Canon Fotoğraf Makinelerine Doping

Makinenize firmware güncellemesi yapıp yeni özellikler ekler misiniz?

• Kullanılan toplam oy
    11

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Özgür yazılımın gücü adına, giriş seviyesi Canon makinelerinize çok daha fazla özellikler ekleyebilirsiniz. Cep kamerasının RAW çekmesini ister miydiniz?

CHDK adlı bir yazılım sayesinde Canon'un giriş seviyesi pratik makinelerine oldukça fazla özellik ekleyebiliyorsunuz. Özellikle de birçok üreticinin cep makineleri için sunmadığı ham çekim seçeneği (RAW) ile çekim yapmak başarılı bir deneyim. Her türlü esnekliğe sahip olmanızı sağlayan bu yazılım birkaç temel prensip sayesinde çalışıyor.

İşin Sırrı Digic II'de

Canon'un Digic II görüntü işleme işlemcisini kullanan makinelerinin ortak özellikleri sayesinde tek bir yazılımla makine içindeki sabit yazılım (firmware) değiştirilebiliyor ve ek özellikler geliyor. Yapmanız gereken yazılımı indirip makinenize bir sabit yazılım güncellemesi yapmak ve kanatlanan garanti için bir bardak soğuk suyu her ihtimale karşı hazır etmek.

Yazılımla ilgili olarak Linux.com'un güzel bir makalesi var. Eğer viki biçimini seviyorsanız aradığınız her türlü bilgiye bu vikiden ulaşabilirsiniz. Eğer okurlarımızdan talep gelirse bu konuyla ilgili bir rehber hazırlayabiliriz.

Bilgi İçin: Linux.com
SDN - http://shiftdelete.net

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Canon dijital fotoğraf makinem olsa hemen denerdim.Elektronik cihazları bozmaktan alı koyamıyorum kendimi.DVD playerı göçertmeyi başarmış bir şahsiyet olarak fotoğraf makinesi bozmak kolay bişey olsa gerek :D

mustekin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sevgili kardeşim Berkin bendede ıxus 60 var ve işlemcisi digic II . Ben ingilizce fakırı olarak verdiğin makaleden hiç birşey anlamadım. Güzel insan eğer olaki o bahsi geçen programın bir linki varsa ve sen bunu nasıl yükleyeceğimize dair detay verirsen mutlu bahdiyar, şen, şad ve buna benzer bir sürü hal ve tavır içine girebilirim.
Teşekkürler özledim sizi ayarlayın buluşalım.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Berkin Bozdoğan dedi ki:
Yapmanız gereken yazılımı indirip makinenize bir sabit yazılım güncellemesi yapmak ve kanatlanan garanti için bir bardak soğuk suyu her ihtimale karşı hazır etmek.
Her cihaz için(mesela telefon) soğuk su gerekiyor mu?
Sonuçta cihazın firması üretiyor bunu, biraz tuhaf geldi bana.

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Magic Lantern var zaten halihazırda.