Çalıştığım Yerdeki Modem İnterneti Kesiyor

Bu konuyu okuyanlar

cihanpc27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, çalıştığım yerde Tp-Link 300 Mbps-modeli aklımda değil yarın öğrenip yazacağım- bir modem var.

Çalıştığım yerdeki internetin çalışma mantığı şu şekilde: modemden switche oradanda katlardaki 4 adet access pointe-buradanda sınıflardaki akıllı tahtalara-, müdür odasına, müdür yardımcısının odasına, rehberlik odasına öğretmenler odasına, halkala ilişkilere ve bilgisayar odasına gidiyor.

Benim yaşadığım sorun ise şu internete yukarıdakilerin hepsi bağlanmaya çalışırsa (bunların içinde çalışan personellerin telefon ile bağlanması da var) bazen kimse bağlanmasa dahi modem internetti kesiyor ve internete bağlanmıyor. Switchin fişini çektiğim zaman ise internet normale dönüyor.

Sizce:
1- Modem mi kaldırmıyordur? Eğer modem kaldırmıyorsa bir modem tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

2- Switch mi kaldırmıyordur ya da switch de mi sorun vardır? Eğer switch kaldırmıyorsa bir switch tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

3- Bütün bilgisayarlar akıllı tahtalar vs. otomatik ip alıyor çakışma sorunu olabilir mi? Eğer böyle bir sorun varsa sadece çakışan bilgisayarların interneti kesilmesi gerekmiyor mu?

TP-Link Türkiye

Temsilci
Temsilci
Reaksiyon puanı
102
Merhaba,

Bahsettiğiniz sistemde modem ve switch her ikiside bu yapıyı kaldırmıyor olabilir. Öncelikle band genişliği yüksek bir modem ve gigabit portlu switch tercih etmelisiniz ya da modem ile switch arasında geniş band router ürünü kullanmanız gerekiyor. Bu sorunu ancak bu şekilde çözebilirsiniz.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Access pointlerin varsa dhcp özelliklerinin kapalı olduklarından emin olunuz. Ayrıca diğer katlarda başka switchler var ise, bunlarda kısa devre olup olmadığına bakın (yani kısa bir network kablosunun her iki ucunun da aynı switche takılı olması veya iki access point arasında birbirlerine tanıtılma durumu) bunlar networkü direkt çökertir. Her şeyden önce alt yapıya güvenebilmeli ve sorun ancak bundan sonra başka yerlerde aranmalı.

cihanpc27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Bahsettiğiniz sistemde modem ve switch her ikiside bu yapıyı kaldırmıyor olabilir. Öncelikle band genişliği yüksek bir modem ve gigabit portlu switch tercih etmelisiniz ya da modem ile switch arasında geniş band router ürünü kullanmanız gerekiyor. Bu sorunu ancak bu şekilde çözebilirsiniz.
Cevap için teşekkürler!

Modemin modeli: TD-W8968 switchin; markası: Everest 16 Port Fast Ethernet modeli: ESW1016D. Modem ve switch bilgileri bu şekilde.

Eğer bu modem ve switch kaldırmıyorsa ki öyle gözüküyor bana bir modem ve/veya switch tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Bir de modem ve switchden sadece birini değiştirmek yeterli mi, yoksa her ikisini birden mi değiştirmek gerek? Ya da sizin diğer öneriniz olan modem ile switch arasına geniş band router ürünü kullansak sorun kesin olarak çözülür mü?

cihanpc27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Access pointlerin varsa dhcp özelliklerinin kapalı olduklarından emin olunuz. Ayrıca diğer katlarda başka switchler var ise, bunlarda kısa devre olup olmadığına bakın (yani kısa bir network kablosunun her iki ucunun da aynı switche takılı olması veya iki access point arasında birbirlerine tanıtılma durumu) bunlar networkü direkt çökertir. Her şeyden önce alt yapıya güvenebilmeli ve sorun ancak bundan sonra başka yerlerde aranmalı.
Cevap için teşekkürler!

Access pointlerin DHCP özellikleri kapalı. Katlarda başka switch yok yalnız bilgisayar odasında switch var orayada benim odamdaki switchden kablo gidiyor. Onunla çakışma ihtimali olacağını sanmıyorum çünkü oranın switchleri kapalı olduğu zaman da interneti kesiyor.

İki access point arasında birbrine tanıtılma durumunu biraz daha açabilir misiniz? Ben nasıl olduğunu pek anlamdım. Ama access pointlerin hepsinin ip adresi aynı yani 192.168.0.254 access ponitlerin ip adresini değiştirdiğim zaman ise access pointin içine erişemiyorum.

Bir şey daha soracağım şimdi okuldaki bütün bilgisayarlar akıllı tahtalar vs. ip adreslerini otomatik alıyor. Bundan olma ihtimali olabilr mi? Ben pek zannetmiyorum çünkü çakışma olsa sadece çakışma olan bilgisayarlarda internetin kesilmesi gerekmez mi?

Bir de ben okuldaki bütün bilgisayarlar ve akıllı tahtalara ip adresini el ile vermek istiyorum switchden ve modemden direkt olarak bağlanan bilgisayarlara normal vereceğim yani 192.168. 1. "son sayı" ama bu katlardaki access pointlerden interneti alan akıllı tahtalara yine bu şekilde mi vermem gerek yoksa onlar access pointten aldığı için farklı bir şekilde mi ip adresi vereceğim. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son mesajlar