Core 2 duo - i5 - i3

Bu konuyu okuyanlar

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Sıralama böyle galiba

Core2 duo ----- i3 --------- i5

Peki sizce aralarında bariz farklar varmı ? mesela core2 duo ile i3 arasında

veya i3 ile i5 arasında ?

Ordo ab chaO

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Core i3 ve Core i5 600'lerin içinde grafik işlemci var. Aynı zamanda bu modeller çift çekirdekli. Core i5 700'ler ise dört çekirdekli.

Core i5'lerin Core 2 Duo'lardan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

çift çekirdekli i3 ile i5 arasında HyperThreading farkı var diye biliyorum. Core i3'te bu yok. Yani Core i5'teki iki çekirdek dört çekirdekmiş gibi çalışıyor.

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Grafik işlemcisi olmasının bize faydası ne ? zaten ekran kartımız var mesela GDDR lı ekran kartlarında kendi işlemcileri yok mu

İkiside çift çekirdekli olduğuna göre performanasa karkısı nasıl oluyor ? Çünkü ikisinin hızlarıda ortalama ayı değerlerde (yani 3.00 GHZ i geçen işlemci bulmak zor )

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
çok fazla kafa bulandırmadan yazıcam

1)c2duo ile i3 arasındaki fark soket farkı var 775-1156 ve steping (cpu revizyonu) nunda c2 ye geçmiş

2)i3 ve i5 arasındaki fark soket tipleri aynı ama i5 lerin bazıları 4 çekirdeğe ulaşıyor , yine cpu revizyonunda c2 den b1 geçiş yapmış i5 ler maximum turbo frekan var yani eğer anakartta destekliyorya hız aşırtma var sanırım, i3 lerde bazı grafik özellikleri var i5lerde yok sanırım ama tam emin değilim
ben böyle saçmalayabildim eminim daha fazla bilgi birikimi olan arkadaşlar vardır onlarda yazarlarsa tam olarak farklarını öğrenebiliriz.

not : cpu revizyonun bize ne gibi yararları var onu söylim CPU'larda hata olarak adlandırılan ve teknik terim olarak errata olarak isimlendirilen hatalar bu yeni çıkartılan çekirdek revizyonlarıyla gideriliyor.
Ayrıca CPU'nun teknik özellikleri geliştiriliyor örneğin daha az güç tüketimi ve daha yüksek sıcaklıklarda çalışılabilirlik gibi

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Ben revizyon ve pin sayısı açıklaması istemniyorum

Mesela i3 de çift çekirdek , core2 duo da çift çekirdek , zaten çalışma hızı frekanslarıda birbirine yakın

O zaman performansda nasıl bir fark yaratabiliyor ?

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
aşağıya daha sonradan ekledim bu revizyonları ne yara sağladığını ona bakarsan i5 lerinde bazıları 2 çekirdekli ama aralarındaki fark daha önceki kusurları onarılması

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Grafik işlemcisi olmasının bize faydası ne ? zaten ekran kartımız var mesela GDDR lı ekran kartlarında kendi işlemcileri yok mu

İkiside çift çekirdekli olduğuna göre performanasa karkısı nasıl oluyor ? Çünkü ikisinin hızlarıda ortalama ayı değerlerde (yani 3.00 GHZ i geçen işlemci bulmak zor )

memurun maaşına oranla söylüyelim örnek bi memurun maaşı 1100 yüzde 5 zam verecek devlet faydamı zararmı yoksa memur aynı yerindemi sayar sen karar ver azda olsa bi gelişim oluyor