Çocuklar (fotosentez yapan memeliler)

Bu konuyu okuyanlar

Kriptograf

Profesör
Reaksiyon puanı
0
cocuk_hastaliklari_1.jpg
Son günlerde 4 yaş evresindeki çocukların tuhaf yaratıklar olduğunu dününmeye başladım. Bu kanıya nereden mi vardım? E, kızımdan biliyorum. O kadar kurnaz, o kadar yalancı, o kadar hayalperest, o kadar akıllılar ki bu yaştaki çocuklar, sorduğu sorulardan tutun da, sorularınıza aldığınız cevaplara kadar “pes yani!” dedirtiyorlar.
Ağlamayı, avazı çıktığı kadar bağırmayı ve ona olan sevginizi size hissettirmeden, size karşı kullabilecek birini tanıyor musunuz? Tanımıyorsanız, henüz çocuğunuz yok demektir.
Size bu konuyla ilgili deneyimlerimden ve gözlemleyerek edindiğim bilgilerden bahsedeyim:
Ayancık’a taşındık taşınalı kızım yavru köpek hastası. Onlara elini sürmemesini söylüyorum, iyice tembihliyorum. Dışarı çıkıyor ve onu kenardan sessizce gözlüyorum. Köpeğe elini sürdüğünü görünce hemen uyarıyorum ve bana ne diyor biliyor musunuz? “Anne sen git televizyon seyret, yaprak dökümü başladı, yaaa, hadi git sen seyret.”
Yine köpekle ilgili onu sık uyardığım günlerden birgün, yanıma sokuldu, “anneciğim seni çok seviyorum, ben seni hiç üzmüyom de me?” dedi ve devam etti: “Annecim bak, ben şimdi gitcem, köpeği sevcem gelcem tamam mı, sonra da senden özür diliicem.” Buyrun buradan yakın. Daha bitmedi ama…
Çizgifilm izliyoruz ve canavarlar var çizgifilmde.
-Annecim, canavarlar sadece çizgifilmde olur de me?
-Evet kızım.
-Annecim onlar sadece çizgifilmde olur de me?
-Evet kızım.
-Annecim köpekler de çizgifilmde konuşur de me?
-Evet kızım.

Bu konuşmadan sonra Betül dışarı çıkıyor ve yine yavru köpekleri hallaç pamuğuna çeviriyor.
-Annecim ben köpekle konuştum, pireleri gitmiş, beni sevebilirsin dedi.

Bugün kızıma saçlarını topladığımızda ona ne kadar yakıştığından bahsetmiştim.
-Ama anne Ayşe de toka takmıyo, Fatma da takmıyo. Onlar çocuk ben de çocukum. Çocukların saçı böle olur. (Ayşe ve Fatma teyzemin hiperaktif torunları olurlar).

Şimdi anlatacağım kesit ise hayatım boyunca unutamayacağım bir diyalogtur kızımla:
Minik Dualar diye bir albüm var. Bu albümde Peygamber (s.a.v.) Efendimizi anlatan bir şarkı var. Şarkının sözleri kısmen şöyle: “Öğretmenim dedi ki, O çok zorluklar görmüş. İnsanları Allah’a götürmek için çalışmış…”
Kızım bu şarkıyı ezberlemiş, evde söyleyip duruyordu. Sonra birden bire şarkı söylemeyi kesip şöyle sordu: “Annecim nerde çalışmış?”

Çocuklar gerçekten bir alem. Allah acılarını göstermesin.
Alıntıdır...
-----------------------------------------------------------------------------------

Gerçekten çocukluk insanoğlunun çok ilginç bir dönemi düzgün düşünememekten olsa gerek farklı ayrıntılar ve kimsenin dikkat etmediği olgulara dikkat çektiği bir dönem.Çocuk olmak güzeldir çünkü birgün bitecektir...

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bu yazıyı kım yazmıs merak ettım komık desem komık degıl cıddıye lınıp okusam cıddı degıl

Denizhan Dakılır

Profesör
Reaksiyon puanı
23
güzel yazı konu dışınada konabilirde

not: o resim benim eski 1.sınıf tatil kitabımda var :D