C ve C++ ile ilgili kafam Karıştı

Bu konuyu okuyanlar

Encoded

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında Programlamaya yeni başlayan birisi değilim ama C++ dilini merak ettim biraz bakındım birkaç video izledim hepsi dos ekranında . derleyici olarak DEV C++ kullandım . google 'da c++ windows form app.. olarak aratıyorum birşey çıkmıyor. yani bu dil nesne yöntemli değilmi. görsel değilmi. Yada C ile C++ aynıda benim mi haberim yok :D bir açıklık getirin lütfen cout ,cin ,endl bunlar ile uğraşıyorum :D

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
c den görsel anlamda fazla bişey bekleme derim

Reaksiyon puanı
188
C++, C'nin extend edilmiş hali diyebiliriz. C nesne yönelimli bir dil değildir ama C++ OOP paradigmalarını destekler. Dilin temelini öğrenmen için bir süre konsol uygulaması yapman iyi olur. En azından algoritmik düşünmen gelişene kadar. Algoritma konusunda kendine güveniyorsan eğer Visual C++ .NET ya da QT gibi bir framework üzerine taşınıp görsel anlamda tatmin edici uygulamalar tasarlayabilirsin.

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
C++, C'nin extend edilmiş hali diyebiliriz. C nesne yönelimli bir dil değildir ama C++ OOP paradigmalarını destekler. Dilin temelini öğrenmen için bir süre konsol uygulaması yapman iyi olur. En azından algoritmik düşünmen gelişene kadar. Algoritma konusunda kendine güveniyorsan eğer Visual C++ .NET ya da QT gibi bir framework üzerine taşınıp görsel anlamda tatmin edici uygulamalar tasarlayabilirsin.
aynen arkadaşın dediği gibi oop anca.görsel işler yapmak istiyorsan başka diller dene derim.

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ilk once nesne yonelimli demek, nesne mantigi ile kodlama yapmak demektir. Nesne yonenimli olmasi ekrana grafiksel goruntu cikarilmasi anlamina gelmez. Ekranda grafiksel goruntu cikarmak nesne yonelimli programlarin ozelligi de degildir. Fonksiyonel diller ile de ekrana grafiksel goruntu cikartilabilir. Hem C hem C++ ile windows.h, OpenGL, Directx vs gibi gerekli kutuphanelerden birinin kullanilmasi ile ekranda grafiksel arayuz olusturulabilir. Yani gorsellik denilen kavram sadece ekledigin kutuphanelerin kullanilmasindan ibarettir.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
C++'ı beğenmeyen insan buyursun C# .net kullansın...
İki üç butonu arayüzle kolayca sağlicak diye, performans + mükemmel bi esneklikten mahrum kalmayı seçiyorsa bi insan, aferim. :D

özet: C++ öper... ;)

Reaksiyon puanı
188
C++'ı beğenmeyen insan buyursun C# .net kullansın...
İki üç butonu arayüzle kolayca sağlicak diye, performans + mükemmel bi esneklikten mahrum kalmayı seçiyorsa bi insan, aferim. :D

özet: C++ öper... ;)

O değil de benim bu aralar çok fena Objective-C merakım var. O da fena öper gibi duruyo :D C++ çocuk oyuncağı gibi kalıyo Objective-C'nin yanında :D

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Sert olmuş üstadım, gergin bir gün, ama haksızmıyım sizce, ben gözümü C++ ile açtım, şanslıyım kabul, ama C# ile de başlasaydım sonuçta doğru yolu bulmak zor olmasa gerek.

Bi insanın ayakkabı seçerken ki gösterdiği hassasiyetin ve seçiciliğin onda birini göstermesi yeter bence. :D

bu arada üstadım php üzerinde yoğunlaştım malum sektör gerekleri artıyor, bunu ve bunun getirilerini tartışabileceğimiz güzel bir bölüm'de güzel bir post açarsanız vallahi sevaba girersiniz mübarek ayda, en azından benim gibi php kodlayabilen ama bu işin sonuçlarını ve ucunu henüz net göremeyen insanlara da temel seviyede bir pusula olur post. :D
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION]

O değil de benim bu aralar çok fena Objective-C merakım var. O da fena öper gibi duruyo :D C++ çocuk oyuncağı gibi kalıyo Objective-C'nin yanında :D

haklısınız üstadım, o olayın sanırım hard core hali. :D

hani C++'ı yeterlilik konusunda hiç ölçüp biçmemiştim, herşeye yetiyordu gücü, ama ufkum genişledikçe başka açılardan sorguluyor insan, sanırım sayenizde bendede bir merak oluştu, yapmayın etmeyin daha mysql/php bitmedi, sonra jquery, ajax ve "tekrardan" as3 var... :\

Reaksiyon puanı
188
[MENTION=211307]LeaveNhA[/MENTION] Vallahi konu işini sen hallet (beni de etiketle ki haberim olsun) sormak istediğini de sor biz elimizden geldiğince bir şeyler eklemeye çalışırız, kaldı ki web konusunda ekleme yapacak bir sürü arkadaşımız vardır forumda :)

