Çoklu kullanıcılı siber kalkan projesi

Bu konuyu okuyanlar

byharby

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar pek yazılım bilgim yok. html, css biraz da pascal biliyorum ancak son zamanlarda sıkça karşılaştığımız siber saldırılara karşı "olursa " bir çözüm önerim var. Gerçi uzmanlar çözüm üretiyordur ancak fazla fikir göz çıkarmaz. Daha önce bilimsel çalışmalar için bilgisayar işlem gücü gerektiren projelerde bir yazılım ile gönüllü kullanıcıların kendi bilgisayarlarını bu projelere destek için kullandırdıklarını gördüm, böyle yazılımlar var. Bu tip bir projeden yola çıkarak; örneğin TÜBİTAK'ın yayınlayacağı bir yazılım ile siber saldırılara karşı koyma faaliyeti kapsamında gönüllü kullanıcıların kendi bilgisayarlarını kullandırmalarının iyi olacağı kanaatindeyim. Çünkü onlar (siber saldırganlar) gücünü kurumsal değil bireysel kullanıcıların oluşturduğu topluluktan alıyorlar. Bilmiyorum belki biraz ütopik benimkisi ancak siber savaşların yoğunluğu artacak gibi.

İngilizce'de dediğim olay şöyle tanımlanıyor : "distributed computing projects"

Türkçesi: "dağıtılmış bilgi işlem projeleri"

Örnek ve ilgili kaynaklar : BOINC ve diğerleri -1 , diğerleri -2 , TR Grid , Türkçe hazırlanmış sunu-döküman

Son olarak sizlerden ricam insanlığın zararına olabilecek projelerde bilgisayarlarınızı kullandırmamanız. :)

sibersavas.jpg

20kview.gif