Çamurdan Çıkan Altın

Bu konuyu okuyanlar

emreiii

Doçent
Reaksiyon puanı
18
3239375037.jpg

Yirmidört yıl önce soğuk bir şubat günü Mersin'de dünyaya geldi Nevin Yanıt... Annesi ve ağabeyi atlet, babası ise futbolcuydu. Sporculuk genlerinde vardı yani altın kızın. Nevin, küçükken yaramaz bir çocuktu. Annesi hep kovalamak zorunda kalırdı. Kimbilir belki de sprinter olmasını bu kovalamacalara borçlu Nevin... O kadar hızlı koşarmış ki, lise yıllarında 100, 200 ve bin 500 metre koşan annesi Semra Hanım, yakalayamayınca "Arap kısrağı" lakabını takmış kızına. 12 yaşında atletizme adım atan Nevin, Mersin'de birinci olduktan sonra, İzmir'de yapılacak ferdi müsabakalara katılma hakkını elde etti. Ailecek otobüse binip İzmir'in yolunu tuttular. Ancak Nevin, stattan içeri girmekte zorlandı heyecandan... Anne ve babası ikna etti. Nevin burada da birinci gelince atletizm sevgisi iyice pekişti. Annesi ve babası, Nevin'in müsabakalarını hiç kaçırmıyordu. Ta ki, Nevin, böyle bir yarışta engele takılıp tökezleyene kadar. Nevin, yarışı da birinci bitirdi bitirmesine ama ailesine, "Bir daha beni izlemeye gelmeyin. Heyecanlanıyorum" diyerek yasak koydu. O günden bugüne, ailesi Nevin'i sadece TV'den izledi.

'OLİMPİYATTA ŞANSI VAR'
Bir yıl öncesine kadar Mersin'de idman yapacak tartan pist bulamıyordu Nevin Yanıt... Duşu ve tuvaleti olmayan çamur içindeki toprak pistte, antrenörü Cüneyt Yüksel'in tahtadan yaptığı engellerle çalışıyordu. Tartan sahaya, 2009'un mayıs ayında kavuştu. Ve önceki gün Avrupa Şampiyona'sında 100 metre engelli yarışında zirveye çıkarak emeklerinin, onca fedakârlığın ödülünü almış oldu. 2008'deki Pekin Olimpiyatları'nda yarı final koşan Nevin Yanıt gözünü 2 yıl sonraki olimpiyatlara dikmiş vaziyette. Nitekim otoriteler de, "100 metre engellide en üst düzeye 25-26 yaşında geliniyor. Nevin de 2012'deki Londra Olimpiyatları'nda 26 yaşında olacak. Şansı var" diyor.

ERDOĞAN VE ALEX KUTLADI

Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt'ı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin birer mesajla kutladı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da milli sporcuyu arayarak tebrik etti. Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu olan Nevin Yanıt'ı kutlayan ilk isimlerden biri de, kulübün başkanı Aziz Yıldırım oldu. Yıldırım, Nevin'in dönüşte karşılanması için kulüp yetkililerine talimat verdi. Fenerbahçe kaptanı Alex de Souza da Nevin Yanıt'ı, gece yarısına doğru Twitter'da Türkçe, "Tebrikler!!! Ben çok mutlu senin için" yazarak kutladı.

BABASI: HAVUZA ATLADIM
Özellikle son metreleri büyük bir heyecana tanık olan yarışta, finişi önde geçerek tarih yazan Nevin'in babası Nazım Yanıt, "Yarış bitince sevinçten kendimi havuza attım" dedi. Nevin'in yeni hedefi, 2 yıl sonraki olimpiyatlar...

ÖDÜLÜ 600 ALTIN...
Nevin Yanıt, Avrupa Şampiyonu olduğu için ödül yönetmeliği gereği 600 Cumhuriyet Altını kazandı. Antrenörü Cüneyt Yüksel'e de 20 Cumhuriyet Altını verilecek.

Kaynak