Çift ekran kartı sorunu ve geç açılma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamün aleyküm arkadaşlar
geçenlerde hp pavilion dv6 marka laptop aldım çift ekran kartı var bildiğiniz üzere şimdiki laptopların hepsinde böyleymiş benimkinin sıkıntısı driverler yüklendiğinde masaüstüne sağa tıkladığımızda değiştirilebilir grafikleri yönet seçeneği geliyor yani driverleri doğru yüklemişiz ancak bilgisayar çok geç açılıyor ekran kartı 1600mb gözükyordu şimdi 4gb gösteriyor 2sinide aynı anmdamı çalıştırıyo anlamadım ama kafayı yiyecem bilen varsa bi el atsın şimdiden teşekkürler

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bilgisayarın geç açılmasıyla grafik kartının bir alakası yoktur. Bilgisayarın geç açılıyorsa gereksiz servis ve başlangıç öğelerini devre dışı bırak. Zararlı yazılımlardan kurtul ve işletim sistemine bakım yap. Yavaşlıktan çok şikayetçiysen SSD al. Sistem açılmaları yavaşsa bunu temel sebebi sabit disktir. Ardından sata kontrolcüsü, işlemci, kuzey köprüsü ve ram gelir. Ekran kartının paylaşımlı olması her zaman iyidir. Güçlü olan ekran kartını gereksiz şekilde yormaz. Olmazsa temiz format at sürücüleri doğru şekilde yükle kolay gelsin.

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pc ye yeni format atildi bilgisayarci atti birde benden sonra ilk attiginda degistirilebilir grafik secenegi cikmiyordu bugun o secenek cikti bu sorun basladi ekran kartinin driverini yukledigimde bu özellik devreye giriyor ve pc geç açılıyor hatta pc açılırken donuyor belli bir süre onun için geç açılıyor diyorum

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Pc ye yeni format atildi bilgisayarci atti birde benden sonra ilk attiginda degistirilebilir grafik secenegi cikmiyordu bugun o secenek cikti bu sorun basladi ekran kartinin driverini yukledigimde bu özellik devreye giriyor ve pc geç açılıyor hatta pc açılırken donuyor belli bir süre onun için geç açılıyor diyorum
Ekran kartın AMD mi ? Tam marka model verir misin ? Sanırım hoşgeldiniz yazısında donma yaşıyorsun.

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Win7 atmıştım dediğiniz gibi hoşgeldin yazısında donuyordu şimdi win10 yüklü siyah ekranda donuyor

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Win7 atmıştım dediğiniz gibi hoşgeldin yazısında donuyordu şimdi win10 yüklü siyah ekranda donuyor
AMD kartlarında bu sorun yaygın haklısınız, başlangıç açılışında donmalara neden olabiliyor başıma çok geldi. Sebebi ekran kartını yüksek ısılara maruz bıraktığın için. Fan bakımlarını düzenli yapsaydın bunlar başına gelmezdi. Çözümü çip tamiri düzelmezse değişimi.

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD kartlarında bu sorun yaygın haklısınız, başlangıç açılışında donmalara neden olabiliyor başıma çok geldi. Sebebi ekran kartını yüksek ısılara maruz bıraktığın için. Fan bakımlarını düzenli yapsaydın bunlar başına gelmezdi. Çözümü çip tamiri düzelmezse değişimi.
Ben pc yi yeni almistim cok kotu dedinya kullanmadan masraf cikacak ozaman yazilimsal bi sorun degilmi yani

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ben pc yi yeni almistim cok kotu dedinya kullanmadan masraf cikacak ozaman yazilimsal bi sorun degilmi yani
Eğer işletim sistemi ve sürücüler düzgün bir şekilde yüklenmişse sorun kesinlikle donanımsal.

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Atinin sürücüsünü kurunca öyle yapıyor kafayı yiyecem önereceğiniz sürücü varmı

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Atinin sürücüsünü kurunca öyle yapıyor kafayı yiyecem önereceğiniz sürücü varmı
Sürücü yükleme yönteminiz nasıl ? İşletim sisteminizi ve işletim sisteminizin mimarisinin kaç bit olduğunu söylerseniz en uygun sürücüyü burdan atarım. Eğer sorun devam ederse çip tamiri veya çip değişimi şart. Intel'in grafik kartınıda kullanabilirsin.

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben forumlarda gördüğüm yöntemleri denedim olmadı bilgisayarcı win10 kurdu gene olmadı şimdi win10 64 bit
İntel hd 3000
Ati radeon hd 6700m

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Legacy

Burdan beta sürümünü indirip dene dene olmazsa yukarıdaki yazdıklarım yapılmak zorunda.

