Ceferin’den Galatasaray’a müjde

Mustafa Deliktaş

Bu alana reklam verilmez
Yönetici
Super Moderator
Finansal Fair Play kurallarında yumuşamaya gideceklerini açıklayan UEFA Başkanı Ceferin, yapılandırma anlaşması altındaki Galatasaray gibi ekiplere müjde verdi “Kulüplere daha geniş bir harcama olanağı vereceğiz. Bu şekilde var olan potansiyellerini daha iyi bir şekilde sergilemelerine olanak sağlayacağız” dedi.

65769


UEFA Başkanı Aleksandr Ceferin, UEFA Kongresi’nin yapıldığı İtalya’da ülke basınına özel bir röportaj verdi. La Repubblica’ya konuşan Ceferin, finansal fair play uygulamasında önemli değişiklikler yapacaklarını açıkladı ve Galatasaray’ı da yakından ilgilendiren bir mesaj verdi.

Avrupa kulüplerinin son yıllarda adeta korkulu rüyası haline gelen uygulama ile ilgili yapacakları yenileştirmenin, belli bir yumuşamayı getireceğini belirten Sloven futbol adamı, bunun önemli bir ayağının yapılandırma anlaşması imzalanan kulüplerle ilgili olacağını belirtti. Buna göre bu kulüplerin önümüzdeki dönemde daha geniş bir harcama olanağı olacağını dile getirdi.

Galatasaray ve Fenerbahçe gibi yapılandırma anlaşması altındaki kulüplere daha çok bir harcama olanağı vereceklerini belirten Ceferin “Finansal Fair Play’de reform yapacağız ve Avrupa’da yeni bir denge yaratacağız. Bu şekilde kulüplerin varolan potansiyellerini daha iyi bir şekilde sergilemelerine olanak sağlayacağız. Bu durum, yeterli kaynağa sahip olduğunu kanıtlayan kulüpler için geçerli olacak” diye konuştu.

Galatasaray ile UEFA arasında geçtiğimiz haziran ayında yeni bir yapılandırma anlaşması yapılmıştı. 2022’ye kadar geçerliliği olan bu anlaşma uyarınca sarı-kırmızılılar, oyuncu transferlerinde belli bir sınırlandırmayı kabul ederken, bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin pozitif olması şartı gibi kriterler içeriyor. Fenerbahçe ise 2016'da UEFA ile yapılandırma anlaşması yapmıştı. Bu anlaşma son olarak gelecek sezonu kapsıyor.

Kaynak
 
Üst