CHP’den asgari ücrete ilişkin ilk yorum

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2020'den itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin, "2 bin 324 lira asgari geçim değil, asgari sefalet ücreti." değerlendirmesinde bulundu.

1577426638426.png

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücret görüşmelerinde son bir aydır "adeta bir orta oyunu" sergilendiğini savundu.
İşçilerin bu süreçte hem işveren hem de devletin tehditleri ile baskı altına alındığını ileri süren Ağbaba, "Görüşmelerin ilk başladığı andan itibaren bakanlık işçileri önce işsizlik ile tehdit etmiş, sonrasında TİSK maliyetleri öne sürmüş, en sonunda da TÜİK kendi verilerini bile inkar edermişçesine davranıp işçilere açlık sınırı altında asgari ücret önermişti. En nihayetinde dağ fare doğurdu." ifadesini kullandı.

Son bir yılda gıda harcamaları, elektrik ve doğal gaza yapılan zamlardan örnekler veren Ağbaba, şunları kaydetti:
"Pasaporttan ehliyet harcına kendi alacağına yüzde 22,5 zam yapan devlet, yeni yılda asgari ücrete yüzde 15 zam yaptı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücreti açıklarken 'çalışanlarımızın emeği korunmuştur' dedi. Lakin yapılan yüzde 15'lik zam ile çalışanların emeği korunmamış aksine çalınmıştır. Ayrıca 2 bin 324 liralık asgari ücret bugün itibarıyla 353 avroya denk gelmiş ve Türkiye AB ülkeleri arasında yine sondan 4. ülke olmaya devam etmiştir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücret görüşmelerinde "işçilerimize jestimizi yaparız" dediğini aktaran Ağbaba, verilen ücretin jest olmadığını belirtti.
Ağbaba, işçilerin sofrasına bir ekmek daha fazla götürülmesine engel olunduğunu savunarak, şunları kaydetti:

"2 bin 324 lira asgari geçim değil, asgari sefalet ücreti. Türkiye'de asgari ücretin belirlenmesi hem uluslararası hukuka hem de Anayasa'ya aykırılık barındırmaktadır.
Asgari ücret belirlenirken sadece işçinin değil, geçindirmekle hükümlü olduğu ailesinin de durumu hesaba katılması gerekirken iktidar yıllardır bunun aksi sürecini işletmektedir. Sosyal diyalogdan, adaletten bahseden iktidar yetkilileri sendikaların taleplerine bir kez daha kulak tıkamıştır. Yaşanan bu süreç, 'ben yaptım oldu' mantığından başka bir şey değildir. Asgari ücreti işçilere adeta sadaka verirmişçesine bir lütuf olarak gören iktidar yetkilileri, bu ücretle acaba kaç gün geçinebilirler? 'Geçinemiyoruz' diye kendini ateşe veren, çocuğuna okul harçlığı veremeyen, cebinde parası olmadığı için pazar alışverişine gidemeyen asgari ücretliler, yeni yılda da umutsuzluğa ve çaresizliğe terk edilmiştir. Erdoğan'ın jesti işçilere yeni yıl hediyesi değil, yeni yıl kabusu olarak adeta geri döndü."

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Katılıyorum. Asgari ücret çok düşük.

Asgari ücret yükseltilmeli, fakat bu yük işverenin üstüne yüklenmemelidir. Çünkü bu sefer de istihdam sorunu ortaya çıkacaktır.

Eğer tutar yükseltilemiyorsa, en azından vergi vb. konularda avantaj sağlanarak alım gücünün yükseltilmesi lazım. Yoksa 2300 TL ye yaşamak çok çok zor.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bakın hataya düşmeyin. Agi parası ile toplam da 2.324 TL. Agi olmadığını var sayalım. 2.100 TL. Olsun reisi cumhurun vardır bir bildiği. Ak partililer nede olsa yine oy verir.

Son düzenleyen moderatör:

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
eyy bay kemal ben jest demedim test dedim test

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
CHP'nin "asgari ücreti 2200 ₺ yapacağız" vaadinin üzerinden daha 1yıl bile geçmedi.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
1577444206940.png

2019 teklifi bu.

Yapmayın arkadaş. Bu kadar trollüğü turuncu forumdan sonra buraya getirmeyin.

(Şimdi beni CHP'li ilan edersiniz. Ama parti marti tutmuyorum ben)

Son düzenleyen moderatör:

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Yapmayın arkadaş. Bu kadar trollüğü turuncu forumdan sonra buraya getirmeyin.

(Şimdi beni CHP'li ilan edersiniz. Ama parti marti tutmuyorum ben)

ooo yaftalamışsın hemen, ayrıştırmışsın. Biz seni yaftalamayı ayrıştırmayı sevmeyen biri olarak biliyorduk halbuki !?

Demek ki duruma göre hareket ediyorsunuz.

Siz böyle yaftalamaya devam edin. Ayrıştırmaya devam edin. Ayıp sizin bu yaptığınız. Eleştiri kültürünüzü güncellemenizi öneririm. :)

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
ooo yaftalamışsın hemen, ayrıştırmışsın. Biz seni yaftalamayı ayrıştırmayı sevmeyen biri olarak biliyorduk halbuki !?

Demek ki duruma göre hareket ediyorsunuz.

Ben diyeceğimi dedim güzel kardeşim. Görüşlerimi beğenmiyorsan IGNORE et gitsin :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Yaziklar olsun buna ramen onlara oy verelere de yuh olsun .

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Yaziklar olsun buna ramen onlara oy verelere de yuh olsun .
yok en az 3000 alması lazım çocuklu bir ailenin geçinebilmesi için ay sonu sıkıntısı çekmemek için

hadi iş veren 3000 veremez tamam bari 2500 ver ama vergi alma asgari ücretten bizde tamam en azından vergi alınmıyor biraz rahatladı diyelim

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Ne gerek var asgari ücrete? Ben Millet kıraathanesinde oturdum bedava kekimi yiyorum.