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teknis serviste pc ama onlarda bilmiyo :s
Siz söyleseniz bende ınlara söylesem şöyle anlayanilirmişiz diye

ysrugrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Para vermek istemiyorum bunlar pc yi aldığım adamlar yaparlarsa para felan vermeyecem daha 4 5 gün oldu hiç kullanmadım pcyi

Ciko Sen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eğer yeni aldıysanız garantisi vardır. Gönderin garantiye oluşan sorunları da yazın onlar çaresine bakarlar olmazsa onlar yenisini gönderirler. Hiç uğraşmak istemiyorsanız arızalı ürünlerde 30 gün içinde iade hakkınız var.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Eğer yeni aldıysanız garantisi vardır. Gönderin garantiye oluşan sorunları da yazın onlar çaresine bakarlar olmazsa onlar yenisini gönderirler. Hiç uğraşmak istemiyorsanız arızalı ürünlerde 30 gün içinde iade hakkınız var.
Arkadaş ürünü 2. el almış, cihaz eski.

mhtalbayrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorun bendede var. Bu ikinci defa başıma geliyor. Device kısmından ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, intel işlemcinin grafik sürücünü bırakıyorum. Fakat daha sonra windows 10 kendi kendine inatla ekran kartını tekrar aktif ediyor. SSD taktıktan sonra böyle oldu HDD varken bu sorun yoktu. Sorun kesin çip setinde mi acaba ? Ekran kartı ısınması ? Öyleyse HDD de neden böyle olmuyordu ?

mhtalbayrak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VGA benchmark programı indirdim. İntel HD grafikleri ölçebiliyorum fakat Radeon HD ekran kartını ölçmeye çalıştığımda ne sıcaklık değeri alabiliyorum nede saat hızlarını. Hatta birde ekran kartını seçtiğimde bilgisayar aynı açılıştaki gibi bir müddet kilitleniyor. Yani anladımki ekran kartı çipi zarar görmüş. Seyhoo'nun dediği gibi çipteki sorun yüzünden oluyor bu siyah ekran. Zamanla sıcaktan dolayı bozulmuş devre. Ekran kartındaki problemden dolayı bir müddet takılı kalıyor açamayınca işlemcinin grafik çipine geçiş yapıyor ve açılıyor bilgisayar.

Peki bu siyah ekran problemini nasıl aşacaksınız ?
Eğer oyun oynamıyorsanız, ekran kartı lazım değil film izliyim, internete gireyim yeter diyorsanız çözümü şu şekilde olacak. Ekran kartınıza elveda diyeceksiniz. Bilgisayar ekran kartını asla görmemeli. Sadece işlemcinin hd graphics ekran çipini kullanmalı.
Windows 10 kullanıyorsanız Aygıtlar bölümünden Ekran kartı sürücüsünü kaldırabilirsiniz. Fakat bir müddet sonra windows 10 sürücüyü otomatik olarak tekrar yüklüyor ve yine aynı sorunu yaşıyorsunuz. Kesin çözüm ise windowsun otomatik sürücü yüklemesini devre dışı bırakmak. Bunun dışında hangi yöntemi denerseniz deneyin bozuk çip yüzünden o siyah ekranı her zaman göreceksiniz.

Şimdi

Bilgisayar üzerine sağ tık > Özellikler diyoruz.
Açılan pencerede Sol tarafta - Gelişmiş sistem ayarlarına tıklıyoruz.
Açılan pencerede "Donanım" sekmesine tıklıyoruz.
Sekme altındaki "Aygıt Yükleme Ayarları" na tıklıyoruz.
Açılan pencerede Hayır seçeneğini tıklıyoruz. (Cihazınız beklendiği gibi çalışmayabilir uyarısına kafanız takılmasın. Doğru sürücüler yüklendiği sürece cihazını beklendiği gibi çalışır.)
Değişiklikleri kaydet deyip pencereyi kapatıyoruz.

Artık windows otomatik olarak sürücü yüklemeyecektir. Böylece kaldırdığınız bir sürücü sinir bozucu bir şekilde tekrar geri gelmeyecek.

Bu ayarları yaptıktan sonra, AMD ekran kartının yönetim programını (Catalyst Control Center), AMD sürücüsünü - kısaca ekran kartıyla alakalı tüm AMD bileşenlerini bilgisayardan kaldırın.

Bilgisayarı yeniden başlatın tamamdır.