Çoluk çocuk yazalım,

Bu konuyu okuyanlar

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yapılan araştırmalara göre günümüzde her üç çocuktan birisi, konuşmayı öğrenmeden önce akıllı telefon veya tablet kullanıyor. Çocuklar teknolojiye bu kadar yatkınken, onlara bilgisayarda kod yazmayı öğretmeye ne dersiniz? Kim bilir belki de geleceğin Bill Gates veya Steve Jobs’ı sizin evden çıkar.

http://www.zaman.com.tr/teknoloji_haydi-cocuklar-kod-yazmayi-ogrenelim_2191498.html

FullScreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Nerede yapılan araştırmaymış bu ? Türkiye mi ? Bu yaşıma geldim daha akıllı telefon ve tablet kullanmadım.
Fikir güzel ama bariz abartılmış ..

Carmelo Anthoni

Asistan
Reaksiyon puanı
0
beyler konu ile pek alakası yokda ben seneye üniversitede yazılım mühendisliği okuyacağım acaba hazırlık döneminde ingilizce öğrenmek haricinde bi önerisi olan varmı ?

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
beyler konu ile pek alakası yokda ben seneye üniversitede yazılım mühendisliği okuyacağım acaba hazırlık döneminde ingilizce öğrenmek haricinde bi önerisi olan varmı ?
yazılım mühendisliği ingilizce kesin okuyacaksın türkçe olmaz

Carmelo Anthoni

Asistan
Reaksiyon puanı
0
biraz geç oldu ama kesin yurdışında okuyorum

- - - Mesaj Güncellendi - - -

yazılım mühendisliği ingilizce kesin okuyacaksın türkçe olmaz

Peki Rusçanın etkisi ne olur ? ing mi geliştirmek için London seyahati veya Dublin düşünüyorum . Burda bölüm 2 ye ayrılıyor hardware ve software yalnız ders hocaları rus kökenli çoğu rusça anlatıyor dersleri

melihkocaturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1.520px.jpg

Önce eğitime bir çare bulmak lazım.

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bırakında her işi ustası yapsın çocukta heves varsa zaten ileride bu alana doğru yönelecektir. Günümüzde yeterince açıkta bilgisayar bölümlerinden mezun insan var öncelikle onları yerleştirmeden böyle işlere kalkışmak pekte faydalı olmaz. Aksine çocuğun ileriki hayatında zorlanacağı bi mesleğe sürüklemiş olursunuz. Tamam bilgisayarların hakim olduğu çağdayız falan diyoruz ama ülkemizde halen 10 binlerce bilişim öğretmeni atanmayı bekliyor bunu da göz ardı etmemek lazım.

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Önce bilgisayar kullanmasını öğretmek gerekiyor. Çoğu insan bilgisayar kullanmayı değil, oyun oynamayı biliyor.

Buğra Y.

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Ben de yazılım mühendisliği okumak istiyorum arkadaş gibi ama iş konusunda çok çekincem var. Sizce yazılım mı yoksa bilgisayar mı okumalıyım?

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben de yazılım mühendisliği okumak istiyorum arkadaş gibi ama iş konusunda çok çekincem var. Sizce yazılım mı yoksa bilgisayar mı okumalıyım?
Temelde aynı kapıya çıkarsın donanım sektörünün gücünü kaybettiği günlerde elbette yazılım firmaları daha yükselişte, ama bilgisayar kelimesi alan olarak yazılımdan daha geniştir. Sen hangi üniversiteyi okursan oku verileni tam olarak almadıktan sonra iş bulman zordur. Yazılım sektörüne yönelmek istiyorsan mobil alanda kendini geliştirmeyi dene bence, android ve ios'un pazar payları ortada. Çok İyi derecede bir kaç programlama dili bilmen şart, veritabanlarının hemen hepsiyle çalışmış olman şart, ingilizceyi yabancı kaynaklardan okuduğunu çevirebilecek kadar bilmen lazım, web-desktop ve mobil platformlara da yazılım geliştirebilmeli ve referans yapmalısın, teknolojiyi günlük takip etmelisin. Herşeye rağmen bunlar sadece işe girerken sana sorulacaklar işe girdikten sonra mühendis olarak çok program yazan bir yazılım mühendisine denk gelmedim. İlk senelerinde yani junior developer olduğun zamanlarda biraz yüklenirler, sonrasında senior olunca herşey yoluna girer çok iyi ücretlere de çalışabilirsin.

