Camasir Kurutma Makinesi Alacagim Aklimda Deli Sorular var...

Bu konuyu okuyanlar

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Selam arkadaslar bir camasir KURUTMA makinesi almaya karar verdim ama 2 haftadir hangisini alsam diye karar veremedim..

Acaba kullananlar ve bu iste teknik bilgileri olanlar yardimci olabilir mi ?

Öncelike ben tek basima yasiyorum evde sadece ben varim duruma göre 2 veya 3 haftada bir iki makine camasir cikiyor.. ( Eger yatak nevresimleri ve havlularida icine katarsak ) ..

Yalniz sormak istedigim okadar soru var ki bazi seyleri anlamaya bazi seyleride ögrenmeye ihtiyacim var..

Eskiden bir baska camasir makinesi kullaniyordum ( toplam 7 sene kullandim) camasirlari yikayip serdikden sonra ve kuruduklarinda , genelde kot pantolonlar olmak üzere , tshirtler ve öyle kolay kirismayan elbiseler pek kisirmazdi. Ve bana o kadar ütü cikmazdi. Genelde sadece gömlek gibi giyisileri ütülemem gerekirdi.. Kot pantolonlarim ve tshirtlerim hic ütü gerektirmezdi.. Ama ne zaman ki evden tasindim ve o camasir makinesini orda biraktim ve yeni tasindigim evde ki camasir makinesini kullanmaya basladim iste ozaman elbiselerim cok ama cok fazla kirismaya basladilar.. Oysaki benim elbiseleri yikamam arasinda bir fark yok. Renklileri 40 , bazende 60 beyazlarida bazen 60 ve 90 da yikiyorum ( eskidende öyle ) . Yeni evdeki camasir makinenin markasi Indesit ve normalde ucuz olurlar.. Eski makinemin markasi ise Altus compact 1001 idi. Ama aradaki bariz farki gördüm. Yeni kullandigim makine camasirlari gercekten cok kiristiriyor. Dolayisiyla aklima su soru takildi..

Birinci Sorum su : Acaba camasir makineleri arasinda yikarken kirismamasi icin bir teknik mi var ? Neden eski makinem elbiselerimi o kadar kiristirmazken yenisi kot pantolonlarimi bile berbat ediyor ? Eger böyle bir fark varsa camasir makinesi alirken neye dikkat etmeliyim ? ( Ayrica evi biraktigim kisiye tekrar sordum eski makinemden gayet memnunmus.. Camasirlari hic kiristirmiyor diyordu )

Simdi Kurutma makinesi olayina gecelim..

Öncelikle benim Camasir makinemin kapasitesi 6 KG. ki zaten tek kisi icin 5-6 KG öneriliyor... Camasir makinesinin kapasitesinden sikayetci degilim. Yalniz camasirlari cok kiristirdigi icin yakinda yeni bir makine alabilirim.. Neyse camasirlarimi cok kiristirdigi icin bende kurutma makinesi almaya karar verdim... Daha önceki deneyimlerimde kurutma makinelerinde camasirlarin nerdeyse ütenlenmis gibi ciktigini gördüm...

Kondansatörlü ve Isi Pompali Kurutma makinesi arasinda karar veremedim.. Benim Kurutma makinesi almamin baslica sebebi yukarda yazdigim gibi elbiselerimin ütülü bir sekilde kurutmasini saglamak yoksa nasil kuruttuguyla ilgilenmiyorum. Dahasi ise camasir sermekten ve 2 gün beklemekten biktim artik biraz kolaylik ciksin istiyorum..

Herneyse Arastirmalarima göre Kondansatörlü Kurutma makinesi isi pompali kurutma makinesine göre daha fazla enerji harciyor hepsinin enerji sinifi B , ISI pompalilar ise A++ ile A+ arasinda degisiyor.. O yüzden isi pompalilar oldukca pahalilar.. Internette en cok aralarindaki teknik fark hakkinda bilgileri görüyoruz Ama hic biryerde aralarinda elbiselere olacaklar hakkinda bilgi göremiyorum..

O nedenle Sorum 2 : Elbiseler hangi kurutma makinesinde daha fazla ütüye yakin cikiyor ? Isi pompali mi yoksa kondansatörlü olani mi ?

Birde Kurutma makinelerini genelde kapaginda bir elek bulunur duydugum kadariyla kondensatörlü bir kurutma makinesinde bu elek daha fazla dolarmis.. Acaba bu su demek mi oluyor ? Kondensatörlü makine elbiseler üzerindeki artik elekte biriken yünmüdür o sey neyse onu daha iyimi cikartiyor ??? Bu sekilde elbiseler daha parlak daha temiz görünüyor sanki...

Sorum 3 : 6 KG camasir makinesi icin 7 KG mi yoksa 8 KG kurutma makinesi mi almaliyim ? Cünkü 6 KG doldurugum camasir makinesi elbiseler islaninca yaklasik 8-9 KG yapabilir galiba.. O kazan icinde o kadar yer doldurmaz elbette ama Sizce bana 7 KG uyar mi dersiniz ? Cünkü 7 KG ler 8 KG ye göre ucuzlar.. Gidip baktigimdada her iki kazan arasinda bariz bir fark yok ama yinede rahat edemedim iste.. Tek kisiyim , tek basinayim 7 KG yeter mi ?

Soru 4 : B sinifi enerji harcayan bu kondansatörlü makineyi 2-3 haftada 2 kere calistirirsam yilda A++ sinifina göre kac para fazla elektirik yakar dersiniz ?

Ya da söyle sorayim...

Eger A++ bir makine yaklasik 1 bucuk saatte 2 TL elektirik yakarsa B ne kadar yakar acaba ? 5 TL falan mi ? ( örnek olarak verdim lütfen yuh muh o kadar yakmaz demeyin..)

Eger aklima daha fazla soru yine yazarim , simdiden herkese tesekkürler..

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Kimse birseyler bilmiyor mu ?

leoni_turk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben kullandim iki uc defa. Makineyi cope attim. Evin sebekesi kaldirmadi. Benim icin evde yer israfindan baska bir sey degil