COVID-19 hakkında güncel veriler, haritalar ve görsel sunumlar (Web Siteleri)

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
COVID-19.jpg

Görsel kaynak: COVID-19 - Yeni Koronavirüs Hastalığı

COVID-19 yeni koronavirüs salgınını gerçek zamanlı olarak takip edebileceğiniz web siteleri aşağıdaki gibidir. Tarafımdan derlenmiştir.
Eğer sizlerin konuya eklemek istediği resmi kaynaklar varsa, mesajınızda belirtin, konuya ekleyelim.

1. Korona Tablosu-COVID-19 Türkiye'deki Güncel Durum (T.C. Sağlık Bakanlığı)
  2. KORONAVİRÜS COVID-19 DÜNYA HARİTASI (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi)
  3. Coronavirus COVID-19 global vakaları (Johns Hopkins-İngilizce)
  4. Yeni koronavirüs (COVID-19) salgını zaman çizelgesi haritası (HealthMap-İngilizce)
  5. Yeni koronavirüs enfeksiyon haritası (Washington Üniversitesi-İngilizce)
  6. COVID-19 gözetim kontrol paneli (Virginia Üniversitesi-İngilizce)
  7. Yeni koronavirüs (COVID-19) durum kontrol paneli (Dünya Sağlık Örgütü-İngilizce) (NOT: sayfa bazen geç açılabiliyor, sayfayı yenileyin.)
  8. COVID-19 vakalarının dünya çapında coğrafi dağılımı (Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi-İngilizce)
  9. COVID-19 koronavirüs izleyici (Kaiser Aile Vakfı)
  10. COVID-19 koronavirüs salgını (Worldometer-sayaçlar ve gerçek zamanlı istatistikler-İngilizce)
  11. Koronavirüs: Yeni hastalık COVID-19 (South China Morning Post-İngilizce dilinde yayınlanan Hong Kong merkezli bir gazete)
  12. Wuhan koronavirüs salgını haritalaması (ArcGIS StoryMaps-İngilizce)
  13. ABD'de koronavirus hastalığı 2019 (COVID-19) (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri-İngilizce)

Peki siz hangi web sitesi/siteleri üzerinden COVID-19'a ilişkin güncel verileri takip ediyorsunuz?

Son düzenleyen moderatör:

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Worldometer her zaman elimin altında duruyor. Sık sık bakıyorum. Çok hızlı güncelleniyor.
Arada Johns Hopkins Üniversitesinin haritasına göz gezdiriyorum. Bunu bir tık yavaş güncelliyorlar.
Günde bir defa da Sağlık Bakanlığı'nın yeni açtığı siteye uğruyorum.

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Worldometer her zaman elimin altında duruyor. Sık sık bakıyorum. Çok hızlı güncelleniyor.
Arada Johns Hopkins Üniversitesinin haritasına göz gezdiriyorum. Bunu bir tık yavaş güncelliyorlar.
Günde bir defa da Sağlık Bakanlığı'nın yeni açtığı siteye uğruyorum.
Worldometer site erişimi kolay olması ve bilgilerinin güncel olması nedeniyle orası benim de ilk durağım.
Resmi verilere göre değerlendirmeler yapan Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi web sitelerine de zaman zaman bakıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 91901
Ben sadece sağlık bakanlığının sitesinden ülkemize ait verileri takip ediyorum
Ekli dosya görünmüyor.
+
Koronavirüs salgınının en geç geldiği ülkelerden biri Türkiye.
Yeni ve sonucu bilinmeyen, tam tahminlenemeyen bir salgın olduğu için tüm dünyadaki durumu görmek ve ülkemizi diğer ülkeler ile karşılaştırmak açısından farklı kaynaklara yönelmek faydalı olabilir.

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Worldometer site erişimi kolay olması ve bilgilerinin güncel olması nedeniyle orası benim de ilk durağım.
Resmi verilere göre değerlendirmeler yapan Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi web sitelerine de zaman zaman bakıyorum.
Ekli dosya görünmüyor.
+
Koronavirüs salgınının en geç geldiği ülkelerden biri Türkiye.
Yeni ve sonucu bilinmeyen, tam tahminlenemeyen bir salgın olduğu için tüm dünyadaki durumu görmek ve ülkemizi diğer ülkeler ile karşılaştırmak açısından farklı kaynaklara yönelmek faydalı olabilir.
Ekli dosyada ülkemizde olan dünkü vaka sayısı tablosu vardı

EmirhanTeira

Doçent
Reaksiyon puanı
507
Ekli dosyayı görüntüle 91833
Görsel kaynak: COVID-19 - Yeni Koronavirüs Hastalığı

COVID-19 yeni koronavirüs salgınını gerçek zamanlı olarak takip edebileceğiniz web siteleri aşağıdaki gibidir. Tarafımdan derlenmiştir.
Eğer sizlerin konuya eklemek istediği resmi kaynaklar varsa, mesajınızda belirtin, konuya ekleyelim.

1. Korona Tablosu-COVID-19 Türkiye'deki Güncel Durum (T.C. Sağlık Bakanlığı)
  2. KORONAVİRÜS COVID-19 DÜNYA HARİTASI (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi)
  3. Coronavirus COVID-19 global vakaları (Johns Hopkins-İngilizce)
  4. Yeni koronavirüs (COVID-19) salgını zaman çizelgesi haritası (HealthMap-İngilizce)
  5. Yeni koronavirüs enfeksiyon haritası (Washington Üniversitesi-İngilizce)
  6. COVID-19 gözetim kontrol paneli (Virginia Üniversitesi-İngilizce)
  7. Yeni koronavirüs (COVID-19) durum kontrol paneli (Dünya Sağlık Örgütü-İngilizce) (NOT: sayfa bazen geç açılabiliyor, sayfayı yenileyin.)
  8. COVID-19 vakalarının dünya çapında coğrafi dağılımı (Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi-İngilizce)
  9. COVID-19 koronavirüs izleyici (Kaiser Aile Vakfı)
  10. COVID-19 koronavirüs salgını (Worldometer-sayaçlar ve gerçek zamanlı istatistikler-İngilizce)
  11. Koronavirüs: Yeni hastalık COVID-19 (South China Morning Post-İngilizce dilinde yayınlanan Hong Kong merkezli bir gazete)
  12. Wuhan koronavirüs salgını haritalaması (ArcGIS StoryMaps-İngilizce)
  13. ABD'de koronavirus hastalığı 2019 (COVID-19) (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri-İngilizce)

Peki siz hangi web sitesi/siteleri üzerinden COVID-19'a ilişkin güncel verileri takip ediyorsunuz?
Bazı Akşamlar Ülkemizin yeni vaka sayılarını bizzat kendim güncellediğim Worldometer'i takip ediyorum. Çok hızlı yenileniyor ve detaylı grafikleri bulunuyor. Kullanmayana tavsiyemdir.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Her zaman Devletin verdiği bilgileri baz alırım. Sağlık Bakanlığının verdiği bilgileri takip ediyorum.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Her zaman Devletin verdiği bilgileri baz alırım. Sağlık Bakanlığının verdiği bilgileri takip ediyorum.
Konuda paylaşılan kaynaklar da resmi kaynakları baz alıyor, yalnız veri güncelleme hızları ve sunumları farklı. :)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Konuda paylaşılan kaynaklar da resmi kaynakları baz alıyor, yalnız veri güncelleme hızları ve sunumları farklı. :)
Aynen öyle ama Sağlık Bakanlığının daha doğrusu sayın bakanımızın sunduğu bilgileri şahsım olarak kabul ediyorum. 24 saatlik gelişmeleri bizimle paylaşıyor. Aynı zamanda DSÖ' yede gittiğini biliyorum ve verilerin.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Aynen öyle ama Sağlık Bakanlığının daha doğrusu sayın bakanımızın sunduğu bilgileri şahsım olarak kabul ediyorum. 24 saatlik gelişmeleri bizimle paylaşıyor. Aynı zamanda DSÖ' yede gittiğini biliyorum ve verilerin.
DSÖ de zaten Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesini övüyor, COVID-19 ile mücadelesinde "Türkiye'yi örnek ülke" olarak gösteriyor. Türkiye bu süreci vaka ve ölüm verilerini elektronik olarak paylaşarak şeffaf bir şekilde yürütüyor, diyor. :)

Yukarıda bir mesajımda dediğim gibi tüm dünyadaki durumu görmek ve ülkemizi diğer ülkeler ile karşılaştırmak açısından farklı değerlendirme ve sunumlara bakmak faydalı olabilir.