Color Picker UD+

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
8.5.2017

Versiyon 1.1.7 bizlerle.

Windows Ekran Görüntüsü
Windows.png

Linux Ekran Görüntüsü
GNU-_Linux.png

İndirme Adresi
ColorPickerUD+ 1.1.7.7z

-------------------

Kendim yazmış olduğum, C++ programlama dili ve Qt arayüz kütüphanesi ile hazırlanmış, renk seçme, rastgele renk atama, seçilen renklerin ayrıntılı bilgisini gösterme, renkleri kaydetme ve geri yükleme, farklı renk modları uygulama, kayan sayı cinsinde renkleri gösterme gibi gelişmiş özelliklere sahip Renk Seçicisi Yazılım.

Daha önce konu açmıştım ama ismi değiştiği için yeni bir başlangıç yapıyorum.

Güncel Versiyon
1.1.1

İndirme Adresi
ColorPickerUD+ 1.1.1.7z

Ayrıntılı Bilgi
PROGRAM

001.png

01.png

Kod:
|[ VERSION ]|===========================================================================================================================================================================================
|* 1.1.1

|[ DESCRIPTION ]|=======================================================================================================================================================================================
|* ColorPickerUD is an advanced, fast and native color picker.
|* Drop Any Pixel, One Space Sampler To Catch Them All.

|[ PLATFORM ]|==========================================================================================================================================================================================
|* The product can be executed from Windows, GNU-Linux and MacOS operating systems.
|* Program binaries are 64-bit but source codes in project directory can also be compiled for 32-bit without any modification.

|[ INSTALL ]|===========================================================================================================================================================================================
|* You need a proper software to open LZMA2 compression algorithm for 7z archives.
|* Delete previous version of files and folders before update to prevent conflictions.
|* Delete ColorPickerUD.cfg file which can be located at Documents folder of user.

|[ WINDOWS ]|===========================================================================================================================================================================================
|* Copy contents to the standart software folder. --> ~/ProgramFiles/ColorPickerUD/
|* Make a shortcut from *.exe file to a desired location like Desktop or Start Menu.

|[ GNU-LINUX ]|=========================================================================================================================================================================================
|* Copy contents to the write permission granted user folder. --> ~/home/*USER*/ColorPickerUD/
|* Make a shortcut from AppRun file to a desired location like Desktop or Application Menu.

|[ MACOS ]|=============================================================================================================================================================================================
|* Download Qt Creator for MacOS from the following address.
|* https://www.qt.io/download-open-source/#section-2
|* Open the project and compile source code in Release mode without any extra effort or code modification.
|* Copy contents to the standart execution folder.
|* Make a shortcut from openable file to a desired location like Desktop or Quick Menu.

|[ OPTIONAL ]|==========================================================================================================================================================================================
|* Install monospace fonts in order to display help files correctly and align labels more accurate.

|[ USAGE ]|=============================================================================================================================================================================================
|* Left-Click  on one of slots arranged at left-side to activate and see informations about them.
|* Left-Click  on Colored Button to randomize all     slots based on the algorithm and space configuration.
|* Right-Click on Colored Button to randomize current slot   based on the algorithm and space configuration.
|* Left-Click  on Pick     Button and keep holding while moving to grab any pixel around the screen.

|[ OPTIONS ]|===========================================================================================================================================================================================
|* RGB    : Red, Green, Blue
|* GRY    : GrayScale
|* HSL    : Hue, Saturation, Lightness
|* HSV    : Hue, Saturation, Value
====================================================================================================
|* Float : Enable float variables instead of byte.
|* Alpha : Enable transparency channel as uppermost.
|- AXYZ    : Put alpha characters in the beginning of hex.
|- XYZA    : Put alpha characters in the end        of hex.
====================================================================================================
|* ATop    : Activate always on top flag for the main window.
|* Style : Switch between native themes based on the operating system and additional stylesheets.
|* Reset : Reset configuration parameters. The program saves user prefences in a *.cfg file type located user documents directory with the executable. Delete it to manually reset parameters.

|[ RESULTS ]|===========================================================================================================================================================================================
|* Lumin : Linear Interpolation | Coefficient  Mean of RGB channels based on perceptual luminosity which gives the standart grayscale conversion value. (RedL --> 0.3, GreenL --> 0.59, BlueL --> 0.11)
|* Inter : Equal  Interpolation | Arithmetical Mean of RGB channels which gives the average color weight.
|* Alpha : Linear Interpolation | Coefficient  Mean of A   channel   which gives the transparency ratio.
|* Name    : Specified name     of the color. Press Enter | Return key to process name field.
|* Hex    : Hexadecimal number of the color. Press Enter | Return key to process hex    field.
|* Load    : Load a color palette file which was previously saved.
|* Save    : Save the color palette to a file as ASCII type plain text.