Buğra Y.

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Temelde aynı kapıya çıkarsın donanım sektörünün gücünü kaybettiği günlerde elbette yazılım firmaları daha yükselişte, ama bilgisayar kelimesi alan olarak yazılımdan daha geniştir. Sen hangi üniversiteyi okursan oku verileni tam olarak almadıktan sonra iş bulman zordur. Yazılım sektörüne yönelmek istiyorsan mobil alanda kendini geliştirmeyi dene bence, android ve ios'un pazar payları ortada. Çok İyi derecede bir kaç programlama dili bilmen şart, veritabanlarının hemen hepsiyle çalışmış olman şart, ingilizceyi yabancı kaynaklardan okuduğunu çevirebilecek kadar bilmen lazım, web-desktop ve mobil platformlara da yazılım geliştirebilmeli ve referans yapmalısın, teknolojiyi günlük takip etmelisin. Herşeye rağmen bunlar sadece işe girerken sana sorulacaklar işe girdikten sonra mühendis olarak çok program yazan bir yazılım mühendisine denk gelmedim. İlk senelerinde yani junior developer olduğun zamanlarda biraz yüklenirler, sonrasında senior olunca herşey yoluna girer çok iyi ücretlere de çalışabilirsin.

Yazılım okursam android-ios üzerine yoğunlaşmak istiyorum zaten. Ama dediğiniz gibi bilgisayarın alanı daha geniş. O da aklımı çeliyor yani çalışabileceğim alan geniş olacak. Şöyle düşünüyorum; eğer mobil cihaz sektöründe, şimdiki bilgisayardaki gibi oem ürünler, değişebilir parçalar çıkarsa mobil donanım sektörü ortaya çıkar. Çok da iyi olur gibime geliyor.

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yazılım okursam android-ios üzerine yoğunlaşmak istiyorum zaten. Ama dediğiniz gibi bilgisayarın alanı daha geniş. O da aklımı çeliyor yani çalışabileceğim alan geniş olacak. Şöyle düşünüyorum; eğer mobil cihaz sektöründe, şimdiki bilgisayardaki gibi oem ürünler, değişebilir parçalar çıkarsa mobil donanım sektörü ortaya çıkar. Çok da iyi olur gibime geliyor.

Hayat senin, mutlu olacağın mesleği yap, işini sev, insanların boş sözleri seni yolundan alıkoymasın. İşte o zaman en iyisi olabilirsin. Bir yazılım geliştiricisi olarak sana tek tavsiyem bu, hatta şimdiden bir programlama dilini en iyi şekilde öğrenmeye çalış ve kafanda oluşturduğun programları yazmaya başla, bir programlama dilini iyi bilmek aklından geçen her programı yazabilmek ve bu dili kullanan diğer programcılarında yardımına koşabilmektir. Elbette forumlardan, internet sitelerinden yardım alacaksın ve umarım iyi bir meslektaşımız olursun. Yazılım mühendisi olamasan bile hayatını bu işin üzerine inşa edebilirsin.

Carmelo Anthoni

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Hocam ben yurtdısında calısmayı dusunuyorum acıkcası turkıyeye donme fıkrım yok muhendısın degerı ulkemızde yok ya topcu olcan ya popcu felsefesının populer oldugu bır ulkede kendı varlıgını hıssetırmenın yolları cok dusuktur bence avrupada veya amerıkada guzel paralar kazanabılecegımı dusunuyorum .Din ve siyasetin karsı karsıya geldıgı bır ulkede ne kadar faydalı ısler yapılabılırkı ?

tdg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benim ilgi alanım mekanik ve yazılım çok şükür ki ikisini birleştiren mekatronik bölümü var ben şu an yazılım dilleri öğreniyorum kendi çapımda C++ ile başladım lise 2. sınıfım ve bizim okulda yazılım dersi yok bu iki alanda da kendimi nasıl geliştirebilirim.

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar benim ilgi alanım mekanik ve yazılım çok şükür ki ikisini birleştiren mekatronik bölümü var ben şu an yazılım dilleri öğreniyorum kendi çapımda C++ ile başladım lise 2. sınıfım ve bizim okulda yazılım dersi yok bu iki alanda da kendimi nasıl geliştirebilirim.
Herhangi bir dili ileri derece öğrenirsen diğer dilleri de zorlanmadan öğrenirsin internette ücretsiz dökümanlar bulabilirsin, makinalara hükmetmek istiyorsan daha makina diline yakın dilleri tercih etmelisin, ama öncelikle biraz daha insansı dillerle başla soğumaman için, windows kullanıyorsan c# a da bakmanı öneririm milli eğitim bakanlığının megep bünyesinde "programlama temelleri" ve "nesne tabanlı programlama" adlı iki modülü var onlara çalışmayı dene ikisi de c# baz alınarak yazılmış birbirinin devamı niteliğinde modüllerdir. Bunları hallettikten sonra internette yeterince içerik bulabilirsin, biraz ingilizcen kuvvetliyse msdn'i kullanabilirsin microsoft özellikle c# hakkında epey destek veriyor. c#'ın c++'tan pekte farklı olmadığını görünce eminim seveceksindir.

Buğra Y.

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Valla hocam ilk bilgisayarımı lise 3'de aldım, ama lise 3'e kadar bilgisayar hakkında çok bilgim vardı, oyun oynamak dışında tabi. Bilgisayarım geç geldiği için herhangi bir yazılım dili öğrenme imkanım olmadı çünkü sınav vardı ve halen var. İngilizcem de bana göre yeterli seviyede şu an ama anlayacağım düzeyde yani, ingilizce altyazılı bir filmi izleyip %80-85 arası anlayabiliyorum. Sene sonuna kadar düşüncem sürekli, bilgisayar veya yazılımdan herhangi birini seçemezsem de bir seçeneğim daha var. Olmadı ona yönelirim. Teşekkürler tavsiyeler için :)

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Valla hocam ilk bilgisayarımı lise 3'de aldım, ama lise 3'e kadar bilgisayar hakkında çok bilgim vardı, oyun oynamak dışında tabi. Bilgisayarım geç geldiği için herhangi bir yazılım dili öğrenme imkanım olmadı çünkü sınav vardı ve halen var. İngilizcem de bana göre yeterli seviyede şu an ama anlayacağım düzeyde yani, ingilizce altyazılı bir filmi izleyip %80-85 arası anlayabiliyorum. Sene sonuna kadar düşüncem sürekli, bilgisayar veya yazılımdan herhangi birini seçemezsem de bir seçeneğim daha var. Olmadı ona yönelirim. Teşekkürler tavsiyeler için :)

Rica ederim, hevesin varsa bir kitap al uygulamalı olarak öğren derim kaybediceğin en fazla 30-40 liran olur:wink:

Önerdiğim yazar arkadaşlar:
Süleyman Uzunköprü
Musa Çavuş
Fırat Özgül

Bunlar benim bildiğim isimler varsa güzel programlama kitapları olanlar sizde araştırıp bulabilirsiniz. bol şanslar diliyorum :)

reveque

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benım 5 yasında yegenler var bende ıyı kullanıolar masalh:)