Çarptığı yayayı öldürmeyen araç!

mr_rain

Guru
http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/bu_arac_carptigi_yayayi_oldurmuyor_h884618.jpg?v=3 06ba04649dd7a2eb23eae562ad4f273

Volvo'nun kompakt sınıftaki iddialı modeli, dünyada ilk olarak kaputuna yerleştirilen havayastığı sayesinde yayaları da koruyacak.

Aracın ön tamponunu yerleştirilen alıcılar, otomobille yaya arasında bir çarpışma algılayınca, motor kaputunun arka tarafını serbest bırakıp, aynı anda ortaya çıkan havayastıkları da şişmeye başlıyor.

Şişen havayastığı, ön cam alanının büyük kısmı ve A sütünlarının alt kısmını kaplayarak, yayanın başının kazar görmesini en aza indirmeyi hedefliyor.

Volvo standart donanıma koyduğu bu teknoloji sayesinde yayaların çarpma nedeniyle hayatını kaybettiği kazaların yüzde 85 gibi önemli bir kısmında hayat kurtarabileceğini savunuyor.Yeni teknolojinin V40'dan sonra Volvo'nun diğer modellerinde de kullanılması planlanıyor. Volvo güvenlik yetkilileri: 'vizyonumuzun bir parçası olarak 2020 itibariyle hiç kimsenin bir Volvo'nun çarpması nedeniyle ölmemesi ve yaralanmaması gerekiyor' açıklaması yaptı.

[video=youtube;tyvWhJhLL6g]http://www.youtube.com/watch?v=tyvWhJhLL6g[/video]


kaynak
 

cashpoint

Asistan
Yahu git işine :) 90 km 'yle bi araç yaya bir insana çarptığında bırak hava yastığını bulutlara kadar çıkar ne hava yastığı
 
Üst