|[ INFO ]|==============================================================================================================================================================================================
|* Config and Palette files are fully editable with any text editors.
|* Middle-Click on one of slots to invert current color.
|* Right-Click   on one of slots to change main layout's background color which will be keeped until selecting a new style.

|[ ERROR + PROBLEM HANDLING ]|==========================================================================================================================================================================
|* Delete ColorPickerUD.cfg file which can be located at Documents folder of user which may cause a crash if the file is from older version or corrupted.

|[ HELP ]|==============================================================================================================================================================================================
|* Plain Text documents are best viewed by disabled word wrapping and need monospace fonts to be viewed correctly on editors.
|* Hyper Text documents are best viewed by HTML5+|CSS3+|JS+ supported browsers.
|* If you get any slowdowns on opening Hyper Text documents, add local pages in your WhiteList of browser's ad-blocking plugin if you have any like uBlock Origin, Adblock Plus, etc.
|* All sources and resources are included to modify or maintain scripts.

|[ LICENSE ]|===========================================================================================================================================================================================
|* All contents related this product is licensed with LGPLv3+. Visit http://www.gnu.org/ or read license files for more info.

|[ CONTACT ]|===========================================================================================================================================================================================
|* Caner ÖZDEMİR
|* [email protected]
|* canerozdemirportfolio.wordpress.com

Son düzenleyen moderatör:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Eski logoyu söylemesi ayıptır Google'dan çarpmıştım. :D
Dağıtmayı düşünmediğimden kendi kendime kullanım için almıştır.
Şimdi madem programı diğer kullanıcılar için kullanıma sunuyoruz, içerisinde bana ait olmayan tek parça olan simgeyi de değiştirdim, az önce InkScape bile basit vektör tabanlı bir logo tasarladım.
Color_Picker_UD.png

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Eski logoyu söylemesi ayıptır Google'dan çarpmıştım. :D
Dağıtmayı düşünmediğimden kendi kendime kullanım için almıştır.
Şimdi madem programı diğer kullanıcılar için kullanıma sunuyoruz, içerisinde bana ait olmayan tek parça olan simgeyi de değiştirdim, az önce InkScape bile basit vektör tabanlı bir logo tasarladım.

Kendi programım için yaptığım logo nun tarzına benzettim biraz :)

ShareX_Logo.png

Sizde benim logo gibi sadece yuvarlak vector çizimlerle oluşturdunuz logo yu sanırım.

Tavsiyem renkleri biraz daha canlı yapmanız.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kendi programım için yaptığım logo nun tarzına benzettim biraz :)

ShareX_Logo.png

Sizde benim logo gibi sadece yuvarlak vector çizimlerle oluşturdunuz logo yu sanırım.

Tavsiyem renkleri biraz daha canlı yapmanız.
Teşekkürler, gerçekten çok cansız yapmışım ve gözümün önündeki şeyi farketmemişim.
Bunun nedeni sanırım aynı tasarıma baktıkça gözün alışması ve kusurları artık farketmemesi.
Daha önce defalarca başıma geldi.

Versiyon 1.1.3 yayınlandı.
Bu versiyonda MingW compilerına ait güzel optimizasyonlar, logo değişimi, C++14'e geçiş, dökümantasyon içerisine gömülü fontlar ve bir büyük ile bir küçük hata düzeltmesi içeriyor.
Color Picker UD+ artık ToolSeq UD+ ile entegre olduğundan versiyon numaraları aynı olacak, o yüzden 1.1.1'den 1.1.3'e artış oldu.

İndirme Adresi
ColorPickerUD+ 1.1.3.7z

Ayrıntılı Bilgi
PROGRAM

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
1.1.5 başta gamma desteği olmak üzere güzel değişikliklerle gelecek.
Tasarım biraz değişti, önerisi olan varsa yazabilir.
bandicam_2017_03_13_23_47_41_544.png

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Kendi yazdığım color picker dan ekran görüntüsü vermek istedim belki yeni fikirler verebilir diye sana:

image.png

image.png

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Resimler görünmüyor.
[*img*]link[*/img*]
Yıldızları silip bu şekilde atın.

Güncelleme: Düzeldi.

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Imgur link kullandığımda gözükmüyordu. SDN sunucusu varsayılan dns kullandığı için ulaşamıyor herhalde Imgur sunucularına. O yüzden başka yere yüklemek zorunda kaldım.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Imgur link kullandığımda gözükmüyordu. SDN sunucusu varsayılan dns kullandığı için ulaşamıyor herhalde Imgur sunucularına. O yüzden başka yere yüklemek zorunda kaldım.

