İpucu Çekirdek Sayısını Fullemenin Faydaları

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
89
arkadaşlar pc nin ayarlarına bakıyodum sonra msconfig diye birşey vardı onu hatırladım bir bakıyım dedim windows tuşuna basılı tutarak r ye basıp msconfig yazıyorsunuz bilmeyenler için sonra önyükleme kısmına gelip gelişmiş seçeneklere tıklıyoruz
msconfig..png
sonra sol üstteki işlemci sayısı yazan yerdeki tiki işaretliyoruz altında büyük ihtimalle 1 yazıcak onu en fazla kaç varsa ona çekiyoruz bu neye yarıyor işlemciniz mesela benimki gibi 8 çekirdekli ama 1 tanesini kullanıyor fabrikasyon olarak sizde bunu yaparak işemcinizden %100 performans almış oluyorsunuz. bu arada boş bir konu bunu bilmeyen mi var filn demeyin, bilmeyen çok fazla kişi var. umarım yardımcı olabilmişimdir

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
arkadaşlar pc nin ayarlarına bakıyodum sonra msconfig diye birşey vardı onu hatırladım bir bakıyım dedim windows tuşuna basılı tutarak r ye basıp msconfig yazıyorsunuz bilmeyenler için sonra önyükleme kısmına gelip gelişmiş seçeneklere tıklıyoruz Ekli dosyayı görüntüle 156746 sonra sol üstteki işlemci sayısı yazan yerdeki tiki işaretliyoruz altında büyük ihtimalle 1 yazıcak onu en fazla kaç varsa ona çekiyoruz bu neye yarıyor işlemciniz mesela benimki gibi 8 çekirdekli ama 1 tanesini kullanıyor fabrikasyon olarak sizde bunu yaparak işemcinizden %100 performans almış oluyorsunuz. bu arada boş bir konu bunu bilmeyen mi var filn demeyin, bilmeyen çok fazla kişi var. umarım yardımcı olabilmişimdir
Yanlış bilgilendirme yapmayın bu sadece boot kısmında ne kadar çekirdek kullanılacağını belirliyor. Zaten Denetim Masası'ndan Güç Seçeneklerinden Yüksek Performans veya Nihai Performansa alırsak tüm çekirdekleri Windows'da kullanırız. Aynı bu işlem Windows'un çekirdek kullanımını arttıyor gibi yazmışsınız sanki. Zaten aşırı da bir fark olmuyor. Yıllardır default'da kullanıyorum açılışta hiçbir etkisini görmedim.

Reaksiyon puanı
89
Yanlış bilgilendirme yapmayın bu sadece boot kısmında ne kadar çekirdek kullanılacağını belirliyor. Zaten Denetim Masası'ndan Güç Seçeneklerinden Yüksek Performans veya Nihai Performansa alırsak tüm çekirdekleri Windows'da kullanırız. Aynı bu işlem Windows'un çekirdek kullanımını arttıyor gibi yazmışsınız sanki. Zaten aşırı da bir fark olmuyor. Yıllardır default'da kullanıyorum açılışta hiçbir etkisini görmedim.
valla yanlış bilgiyse kusura bakmayın ama ben bunu yapınca gerçekten çok büyük bir artış gördüm :D

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
arkadaşlar pc nin ayarlarına bakıyodum sonra msconfig diye birşey vardı onu hatırladım bir bakıyım dedim windows tuşuna basılı tutarak r ye basıp msconfig yazıyorsunuz bilmeyenler için sonra önyükleme kısmına gelip gelişmiş seçeneklere tıklıyoruz Ekli dosyayı görüntüle 156746 sonra sol üstteki işlemci sayısı yazan yerdeki tiki işaretliyoruz altında büyük ihtimalle 1 yazıcak onu en fazla kaç varsa ona çekiyoruz bu neye yarıyor işlemciniz mesela benimki gibi 8 çekirdekli ama 1 tanesini kullanıyor fabrikasyon olarak sizde bunu yaparak işemcinizden %100 performans almış oluyorsunuz. bu arada boş bir konu bunu bilmeyen mi var filn demeyin, bilmeyen çok fazla kişi var. umarım yardımcı olabilmişimdir
Hiçbir fark hissedemeyeceğiniz bir ayar. Bu 1 de iken yani default ayarında iken de zaten tüm çekirdeklerini kullanırsınız işlemcilerinizin. Ne arayüzde nede FPS olarak bir fark hissetmeniz sadece psikolojik :)
ayrıca buradaki ayarda gördüğünüz çekirdek değil izlek sayısıdır bilginize.
1624312452477.png

Şahsen bende defaultda kullanıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

valla yanlış bilgiyse kusura bakmayın ama ben bunu yapınca gerçekten çok büyük bir artış gördüm :D
Ne artışı ispatlayabilirmisiniz kanıtlarınızla ?

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
O ayar, bazen buga sokup bilgisayarı tek çekirdekle çalıştırıyor. Dikkatli ol derim.