Çin 2 milyon virüs kiti gönderdi... Ücretini Atatürk ödedi dediler

Görkeem

Müdavim
Müdavim
22 Ağustos 2019
4,064
3,392
293
Çin'den Türkiye'ye getirilen korona virüs tanı kitlerinin ilk partisi geldi. 50 bin kitin ücretsiz olduğu iddia edildi. Sosyal medyada çok sayıda vatandaş kitlerin bedava olmasını, Türkiye'nin Çin'e kolera salgınında yaptığı yardıma yordu. Atatürk'ün kurduğu Refik Saydam Hıfzısıhha akademisi Çin'e 1938'de 1 milyon aşı göndermişti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda geçtiğimiz günlerde milletvekillerine bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayılarının ve test yapılma oranının arttırılacağını ifade etmişti.
Hızlı tanı kitinin devreye alınmasıyla birlikte Çin’den 2 milyondan fazla hızlı tanı kitinin Türkiye’ye geldiği öğrenildi.
Öte yandan Türkiye’ye verilen hızlı tanı kitlerinden Çin hükümetinin herhangi bir ücret talep etmediği kaydedildi.
Çin hükümetinin kitlerde ücret talep etmeme nedeni ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Refik Saydam Hıfzısıhha akademisinde üretilip kolera salgını için geçmiş dönemde Çin’e gönderilen aşılar nedeniyle olduğu belirtildi.

ARŞİV BELGELERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Çin’e ilk kolera aşısının Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında gönderildiğine dair arşiv belgeleri de ortaya çıktı.

06.08.1938 tarihli Shunpao [Shen Bao] gazetesinin haberinde "Türkiye, Filipinler üzerinden Çin’e kolera aşısını gönderen ilk ülke olmuştur" ifadelerine yer verildiği ortaya çıktı.

Dora

Dekan
Emektar
Müdavim
26 Ocak 2018
5,741
9,796
1,708
31
Eğer gerçekse çok büyük bir gurur. Ne mutlu bize, ne mutlu iyiliğini unutmayan Çin hükumetine. İyilik yap, iyilik bul.

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Haber doğru ise gerçekten güzel ve sevindirici.
Ama ben doğru olmadığını düşünüyorum. Sosyal medya yalanı gibi geldi NTV'de görmüştüm haberi hiç öyle birşey belirtilmiyordu resmi isimlerden. Hediye etse Çin 50 bin Tanemi eder. Atatürk 1938 yılında 1 milyon aşı göndermiş deniyor ( O günün şartları ve koşullarında savaştan çıkmış Türkiye 1 milyon gönderiyor koskoca Çin 2020 yılında 50 bin Tanemi yolluyor alakasız ve saçma. Madem karşılık olarak Jest yapacan 1 milyon siz hediye ettiniz 2 milyonda bizde hediye derdi. ( Gayet parası ile aldık benim anladığım hatta araya adam sokmuşuk Katarlı biri sayesinde aşıları almışık :) 50 bin Hediye geldiyse Katarlı ortak hediye etmiştir.

The Commander

Müdavim
Müdavim
29 Haziran 2019
1,792
1,338
293
25
Sosyal medyada her gördüğünün üstüne doğrudan atlayanlar bakabilir. Atatürk'ün böyle uydurmalara ihtiyacı olmadığını da belirtmek gerek!

RoketLiSaVasTReni

Müdavim
Müdavim
2 Haziran 2014
4,758
2,554
293
123
Vefa göstermeyi uygur türklerine eziyet etmeyi bırakarak göstersinler önce şov yapmasınlar eğer doğruysa bile bu haber ki ben doğru olduğundan da şüpheliyim.

Constantin87

Müdavim
Müdavim
1 Aralık 2013
3,449
1,954
358
Vefa göstermeyi uygur türklerine eziyet etmeyi bırakarak göstersinler önce şov yapmasınlar eğer doğruysa bile bu haber ki ben doğru olduğundan da şüpheliyim.
Belgesi var gönderilmesi ile alakalı ancak Atatürk tarafından ödendi kısmı bana doğru gelmedi. Ancak Atatürk e tekrar tekrar hayran oluyorum kaç sene önce bir kurum kur ve bu kurum aşı konusunda çalışmalar yapsın. Mesela bu kurum neden kapatıldı 80 yıldan fazla yaşayan kurumdu bu. Bu kurumun iş yükünü hangi kurum yapıyor? Tüm ülkeler aşı ve ilaç konusunda yarışıyor bizim bu konuda bir çalışmamız var mı acaba merak ettim.

gtadoktor

Öğrenci
11 Mayıs 2018
14
0
1
44
Öyle birşey varsa çok güzel yok sada çok güzel biz her zaman Ataya saygılıyız her zaman aklımızda zaten şimdi aklımıza gelmedi Atamız

Görkeem

Müdavim
Müdavim
22 Ağustos 2019
4,064
3,392
293
Konu çok gündeme geldi , o yüzden açtım suçlusu ben değilim gençler :d

nagaracuga

Doçent
4 Ocak 2008
694
491
63
çin-korona.png

ThorJ

Dekan
Emektar
Müdavim
14 Haziran 2019
7,408
25
9,827
2,008
Çin'den Türkiye'ye getirilen korona virüs tanı kitlerinin ilk partisi geldi. 50 bin kitin ücretsiz olduğu iddia edildi. Sosyal medyada çok sayıda vatandaş kitlerin bedava olmasını, Türkiye'nin Çin'e kolera salgınında yaptığı yardıma yordu. Atatürk'ün kurduğu Refik Saydam Hıfzısıhha akademisi Çin'e 1938'de 1 milyon aşı göndermişti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda geçtiğimiz günlerde milletvekillerine bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayılarının ve test yapılma oranının arttırılacağını ifade etmişti.
Hızlı tanı kitinin devreye alınmasıyla birlikte Çin’den 2 milyondan fazla hızlı tanı kitinin Türkiye’ye geldiği öğrenildi.
Öte yandan Türkiye’ye verilen hızlı tanı kitlerinden Çin hükümetinin herhangi bir ücret talep etmediği kaydedildi.
Çin hükümetinin kitlerde ücret talep etmeme nedeni ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Refik Saydam Hıfzısıhha akademisinde üretilip kolera salgını için geçmiş dönemde Çin’e gönderilen aşılar nedeniyle olduğu belirtildi.

ARŞİV BELGELERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Çin’e ilk kolera aşısının Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında gönderildiğine dair arşiv belgeleri de ortaya çıktı.

06.08.1938 tarihli Shunpao [Shen Bao] gazetesinin haberinde "Türkiye, Filipinler üzerinden Çin’e kolera aşısını gönderen ilk ülke olmuştur" ifadelerine yer verildiği ortaya çıktı.

Ne mutlu bize.

mapavrili

Müdavim
Müdavim
24 Ocak 2010
1,431
1,444
293
53
..... Aldığımız hem kitlerin hemde ilaçların parasını verdik öyle aldık.... dedi bakanımız, öyle hikaye yada masal anlatmakla meşgul etmeyin gündemi yapılacak çok iş var çok.