Çin'de tüm uyarılara rağmen köpek eti festivali yapılıyor

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Bu ülke akıllanmaz bunlar yüzünden daha ne virüsler çıkacak acaba

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Yok gelenek, yok o yok bu.... ne bulsa yiyor adamlar bu nasıl bir kafadır ya...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok gelenek, yok o yok bu.... ne bulsa yiyor adamlar bu nasıl bir kafadır ya, ama korona salgını bitiğinde umarım bir yaptırım uygulanır bu açgözlülere...
Trump gitmezse rahat bırakmaz bunları

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Sopamı getirin bana.. Başka türlü akıllanacakları yok.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Huylu huyundan vaz geçer mi :D

Ne yani adamlardan kaç bin yıllık alışkanlıklarından veya geleneklerinden vaz geçip hemen bir günde terk etmelerini bekliyorsunuz.

Şimdi Kuş giribi çıktı diye biz Tavuk yemekten mi vaz geçtik ? Veya Deli dana şarbon vb türevleri çıktı diye Dana eti veya koyun eti yemekten mi vazgeçtik. ( Ne kadar banada çok yanlış gelse köpekte yenir mi ulan desemde yapacak bir şey yok bunu yapıyorlar diye adamlara hakaret etmenin sayıp sövmenin anlamı veya getirisi yok. )

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756

Ne yani adamlardan kaç bin yıllık alışkanlıklarından veya geleneklerinden vaz geçip hemen bir günde terk etmelerini bekliyorsunuz.

Şimdi Kuş giribi çıktı diye biz Tavuk yemekten mi vaz geçtik ? Veya Deli dana şarbon vb türevleri çıktı diye Dana eti veya koyun eti yemekten mi vazgeçtik. ( Ne kadar banada çok yanlış gelse köpekte yenir mi ulan desemde yapacak bir şey yok bunu yapıyorlar diye adamlara hakaret etmenin sayıp sövmenin anlamı veya getirisi yok. )
Köpekten bahsediyoruz kıyasladıklarınıza bakın?

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Köpekten bahsediyoruz kıyasladıklarınıza bakın?

Aslında bakarsak insanların yediği inek gibi hayvanlarda köpeğe benzer şekilde gayet duygusal, oyun sever, acıyı hisseden hayvanlar. Türcülüğü araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Ekli dosyalar

• a6b98ebb5c5f23448e6d8124c6ef2fac.jpg
    a6b98ebb5c5f23448e6d8124c6ef2fac.jpg
    60.4 KB · Görüntüleme: 173
Son düzenleme:

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612

1592844583882.png

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yapılması gereken şey boykot.
Ama bunun imkanı yok. Bütün ürünlerde çün en rekabetçi oyuncu kaldı ki diğerleri sütten çıkmış ak kaşık değil.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yulin kenti köpek festivalini ve ticaretini yüz yıllardan beridir sürdürüyor. Kentin ana geçim kaynaklarından birisi. Onlara köpek yemeyi bırakın demek, balıkçılık ile uğraşan bir karadeniz şehrine bundan sonra balık yemeyin demekle eşdeğer bir durum. Zaten Çinlilerin bu kadar garip hayvanları yemesi, aslında bir bakıma onların suçu da değil. Çok uzun yıllardır dünyanın geri kalanına kıyasla nüfusu fazla olan bir medeniyet oldukları için, açlıkla baş edebilmek adına bulabildikleri tüm hayvanları yemeye çalışmışlar. Bu sebeple uzun yıllardır bu tarz garip hayvanları yiyorlar. E küçüklükten itibaren de böyle yetiştikleri için, belli bir yaştan sonra bırakamıyorlar. Bu tamamen kültürel bir durum. Bizim ülkemizde yenilen şırdan, kokoreç ve kelle paça tarzı yemekler de eminim bir başka ülke için ilginç geliyordur. O yüzden bu kadar agresif eleştirilmesini doğru bulmuyorum. Ben daha çok yemelerinden ziyade eziyet etmelerine karşıyım. Bu arada Çin halkının hepsi de köpek yemiyor, özellikle bazı kuzey ve doğu şehrileri geçimlerini bu tarz hayvancılıktan kazanıyor. Tüm halka haksızlık etmeyelim. Aralarında bu durumun durması için eylemler gerçekleştiren aktivistler de mevcut.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Aslında bakarsak insanların yediği inek gibi hayvanlarda köpeğe benzer şekilde gayet duygusal, oyun sever, acıyı hisseden hayvanlar. Türcülüğü araştırmanızı tavsiye ediyorum.
Sağlık olarakta aynı durumdalar mı acaba ?

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Yulin kenti köpek festivalini ve ticaretini yüz yıllardan beridir sürdürüyor. Kentin ana geçim kaynaklarından birisi. Onlara köpek yemeyi bırakın demek, balıkçılık ile uğraşan bir karadeniz şehrine bundan sonra balık yemeyin demekle eşdeğer bir durum. Zaten Çinlilerin bu kadar garip hayvanları yemesi, aslında bir bakıma onların suçu da değil. Çok uzun yıllardır dünyanın geri kalanına kıyasla nüfusu fazla olan bir medeniyet oldukları için, açlıkla baş edebilmek adına bulabildikleri tüm hayvanları yemeye çalışmışlar. Bu sebeple uzun yıllardır bu tarz garip hayvanları yiyorlar. E küçüklükten itibaren de böyle yetiştikleri için, belli bir yaştan sonra bırakamıyorlar. Bu tamamen kültürel bir durum. Bizim ülkemizde yenilen şırdan, kokoreç ve kelle paça tarzı yemekler de eminim bir başka ülke için ilginç geliyordur. O yüzden bu kadar agresif eleştirilmesini doğru bulmuyorum. Ben daha çok yemelerinden ziyade eziyet etmelerine karşıyım. Bu arada Çin halkının hepsi de köpek yemiyor, özellikle bazı kuzey ve doğu şehrileri geçimlerini bu tarz hayvancılıktan kazanıyor. Tüm halka haksızlık etmeyelim. Aralarında bu durumun durması için eylemler gerçekleştiren aktivistler de mevcut.
Aynı sigara gibi... bir noktaya kadar içip sonra bağımlı oluyorlar.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Çinliler dünyayı ele geçirip bütün insanları yiyecekler bence

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Sağlık olarakta aynı durumdalar mı acaba ?
Sağlık olarak toplu halde tutulduğu sürece tüm hayvanlar hastalık yayma tehlikesi yaşar. Zaten artık hayvan sektörü sürdürülebilir değil. Bir hamburgerdeki et tonlarca suya denk geliyor çünkü bir inek çok su tüketiyor. Aynı zamanda çok tarım ürünü tüketiyor verimsiz bir şekilde Ve endüstriyel hayvancılık egzoz gazından fazla çevreye zarar veriyor. Yani gelecek için hayvansal beslenmeyi bırakmalıyız. Biz şahsen ailecek hayvansal ürün tüketmiyoruz artık hepimizinde kan değerleri çok iyi yeterli besin değerlerini alabiliyoruz hatta benim bazı değerlerim yüksek bile. Bill Gates hatta vegan oldu yapay et üretimi üzerine çalışıyor bunun yanı sıra Joaquin Phoenix, Arnold Schwarzenegger, Miley Cyrus, Natalie Portman, ve yeni olmasına rağmen Rober Downey jr. ve birçok ünlü bitkisel besleniyor. Yani anlaşılcağı üzere hastalıkları yaymamak, doğayı korumak, sürdürülebilirlik için hayvansal beslenmeyi bırakmalıyız etik olarak bahsetmedim bile hayvanların canının yanması, yavrularından zorla ayırılmaları vs. yani sadece insanların inek, tavuk yerken aynı duygusal değerde olan bir canlıyı yiyorlar diye çinlileri eleştirmesi doğru gelmiyor anca hiç hayvansal besin tüketmeyen biri bence eleştirebilir. Genede ama fikirlerinize saygı duyuyorum.

Son düzenleme: