Casper Nirvana Soruları ?

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bende Casper Nirvana NB CNE 2620-8N47P notebook var.

Özellikleri ;
- 2620M CORE İ7 2.70 GHz 4MB TRAY
- DUAL 4096 MB 1066 MHZ DDR3 50 NM SODIMM ELIXIR RAM
- PG 15.6 2 GB VRAM BAREBONE ( OPTIKSIZ )
- PG MAINBOARD A15E 2 2 GB GT540M SATA MB
- TOSHIBA 750 GB SATA MOBİL HDD

Şimdi sormak istediklerim ;

Ekran kartını değiştirme gibi bir şansım var mı ?

Ramleri değiştirmek istiyorum tavsiye edebileceğiniz ram ve markaları hangileri.

Ekran kartı konusunda şimdi farkına vardım ama PG MAINBOARD A15E 2 GB GT 540M SATA yazıyor ama dxdiag dan bakınca 1699 mb gösteriyor.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
1: Ekran kartını ancak aynı mimariye sahip ekran kartıyla değişterebilirsin(Örnek: 440M ya da 640M 740 olmaz sanırım 640 da şüpheli) zaten ekran kartını bulmak ayrı bir sıkıntı
2: RAM olarak kingston ve corsair önerimdir ama marka çok önemli değil yinede güvenilir almakta fayda var
3: 300 MB'ı sistem yiyiyor yoksa yinede o 2 gb

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1: Ekran kartını ancak aynı mimariye sahip ekran kartıyla değişterebilirsin(Örnek: 440M ya da 640M 740 olmaz sanırım 640 da şüpheli) zaten ekran kartını bulmak ayrı bir sıkıntı
2: RAM olarak kingston ve corsair önerimdir ama marka çok önemli değil yinede güvenilir almakta fayda var
3: 300 MB'ı sistem yiyiyor yoksa yinede o 2 gb

Tamamda bu ekran kartı ramdan çekiyor diğe biliyorum bunu arttiramiyormuyuz.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Tamamda bu ekran kartı ramdan çekiyor diğe biliyorum bunu arttiramiyormuyuz.

Nasıl yani? Ekran kartının 1 gb olması ya da 2 gb olması performansı değiştirmez önemli olan bit ve mimarisidir bunlar değişmedikçe(notebookda değişteremezsin) 4 gb olsun pek bir işe yaramaz sadece daha fazla ekran görüntü desteğini artırır o kadar

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nasıl yani? Ekran kartının 1 gb olması ya da 2 gb olması performansı değiştirmez önemli olan bit ve mimarisidir bunlar değişmedikçe(notebookda değişteremezsin) 4 gb olsun pek bir işe yaramaz sadece daha fazla ekran görüntü desteğini artırır o kadar

:D Değişiyor mi değişmiyor mu ?
Onu demek istemedim bak şimdi bende 2 tane ekran kartı var intel ve nvidia ramdan ekran kartını destekliyor diğe biliyorum.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
:D Değişiyor mi değişmiyor mu ?
Onu demek istemedim bak şimdi bende 2 tane ekran kartı var intel ve nvidia ramdan ekran kartını destekliyor diğe biliyorum.

Paylaşımsız ekran kartı değişiyor:)

Ama ramden ekran kartını destekliyor kısmını anlamadım eğer ram ve ekran kartı birlikte çalışıyor diyorsan evet çalışıyor ramin daha yüksek olması sıkıntı yapmaz hatta daha iyi olur pc daha rahat çalışır

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dostum benim ekran kartı sanırsam anakarta gömülü değişiyor diyorsan değiştirmeyi düşünüyorum :)

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Dostun benim ekran kartı sanırsam anakarta gömülü değişiyor diyorsan değiştirmeyi düşünüyorum :)

Biraz araştırdım ve gt5** serisinin anakarta gömülü olduğunu gördüm ve casper için; mümkün değil gibi duruyor:(

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biraz araştırdım ve gt5** serisinin anakarta gömülü olduğunu gördüm ve casper için; mümkün değil gibi duruyor:(

Işte bu kötü , bu anakart konusunda ramleri yükseltmek istiyorum ama bu anakart ne kadar ram desteklediği ile alakaliymis doğru mu ?

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tamam onuda geçtim , 1066 Mhz DDR 3 ramler bunlar bu ramleri daha iyi bir ramle değiştirsem performansta ne kadar bi artış olur.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Tamam onuda geçtim , 1066 Mhz DDR 3 ramler bunlar bu ramleri daha iyi bir ramle değiştirsem performansta ne kadar bi artış olur.

Çok fark görmezsin ama 1333 lük aldıktan sonra oc yapacaksan o zaman farkı hissedersin ama 1333 lük alman gelecek için daha mantıklı olur ya da daha yükseğini

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok fark görmezsin ama 1333 lük aldıktan sonra oc yapacaksan o zaman farkı hissedersin ama 1333 lük alman gelecek için daha mantıklı olur ya da daha yükseğini

Oc derken over clock muydu ama ben onu araştırdım ve laptop'a yapılmadığını okudum. 4 - 4 ayrı 2 ram alırım 1666 Mhz mıydı wn üst model.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Oc derken over clock muydu ama ben onu araştırdım ve laptop'a yapılmadığını okudum. 4 - 4 ayrı 2 ram alırım 1666 Mhz mıydı wn üst model.

Evet yav oc işlemciye yapılıyordu rame değil laptoplarda; 1666 mhz en yükseği değil ama gayet yeterli

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bakıyorum şimdi , Hdd le ram alacağım 1 tb hdd ve 2 adet 4 luk 1666 mhz ram alacağım fiyat çıkartayım oc konusundada siz bana yardım edersiniz artık.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bakıyorum şimdi , Hdd le ram alacağım 1 tb hdd ve 2 adet 4 luk 1666 mhz ram alacağım fiyat çıkartayım oc konusundada siz bana yardım edersiniz artık.

Şunu söyliyim hiç oc yapmadım, yapmayada kalkışmadım:D ama yardımcı olacak konuları,kişileri bulurum ama:) şimdiden hayırlı olsun:)

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sağol valla , casper işte pişmanlık olmadı yeni leptop alacağım duruma bağlı iddalar bi tutsa :p :D

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:D
Şans işi hayırlısı olsun, tuttu diyelim ne almayı planlıyorsun?

Casper , Toshiba harici birşey istiyorum leptop alırsam , şuanda 1.100 TL var.
Biraz daha biriktirmek gerekiyor , Max 1.700 - 1.800 TL civarında masaüstü toplarım , çünki leptop istediğim verimi vermiyor bana.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Biraz daha biriktirmek gerekiyor , Max 1.700 - 1.800 TL civarında masaüstü toplarım , çünki leptop istediğim verimi vermiyor bana.

Masaüstü en mantıklısı bence de

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Masaüstü en mantıklısı bence de

Düşüncem o , bu leptop ya hiç bişi almam HDD alıp idare eder , düzgün bir masaüstü toplarım hiç belli olmaz duruma bağlı. Üniversite de var gidersem masaüstü ne olacak. :)