Hocam sanırım bu büyük ihtimal WinForms, küçük ihtimal WPF.
Sizi halkın ve Hakkın yolu olan C++|Qt'ye davet ediyorum. :D

Hex ile Decimal arasındaki fark ne ?
Key değeri neyi gösteriyor ?

Ben hiçbir yerde yüzdelik değer kullanmadım, ya native değeri ya da illa yüzdelik oran isteniyorsa float değer(0.5 gibi), çünkü normalde algoritmanın kendisinde 255 adet saturation ve 255 adet value değeri varken, yüzdelik olunca 255 farklı varyasyonu 100 farklı varyasyona kısıtlamış oluyoruz.
CMYK algoritmasını ileriki bir versiyonda desteklemeyi düşünüyorum, yavaş yavaş ilerliyorum.
Programın ilk versiyonu şuydu.
image.png

Jaex

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Hocam sanırım bu büyük ihtimal WinForms, küçük ihtimal WPF.
Sizi halkın ve Hakkın yolu olan C++|Qt'ye davet ediyorum. :D

Hex ile Decimal arasındaki fark ne ?
Key değeri neyi gösteriyor ?

Ben hiçbir yerde yüzdelik değer kullanmadım, ya native değeri ya da illa yüzdelik oran isteniyorsa float değer(0.5 gibi), çünkü normalde algoritmanın kendisinde 255 adet saturation ve 255 adet value değeri varken, yüzdelik olunca 255 farklı varyasyonu 100 farklı varyasyona kısıtlamış oluyoruz.
CMYK algoritmasını ileriki bir versiyonda desteklemeyi düşünüyorum, yavaş yavaş ilerliyorum.
Programın ilk versiyonu şuydu.
image.png

C# WinForms kullanıyorum ben: GitHub - ShareX/ShareX

Bende sizi halkın ve hakkın yolu olan open source a davet ediyorum :D

Bazı scripting dilleri renk için hex string veya rgb yerine integer kullanmayı tercih ediyor. Decimal 32 bit sayı yani.

CMYK deki "K" oluyor key. Yani baskı yapan makinelerdeki siyah değerini belirliyor.

Yüzdelik değer kullanmamın nedeni Photoshop color picker ile aynı değerleri vermek idi:

Photoshop_b_Vt_Kg_XQo_Dp.png

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Zaten open source, hatta free software, kaynak kodları içinde var.
C#'ın veya genel olarak .NET'in özgür yazılım felsefesinde bazı sıkıntılar var.
Ayrıca native değil, ayrıca teoride multi-platform olmasına rağmen pratikte çok sıkıntıları var.
Bu yüzden sizi C++ ve Qt'ye davet ediyorum. :D

CMYK'daki K'nın Key olduğunu bilmiyordum, teşekkürler.

Sizin çalışmanızdaki gibi biraz renk alanlarını büyüttüm ve tekrar tasarladım.
bandicam_2017_03_15_23_11_24_939.png

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Versiyon 1.1.5 bizlerle.

Windows Ekran Görüntüsü
01.png

Linux Ekran Görüntüsü
02.png

İndirme Adresi
COLOR PICKER UD+

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Versiyon 1.1.7 büyüteç ile birlikte gelecek.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hocam ilk mesajda ve bu mesajda görseller görünmüyor.

Düzeltme şansınız var mı? Yoksa resimleri özel mesajla atarsanız düzeltebilirim.

Elinize emeğinize sağlık.
Ben ilk geldiğim zamanlarda bu konuyu yöneticiler ile konuştum ve olumsuz cevap aldım.
Mümkünse 15 dakika kuralı sürekli güncellenen bazı konular için devre dışı bırakılsın.
Bu konu için bana yetki verirseniz ben de her güncelleme sonrası yenilenen resimleri ve adresleri ilk sayfa üzerinden güncellerim ve böylelikle son entrye bunları yazmak zorunda kalmam.
Yoksa her güncellemede sizi rahatsız etmeye gerek yok zaten son entryde yayınlıyorum güncel resimleri ve indirme adreslerini.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ben ilk geldiğim zamanlarda bu konuyu yöneticiler ile konuştum ve olumsuz cevap aldım.
Mümkünse 15 dakika kuralı sürekli güncellenen bazı konular için devre dışı bırakılsın.
Bu konu için bana yetki verirseniz ben de her güncelleme sonrası yenilenen resimleri ve adresleri ilk sayfa üzerinden güncellerim ve böylelikle son entrye bunları yazmak zorunda kalmam.
Yoksa her güncellemede sizi rahatsız etmeye gerek yok zaten son entryde yayınlıyorum güncel resimleri ve indirme adreslerini.

Hocam böyle bir özellik var mı Xenforo'da bilmiyorum, daha önceden neden yapılmadığı hakkında da fikrim yok. Ancak beni rahatsız etmezsiniz, burada size yardımcı olmak amacıyla varız zaten. Ne zaman isterseniz mesaj atın, görür görmez öncelikli iş olarak sizin mesajınızla ilgileneceğime söz veriyorum.

Son entrye yazmanız bence güzel bir şey, eğer yeni mesaj kısmında çıkmasa ben es geçebilirdim bu güzel konuyu.

Ne zaman isterseniz bana yazabilirsiniz, mesajınızı bekliyor olacağım.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hocam böyle bir özellik var mı Xenforo'da bilmiyorum, daha önceden neden yapılmadığı hakkında da fikrim yok. Ancak beni rahatsız etmezsiniz, burada size yardımcı olmak amacıyla varız zaten. Ne zaman isterseniz mesaj atın, görür görmez öncelikli iş olarak sizin mesajınızla ilgileneceğime söz veriyorum.

Son entrye yazmanız bence güzel bir şey, eğer yeni mesaj kısmında çıkmasa ben es geçebilirdim bu güzel konuyu.

Ne zaman isterseniz bana yazabilirsiniz, mesajınızı bekliyor olacağım.
Peki o zaman bir sonraki versiyonda vereyim.
Zaten birkaç güne yayınlarım.

Arkadaşlar son versiyonda güzel değişiklikler var.
Pencere çubuğunu kendim tasarladım, bu sayede artık Windows ve Linux'te %98 oranında (Windows ve Linux'un kendine özgü font render tekniği vs hariç) aynı gözükecek.
Tasarım şu şekilde.
Önerisi olan varsa özel mesaj olarak veya bu konu üzerinden atabilir.
Color_Picker_UD_2017-05-07_20-14-19.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Peki o zaman bir sonraki versiyonda vereyim.
Zaten birkaç güne yayınlarım.

Arkadaşlar son versiyonda güzel değişiklikler var.
Pencere çubuğunu kendim tasarladım, bu sayede artık Windows ve Linux'te %98 oranında (Windows ve Linux'un kendine özgü font render tekniği vs hariç) aynı gözükecek.
Tasarım şu şekilde.
Önerisi olan varsa özel mesaj olarak veya bu konu üzerinden atabilir.
Color_Picker_UD_2017-05-07_20-14-19.png
Ellerinize sağlık. Çok güzel görünüyor.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
İki ufak hata buldum.
Birincisi float açınca ve sonra kapatınca program yeniden başlayana kadar sayıları float göstermeye devam ediyor.
İkincisi büyüteç ekran kenarlarına gelince resim bozuluyor.
İki sorunu da az önce çözdüm, bir sonraki versiyonu iki üç güne yayınlarım inşallah.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Resimdeki işaretlediğim yeri çok beğendim. :)
Adsız.png

--- Gönderi Güncellendi ---
@Ben Kenobi Bu programı herhangi bir oyuna ya da programa eklemek mümkün mü?
Euro Truck Simulator 2'de renk paleti vardı.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
@Ben Kenobi Resimdeki işaretlediğim yeri çok beğendim. :)
Ekli dosyayı görüntüle 22319
Değil çünkü resimden de göreceğin üzere kendi programım için özel başlık çubuğu yaptım, sağ taraftaki iki tuşun görüntüsünü de az önce güncelledim hehe. :)
Böyle yapmamın nedeni programın siyah görüntüsüyle Windows ve Linux'te genelde varsayılan renk olan beyaz başlık çubuğunun uyuşmaması.
qtcreator_2017-05-08_20-37-18.png

Ancak Windows'ta TitleBar'ı değiştirmek elbette mümkün.
Browse Windows 10 | Customization | DeviantArt
Misal Windows 7'ye benzer bir görünüş için;
Longhorn Office 2010 Edition For Windows 8\8.1\10
Ya da Ubuntu'ya benzer bir görünüş için;
Maverick 10 - Windows 10 Theme

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Versiyon 1.1.8 bizlerle.
Birkaç ufak hata giderildi ve tüm GUI elementleri stylesheet ile daha uyumlu biçimlendirildi.

Windows Ekran Görüntüsü
Windows.png

Linux Ekran Görüntüsü
GNU-_Linux.png

İndirme adresi
ColorPickerUD+ 1.1.8.7z

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Versiyon 1.1.9 bizlerle.
Windows için VC++ yerine daha verimli sonuç veren MinGW-x64 compilerı ile derlendi. (Linux'teki GCC compilerının native Windows portu)
Bir ufak hata giderildi.
GUI için ince ayarlar yapıldı.

Windows Ekran Görüntüsü
Windows.png

GNU-Linux Ekran Görüntüsü
GNU-_Linux.png

İndirme adresi
ColorPickerUD+ 1.1.9.7z

Son düzenleme: