Canonical, Ubuntu 18.04.1 LTS minör sürümünü yayınladı!

Ubuntu 18.04.1 LTS minör sürümünü denediniz mi?

• Evet, Ubuntu 18.04.1 LTS minör sürümünü denedim.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    6

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ubuntu 18.04'ün piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra, Canonical ilk minör sürümünü yayınladı. Temiz bir yükleme için Ubuntu ISO'yu indiriyorsanız, minör sürümler uygundur. Çünkü bu minör sürümdeki güncellemeler disk görüntüsüne aktarılır. Ubuntu'nun 16.04'ünü hâlâ çalıştırıyorsanız, son olarak kurulumunuzun yeni sürüme geçmeniz istenecektir. Artık, işlerin daha kararlı hâle gelmesi ve daha istikrarlı hâle gelmesi için zamanınızın olması gerekir.

16.04 kullanıcı için yükseltme uygunluğunu tartışan Canonical’ın Masaüstü Mühendislik Müdürü Will Cooke şunları söyledi:

“Bir LTS'nin ilk minör sürümü, piyasaya sürüldükten üç ay sonra ortaya çıkıyor ve aynı zamanda önceki LTS sürümünün yükseltmelerini de etkinleştirdiğimiz zamandır. Yani, 16.04 LTS çalıştırıyorsanız, 18.04 LTS'ye şu andan itibaren yükseltmeniz istenecektir (mevcut ISO'lar ile yükseltmelerin etkinleştirilmesi arasında biraz gecikme vardır). Üç aylık süre, doğası gereği, çok güvenilir bir temel işletim sistemi olan LTS kullanıcılarına yönelik yükseltmeleri etkinleştirmeden önce kritik hataları bulup düzeltebilmemizi sağlıyor.”

Zaten Ubuntu 18.04 yüklüyse, yapmanız gereken tek şey 18.04.1'e atlamak için mevcut güncellemeleri uygulamaktır. Bu minör sürümde önemli bir değişiklik yoktur, ancak paketlenmiş güncellemeler, sisteminizi Nisan ayında 18.04'ün piyasaya sürülmesinden daha kararlı hâle getirmelidir.
Kaynak: Canonical releases Ubuntu 18.04.1 LTS point release

Son düzenleme:

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Hayır ama denemeyi düşünmüyorum. :D

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
archman linux kullanıcısı olarak ubuntu yu denemiyorum yani kendi kişisel tercihim

---- Mesajlar birleştirildi ----

minör sürüm ismimi ?

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
archman linux kullanıcısı olarak ubuntu yu denemiyorum yani kendi kişisel tercihim

---- Mesajlar birleştirildi ----

minör sürüm ismimi ?
Haberi yabancı bir kaynaktan aldım ve haberde "point release" diye bir terim var. Anlamı ise bu güncelleme ile yazılımda önemli değişiklikler yapılmıyor ancak küçük değişiklikler yapılıyor. Mesela hatalar düzeltiliyor. Ben bu terimi Türkçeye "minör sürüm" olarak çeviriyorum.

Son düzenleme:

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Bilgi için teşekkürler arkadaşlar

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Genelde ubuntu türevlerinde net sıkıntısı yaşıyorum daha öncede bahsetmiştim (Ubuntu,Mint) belki eski yapı üzerine kurulu olduğu için şu an Elementary os 4 kullanıyorum o yüzden düşünmüyorum şahsen

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ubuntu 18.04 yüklenmiş bir bilgisayar kullanıyorsanız zaten aşağıdaki komutları kullanarak güncelleme ile ilerleyip gidiyorsunuz:
Kod:
sudo apt update
Kod:
sudo apt upgrade

Şu anda kullandığım Ubuntu sürümüne ait bilgiler:
Kod:
inxi -S
System:    Host: 18 Kernel: 4.15.0-29-generic x86_64 bits: 64
           Desktop: Gnome 3.28.2 Distro: Ubuntu 18.04.1 LTS
Kod:
lsb_release -d
Description:    Ubuntu 18.04.1 LTS