Cehennemden çıkış var mıdır?

Bu konuyu okuyanlar

Bumudin

Öğrenci
Katılım
7 Haziran 2017
Mesajlar
3
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
31
Gelenekçi dindarların çoğu günah işleyen insaların cezasını cehennemde yanarak ödedikten sonra cennete geçeceklerine ianırlar. Oysaki bu inançları aslında geçmiş ümmetlerin de söylediği asılsız ve zanna dayalı bir sözdür.

Bakara suresi 80: Dediler ki: Ateş, bizi yaksa bile birkaç gün yakar. De ki: Allah'tan bir söz mü aldınız? Aldınızsa Allah sözünden hiç dönmez. Yoksa Allah hakkında bilmediğiniz şeyi mi söylüyorsunuz?

Ayette görüldüğü gibi cehenneme girmeyeceğini ve girse bile bir süre orada kalıp çıkacağını söyleyenlerin sözleri eleştirilmiştir. Kuran'da cehennemden çkış olmadığını ispatlayan apaçık diğer ayet ise mü'minlerin yaptığı dua örneğidir. Mü'minler dua ederken cehennemden Allah'a sığınıyor ve oraya girerlerse çıkışın olmadığını dile getiriyorlar.

''Onlar, şöyle diyenlerdir: “Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helâktir!”(Furkan/65)

Cehennemden çıkış olduğuna kendilerini inandırmakta ısrar edenler meryem suresi 71.ayeti gösterip delil sunmaya çalışırlar. Oysaki meryem suresinde bütün insanların cehennemi göreceği, iyilerin oradan geçip gideceği bildirilmiştir. Günahları kadar yanıp çıkmakla ilgili bir işaret yoktur.

Meryem 71: Sizden oraya uğramayacak yoktur. Bu, Rabbinin uygulamayı üstlendiği kessin hükümdür. 72: Sonra takva sahiplerini kurtarır; zalimleri ise orada dizüstü çökmüş halde bırakırız.

Kaynak: Bumudin
 
Son düzenleyen moderatör:

Leand

Dekan
Katılım
11 Ekim 2018
Mesajlar
5,276
Reaksiyon puanı
4,376
Puanları
113
Bakara süresi 80 senin konunun cevabı olmayabilir bu ebedi cehennemlikler içinde söylenmiş olabilir ama kesin demiyorum doğrusunu Allah c.c. bilir.
Müminlerin duası konusuda peygamber s.a.v. onlara anlattığı cehennem tasviri ve ölümsüzlük orda kalınan süre için acıdan kaçış olmadığını ifade eder diye düşünüyorum.
Meryem süresi71 ayette uğramayacak yoktur kısmını ve takva sahiplerini kurtarır kısmını geçip gitmeye yormanız yanlış çünkü kesin konuşamayız bu konuda her birimiz farklıyız amel durumu farklı kimimiz düşkünlükten kimimiz bile isteye günah işleriz rab bence her şeyin en doğrusunu bilir kafanızı hayırlı işler yapmaya yormanız bence daha iyi olur:)
 

Son mesajlar

Üst