CeBIT 2009: Gigabyte'ın Anakart Çıkartması

Gigabyte, Cebit 2009 fuarına yeni AM3 ve Core i7 işlemcilerini destekleyen anakartlarıyla çıkartma yapmış durumda.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki fuardan sonra bu ürünler Türkiye’de satışa çıkacak. İlgimizi çeken ürünlerden biri AMD’nin yeni işlemcisi AM3’ü destekleyen GA-MA790FXT-UD5P kod adlı anakartı.

Bu ürün DDR3 bellek kullanıyor. Daha sonra önceden de sizlere sunumlarını yaptığımız X58 yongalı anakartları görüyoruz. Gigabyte bu anakartlar üzerinde kendi teknolojisi olan Ultra Duarble 3 teknolojisini kullandığını görüyoruz.

Gigabyte’ın amiral gemisi X58 anakartların modelleri ise GA-EX58-EXTREME ve EX58-UD4P. Core i7 işlemciler için tasarlanmış bu anakartlar yeni QPI arayüz, 3 kanal DDR3, 3 yol SLI ve CrossFireX desteği sunuyor. X58 Extreme anakart üzerinde ek olarak ısı göstergesi bulunuyor.

AMD platformlarına baktığımızda ilk olarak MA790FXT-UD5P modelini görüyoruz. Yeni AM3 işlemcileri destekleyen bu anakart AMD’nin dragon platformunu üzerinde barındırıyor. Ürünün üzerinde 10 port SATA arabirimi bulnuyor. Ayrıca çift gigabit ethernetide üzerinde barındıran bu anakart üst seviye için güzel bir çözüm oluşturmuş.

:: Gigabyte’ın anakartlarını nasıl buluyorsunuz?

Yazan: Yavuz Şahin
SDN - http://shiftdelete.net
 

Son mesajlar

Üst