorun çıkaracak diye birşey yok fakat almışken 1333 mhz almakta fayda var riske atmamış olursunuz çünkü genellikle birçok büyük teknoloji platformları ramlerin mhz lerinin aynı hatta mümkün oldukça markalarının ve gecikme sürelerinin yani (CL) değerlerinin aynı olmasının daha sağlıklı olacağının kanaatinde.

Yusuf302

Üyecik
dediğim gibi kesin sorun çıkaracak diye birşey yok fakat almışken 1333 mhz almakta fayda var riske atmamış olursunuz çünkü genellikle birçok büyük teknoloji platformları ramlerin mhz lerinin aynı hatta mümkün oldukça markalarının ve gecikme sürelerinin yani (CL) değerlerinin aynı olmasının daha sağlıklı olacağının kanaatinde.
Peki teşekkürler.

stat counter