Cevapsız Çağrılara Dikkat

Bu konuyu okuyanlar

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bırakılan çağrıya cevap veren cep ve sabit telefon hattı abonelerinin “kontör” aktarımıyla dolandırıldıkları ortaya çıktı. Adana Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bırakılan çağrıya cevap veren cep ve sabit telefon hattı abonelerinin “kontör” aktarımıyla dolandırıldıklarını bildirdi. Cep telefonuna çağrı gönderdikleri vatandaşların bağlantı kurmalarını sağlayan kimliği belirsiz kişi veya kişiler, ağlarına düşürdüğü vatandaşları, “sizin telefonunuzdan albaya küfür içerikli mesajlar atılmış. Bu nedenle de hakkınızda soruşturma ve tazminat davası açılmış. Bu konuyla ilgili detayları tespit etmeye ve mesajların gönderilmesini önlemeye çalışıyoruz” gibi benzeri yalanlarla hattın diğer ucunda uzun süre bekletme yoluna gidiyor. Telefonda paniğe kapılan vatandaşlar, telefonun açık kaldığı süre içerisinde, aradığı numaraya kendi telefonundan kontör yüklenmek suretiyle dolandırıldığını, ancak, ay sonunda gönderilen faturada yüksek meblağlara ulaşan rakamları gördükten sonra anlıyor.

Cevapsız çağrılara dikkat -
Bu görüşme sırasında, iş yeri veya evinde internet bağlantısı varsa, ”İnternet adresinizden de mail gönderilmiş. Kontrol edilmesi gerekiyor. Şifrenizi verin” diyerek şifre öğrenmeye çalışan dolandırıcılar, internetle banka işlemleri yapıyor ise kişinin banka hesap numaralarına ulaşılıp, ardından hesapta bulunan parayı, başka bir hesaba aktarıyor. Zanlıların, bulundukları ortamdan İngilizce konuşmalar ve bilgisayar klavye tuşu ses kayıtlarıyla da efekt yaparak, inandırıcı olmaya çalıştıkları belirlendi.

Mobilize Bilgi
Sitemizde bulunan yüzlerce telefondan beğendiklerinizi inceleyebilir, istediğiniz telefonlara yorum yazıp puanlama yapabilirsiniz. Yaptığınız yorumlar onaylandıktan sitemizde yayınlanır ve diğer kullanıcılar için ön bilgi oluşturur. İsterseniz sadece puanlama da yapabilirsiniz. Yorum sayfasında verdiğiniz mail adresini diğer kullanıcılar göremezler.

Eklenme tarihi: 30.04.2007
Kaynak: A.A

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
vaybee nerelere gidiyoz böyle yahu
her zaman söyledim yine söyliyom teknolojiden ne kadar uzak olursan tehlikedende o kadar uzak olursun ;)

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
chimera dedi ki:
her zaman söyledim yine söyliyom teknolojiden ne kadar uzak olursan tehlikedende o kadar uzak olursun ;)

Aslında haklısın sende da teknolojisizde olmazki şimdi ;)

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
tonce dedi ki:
chimera dedi ki:

Aslında haklısın sende da teknolojisizde olmazki şimdi ;)

o kadar alışmışız dimi ama :D ;D

limbesh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
beni 5 ayda bi numara çaldırıp kapatıyor, aysel hattım