Casper Nirvana Boot Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Furkan Dinç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, Casper Nirvana marka laptop kullanıyorum. Laptopuma format atmak istiyorum sebebi ise geçenlerde burada bir servise verdim ve attıkları yazılım yüksek ihtimalle hatalı yüklendi çünkü bilgisayar aşırı donuyor bir klasör açmam bile bazen 20 dakikayı buluyor. Harddisk healtı %98 yani harddiskimde sıkıntı olmadığına eminim. Servisin hatalı olabileceğine nerden kanaat getirdin derseniz servisten bilgisayarı aldıktan sonra 1 hafta boyunca kullanamadım 1 hafta sonra bilgisayarı elime alınca harddisk bölümünden tıkırtılar geldiğini fark ettim ve açınca harddiskin koruyu kasasını bile takmadıklarını gördüm gidip sorduğumda unutmuşuz dediler. Herneyse benim sorunum tüm bios ayarlarını yapmama rağmen boot menüde CD-DVD veya USB seçeneklerinin olmaması. Sadece Windows Boot Manager ve Internal Shell diye 2 seçenek var burada. Bios ile ilgili daha çok fikir sahibi olmanız için tüm biosumun fotoğraflarını aşşağıya ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Ekli dosyayı görüntüle 15229Ekli dosyayı görüntüle 15230

eb0575d197be8066238f6671d948bf7f.jpg

cc6ebfd5a011029b2286e927a4219323.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 15228

darkshdw

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Öncelik olarak HDD niz kafa vurmasından anlaşıldığı üzere bozulmuş veyahut size bozuk HDD verilmiş.

Diğer bir husus ise ne ile format atmaya çalışıyorsunuz DVD - USB - HDD bunları yazın ve bios ayarlarınızı düzeltiniz ayarlarınız yanlış.

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
harddisk ömrünün %98 olması onun kullanılabilir olduğu anlamına gelmez. eğer o %2'lik kısım first sector dediğimiz kısma denk geliyorsa yüzde birde olsa harddisk sağlıklı çalışmaz. harddiskiniz değiştirirseniz yüksek ihtimal sorun düzelecek. zira harddisk testleri profesyonel programlarca yapılır. hdd sentinel gibi badsector üzerinden yüzde çalıştıran programlar her zaman doğru sonucu vermez.

iyi günler dilerim.