Çanakkale'de Büyük Deprem Bekleniyor Mu? Uzmanlar Değerlendirdi

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
resized_262cf-8c70f32a1.jpg

Çanakkale'de son dönemlerde oldukça hareketli bir dönem yaşanırken, konuyla ilgili uzmanlar açıklama yaptı.

Özellikle arka arkaya gelen depremler nedeniyle büyük depremin geleceği yönünde halk arasında çeşitli iddialar konuşulmaya başlanırken, uzmanlar tarafından resmi verilere ve tahminlere göre önemli değerlendirmeler yapıldı.

Faylar Tamamen Boşalmadı!

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan tarafından yapılan değerlendirmelerde bölgedeki fay hatlarının çok hareketli olduğu belirtilirken, yaşanan depremler sonucunda faydaki yüklerin tamamen boşalmadığı ve bu nedenle de büyük bir depremin olabileceği belirtildi. Tahminlerin 6 şiddetinde bir depremin olacağı yönünde olduğunu söyleyen uzman, açıklamalarıyla tedirginlik yarattı. 6 şiddetindeki deprem için tahminlerde bulunan Ahmet Ercan, 15-20 gün içerisinde bu depremin yaşanabileceğini iddia etti.

749 Sarsıntı Oldu

Özellikle Ayvacık ilçesinde 6 Şubat tarihinde başlayan ilk depremin ardından bölgede 749 deprem yaşandı. En büyükleri arasında ise üç deprem 5,3, bir tanesi ise deprem 5,2. Başka bir uzman Ahmet Yakut ise bölgedeki en yüksek depremin 5,5'i geçmeyeceğini söyledi.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
"uzmanlar değerlendirdi" yazısını okuyunca Melih Gökçek gene yorum yaptı zannettim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
6'dan büyük olması olasılığı çok düşük korkmayın.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Çanakkaleyi bilmemde Marmara bölgesinde büyük bir fay hattı var ben ondan korkuyorum...

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
6'dan büyük olması kapasitesi gereği imkansız. Yıkıcı bir etkisi yokmuş merak etmeyin:)