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] üstadım sevmiyorum post açma olayını ya, biraz daha araştırıyım google'dan ve site içi arama motorumuzdan, bişey çıkmazsa açıcam artık. :\
Hayır kendimi bakkala gitmek zorunda bırakılan küçük çocuklar gibi hissediyorum ben post açarken.
Neyseki cevabımıda alınca bakkala gitmenin ödülü olan çikolatayı yiyen çocuk kadar da seviniyorum. :D

ProgramLama41

Doçent
Reaksiyon puanı
0
C++ ve C# arasında neden sürekli kıyaslama yapılıyor.. C#daha sonra çıkan bir dil değil mi?Daha üstün olması gerekmiyor mu ? :D

Reaksiyon puanı
188
C++ ve C# arasında neden sürekli kıyaslama yapılıyor.. C#daha sonra çıkan bir dil değil mi?Daha üstün olması gerekmiyor mu ? :D

Hayır gerekmiyor :) C# VM Layer üzerinde çalışacağı için bir işletim sistemine bağımlılık duyar. Ayrıca üzerinde çalıştığı layer'ın kısıtlamalarına maruz kalır. C++ bağımsız olarak CPU üzerinde çalışabildiği için her zaman daha fazla işlevsellik ve performans sunar. Tabi bu VM Layer'ın avantajları yok mu? Var tabi. Bir kere dil diğerlerine göre daha kolay oluyor ve memory management genellikle kullanıcının kontrolünde olmuyor. Garbage Collector genelde o işi üstleniyor ve kullanılmayan hafızayı otomatik boşaltıyor. Ayrıca kodu debug etmek yine çok daha kolaylaşıyor ve özellikle her değişkenin içerisindeki veri tek tek debugger üzerinden runtime sırasında kolayca okunup takip edilebiliyor. Böylece hata yapma olasılığınız azalıyor, hata yapılsa bile düzeltme süresi kısalıyor. Ama C++ gibi dillerde bu böyle değildir. Memory'den siz sorumlu olursunuz ve kullanılmayan kodu elle koda temizletirsiniz. Ayrıca debug sırasında hatanın çıktığı yeri bulmak C#'a göre çok daha kazıktır.

Kısacası C++ rules :D

ProgramLama41

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ben bu yaz C# öğrenmeye başladım.Hata yapmamışımdır umarım.Ama sevdim C# yi :D uğraşmak sarıyor.Başkaları arkadaşlarım oyun oynarken ben program oluşturmaktayım :D bir nevi oyun gibi geliyor :D iş değilde zevk eğlence :D ilerde nasıl olur bilemem tabi . Yüksek lisans düzeyinde filan :D zevk almayı bırakırmıyım düşünmüyor değilim o_O Programlamada bulunduğum yol şuanda karanlık.Yol gösteren tabelalarda yok. Yolumu kendim arıyorum şuanlık. Nerelere gidebilirim veye gideceğim programlamada bilmiyorum.Hedeflerim büyük ama...

Reaksiyon puanı
188
ben bu yaz C# öğrenmeye başladım.Hata yapmamışımdır umarım.Ama sevdim C# yi :D uğraşmak sarıyor.Başkaları arkadaşlarım oyun oynarken ben program oluşturmaktayım :D bir nevi oyun gibi geliyor :D iş değilde zevk eğlence :D ilerde nasıl olur bilemem tabi . Yüksek lisans düzeyinde filan :D zevk almayı bırakırmıyım düşünmüyor değilim o_O Programlamada bulunduğum yol şuanda karanlık.Yol gösteren tabelalarda yok. Yolumu kendim arıyorum şuanlık. Nerelere gidebilirim veye gideceğim programlamada bilmiyorum.Hedeflerim büyük ama...

Mobil ve Web teknolojileri üzerinde durursan daha iyi olur. Gelecek bu ikisinde çünkü. Masaüstü yazılımcılık neredeyse bitme (ki asla bit(e)mez) kıvamına geldi. Herkes yazılımlarını web'e taşımaya başladı. Bu yüzden web teknolojileri hakkında da bildi edinmek senin yararına olur...

ProgramLama41

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Lise 3 e geçtim :D Hedefim aslında Robot programlamak işte tank uçak gemi programlamak Savaş teknolojisi ile uğraşmak istiyorum aslında üniversitede bu alana yönelebilirim.Sizce nasıl bir sektör ?

namco0088

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş. C++ ile Windows Application yazmak istiyorsan iki önerim var. Qt ve ya Visual C++. Visual C++ Microsoft-un Visual Studio paketinin bir hissesidir. .Net falan kullanılıyor. Ama Qt C++ iel yapılmış bir framework-dur. Tamamen C++. Çok güzeldir. AYnı zaman platform bağımlılığı da yoktur. AYrıntılı bilgi için google amcaya sora bilirsin.