CCleaner 3.27.1900

Bu konuyu okuyanlar

TakeOne

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Açılımı Crap Cleaner olan program adından da anlaşılacağı üzere sisteminizdeki gereksiz dosyaları silerek daha kararlı ve dolayısıyla hızlı bir bilgisayara kavuşmanızı sağlıyor.
289ixp0.png

16gzati.png

http://download.piriform.com/ccsetup327.exe

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Teşekkürler hemen güncelleyelim.

EnkiFoRuM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hemen güncelliyorum teşekkürler :)
Ne zamandır kullanmamıştım :)

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Teşkkürler güncelledim.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
herkes teşekkür etmiş bende uyarısını yapayım:ssd ler yavaş yavaş yaygınlaşıyor..onun için ssd kurulu makinelere indirmek boşunadır..yani ssd ler için gereksiz bir program...

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
herkes teşekkür etmiş bende uyarısını yapayım:ssd ler yavaş yavaş yaygınlaşıyor..onun için ssd kurulu makinelere indirmek boşunadır..yani ssd ler için gereksiz bir program...

ne alaka.bazen windows'ta oluşabilecek hatalarıda gideriyor.kayıt defterindeki gereksiz yada hata veren uygulamaları düzeltiyor.
ssd takınca bilgisayar hiç hata vermiyor mu.?.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
ne alaka.bazen windows'ta oluşabilecek hatalarıda gideriyor.kayıt defterindeki gereksiz yada hata veren uygulamaları düzeltiyor.

Yanlış hatırlamıyorsam, ya SSD'lerin yapısında ya da son Windows sürümlerinde SSD üzerinde az görülen bozuklukları düzelten bir yapı var. Nereden okuduğumu hatırlamıyorum :D

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
hiç ssd kullandınızmı...hiç ssd inceledinizmi...hiç ssd hakkında yayın okudunuzmu..şayet bunları yapsanız araştırsanız;baştan savma şekilde "ne alaka"demezdiniz..
önce araştırın sonra verilen cevaba"ne alaka"deyin..vee insanları YANLIŞ YÖNLENDİRMEYİN..sizin sözünüze inanan arkadaşlarda butür programları boşuna kurup ssd yi eskitecekler...

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
3.26 dan farkı nedir onuda açıklasaydınız .s

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
hiç ssd kullandınızmı...hiç ssd inceledinizmi...hiç ssd hakkında yayın okudunuzmu..şayet bunları yapsanız araştırsanız;baştan savma şekilde "ne alaka"demezdiniz..
önce araştırın sonra verilen cevaba"ne alaka"deyin..vee insanları YANLIŞ YÖNLENDİRMEYİN..sizin sözünüze inanan arkadaşlarda butür programları boşuna kurup ssd yi eskitecekler...

Sen bana ccleaner programının ssd eskitecek ve zarar verdiğini kanıtla.boş boş konuşma.bana bir tane yayın bir tane haber kanıtlanmış bir şey göster.inanyım sana.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Sen bana ccleaner programının ssd eskitecek ve zarar verdiğini kanıtla.Ben idam edilmeye hazırım.boş boş konuşma.bana bir tane yayın bir tane haber kanıtlanmış bir şey göster.inanyım sana.
o kadar canhıraş bağırmana gerek yok...ben sana birşeyler ispat için foruma üye olmadım...öyle "idam edilme"boş laflarını bırak..bilgi edinmeye bak..ssd yi anlatan çok güzel siteler var..hatta youtubede bile var...
hiç birşey bilmiyorsan aç"teknoseyir"i orada uzmanlar incelemişler...
ha onlar belki senin kadar uzman deyiller.onu bilemem...

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
o kadar canhıraş bağırmana gerek yok...ben sana birşeyler ispat için foruma üye olmadım...öyle "idam edilme"boş laflarını bırak..bilgi edinmeye bak..ssd yi anlatan çok güzel siteler var..hatta youtubede bile var...
hiç birşey bilmiyorsan aç"teknoseyir"i orada uzmanlar incelemişler...
ha onlar belki senin kadar uzman deyiller.onu bilemem...

tamam sor onlara bakayım.cclener programı ssd zarar verirmi.Verir derlerse o zaman gel.:D hatta ssd üreten firmalara mail at.ben böyle bir şey duydum doğrumu de. :D sana gülsünler.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
tamam sor onlara bakayım.cclener programı ssd zarar verirmi.Verir derlerse o zaman gel.:D hatta ssd üreten firmalara mail at.ben böyle bir şey duydum doğrumu de. :D sana gülsünler.
lütfen bilgiye saygılı ol..bilgi eksikliği olan sensin beni üretici firmalara yönlendiriyorsun..polemikle bilgi toplanmaz..bilgi emek ister..amma ne yazıkki günümüzde iflas etmiş bir söylemdir...
ben sana adres verdim..googleye yaz:sandisk ssd incelemesi diye.."ulu google yardım edecek".
cceaner bırak ssdyi w8i bile yoldan çıkarıyor....bilesin.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
1-SSD'ler günümüzde ne kadar ilk seri modellere oranla baya bir yol katetmiş de olsalar hala büyük bir zayıflıkları devam ediyor: Cell Wearing (hücre yıpranması). Günümüzde en gelişmiş ve pahalı SSD modelinde bile bir veri bloğuna ne kadar fazla yazım işlemi uygularsanız o veri bloğu o kadar yıpranır. Bu nedenle üreticiler yazma işlemini hep kullanılmamış veri hücrelerine yönlendirmeye çalışırlar, böylece SSD üzerindeki sadece belli veri hücrelerinin sık sık yazım işlemine tabi olup yıpranmasına engel olmaya çalışırlar. Örneğin SSD'lerde defrag programlarının kullanılmasının önerilmeme sebebi de bundandır, zira defrag programları verileri hep diskin ilk kısmında aynı yere toplayacak şekilde çalışırlar.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım durumdan dolayıdır ki SSD diskler söz konusuysa internet tarayıcısı gibi diske devamlı veri yazan programların geçici dosyalarının ya hiç kullanılmaması ya da sistemde mekanik bir disk varsa oraya taşınması önerilir. Aynı durum windows temp klasörü için de geçerlidir. Eğer sistemde ikinci bir mekanik disk yoksa o zaman ram diski kullanılması tavsiye edilir. Hatta Firefox gibi tarayıcıların geçici internet dosyalarını ram'de geçici depolama desteği bile vardır.

Sonuç olarak SSD kullanıyorsanız, programların sizin bilginiz dışında diske veri yazmasının önüne geçmek zorundasınız. Sistem geri yükleme, takas dosyası kullanımı gibi birçok özelliği kapatmakta fayda var.

2-Bahsettiğiniz güvenli silme işlemini bir SSD'de kullanmanızı hiç tavsiye etmem. SSD'nin hızlı bir şekilde yıpranmasına yardımcı olacaktır.

CCleaner ile temizlemeyi önceden her ay düzenli olarak kullanırdım. Boş alanı temizleme vs. Sonra sırasıyla önce harici diskte, sonra dahili diskte bad sector oluşmaya başladı. CCleaner ile ne kadar alakalıdır bilmiyorum, ama artık mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum. Gereksiz dosyaları sileceğim derken mekanik diskin okuma yazma kafasını öldürüyoruz.

SSD'lerde okuma yazma kafası yoktur. Dosya erişim süresi çok düşük olduğu için disk birleştirmek size neredeyse sıfır fayda sağlar. Ama diğer yandan disk ömrü azalır.

Burada konu tartışılmış:

http://forum.piriform.com/index.php?showtopic=28349

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ByEGT hocam; daha önceleri ccleaner bilgisayarımda olmazsa olmazlardandı.ne zamanki ssd almaya karar verdim önce araştırma ile işe başladım..ne yazıkki yabancı dilim tercüme düzeyinde deyil..hep yerli kaynakları araştırdım..benim damat başka ülke vatandaşı ssd alma fikrini ona söyledim araştırdı bana sürpriz yapıp kullandığım ssd yi gönderdi..
araştırmalarda temizleme ve düzenleme programlarının hiç bir yararı olmadığı gibi zararı olduğu bilgisine ulaştım.zaten yaygın şekilde ifade ediliyor..sadece defrag programları deyil kurulumun "ahci"modda yapılması"trim"destekli iş.sisteminin kurulması.vs.vs.
gelelim ccleanere eskiden hep kullanırdımya w8 yüklü makinemede kurdum..kullanıyordum zaman zaman birgün baktım w8de bozulmalar başladı..araştırdım ismini hatırlamadığım bir sitede butür bozulmalara"ccleaneri"sebep olduğu yazılıydı.tabii kaldırdım ve sorun yok..bir makinede vista var ondanda kaldırdım...
anti parantez chrome de bozulanlar arasında bütün makinelerden kaldırdım...
verdiğiniz değerli bilgi için teşekkür ederim...

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
CCleaner her PC de bulunması gerekir, bilenler bilmeyenlere söylesin ;) kurun!

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
ona bakacaksak bilgisayarda uzun süre oyun oynamak.Bilgisayara zarar verirmi.Soğutması iyi bilgisayarda hiç bir zarar vermez.Ama işlemcisi fazla ısınan soğutması berbat bir bilgisayarda uzun süre işlemciye ağır yük getiren oyunlar oynarsanız.Ne olur.işlemci çok ısınmaya başlar.ve sonunda aşırı ısınan işlemci kullanılmaz hale gelir.küçük beyinler bilgisayarının oynadığı o oyundan yüzünden bozulduğunu zannederler.Ama gerçekde alakası bile yoktur. Birde sizin anlamadığınız şey CCleaner bir disk birleştirme programı değil.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
CCleaner'ın disk birleştirme programı olduğunu kim söyledi? Disk birleşmek ve boş alan temizlemesi yapmak diske yük bindiriyor. Disklerin çalışma mantığı öğrenmelisin. Bunun oyunlarla da alakası yok. Sen diski ne şekilde kullanırsan kullan, belli bir okuma-yazma işleminden sonra ömür dolar. CCleaner gibi yazılımları köküne kadar kullanırsan bu süreci hızlandırmış olursun.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
halen 3.18 kurulu bende güncellemenin zamanı geldi

Son mesajlar