Bu konuyu okuyanlar

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Arkadaşlar son zamanlarda başlıkta belirttiğim bazı bileşenlerin takibini yapan bir uygulama geliştirmekteyim.
Tasarımım şu şekilde,

rJl7VB.png

Uygulamaya birde ayarlar paneli ekledim.
Şuanlık CPU - RAM - Batarya kalan enerji durumunu ölçüyorum. Diğer görülen kısımlar aklıma gelen.
Form ve bileşen teması olarak "MetroFramework" kullandım.
Geliştirmekte olduğum uygulamada tavsiye edebileceğiniz birşey var mı?

- Güncelleme -

ssiyah1.png

sbeyaz.png

Son düzenleme:

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Arkadaşlar son zamanlarda başlıkta belirttiğim bazı bileşenlerin takibini yapan bir uygulama geliştirmekteyim.
Tasarımım şu şekilde,

rJl7VB.png

Şuanlık CPU - RAM - Batarya kalan enerji durumunu ölçüyorum. Diğer görülen kısımlar aklıma gelen. Port dinleme biraz alakasız ama yinede deneyeceğim.

Merhaba,

"Kaydet" ve "Varsayılana dön" button'larını eşit ölçülerde yapın ve küçültün biraz. CPU, RAM, BATARYA label'larını sağa yazlı olarak yapın. Bunun nedeni daha sonra ekleyeceğiniz uzun kelimelerde sıkıntı yaşamamanız içindir. Yukarıdaki başlıklar arasına ya biraz aralık verin ya da çizgi veya görsel farklı ufak birşeyler yapın. Çok olmasada biraz yakınlar.

Lütfen eleştiri olarak algılamayın, sadece tavsiyedir.

Saygılarımla

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Merhaba,

"Kaydet" ve "Varsayılana dön" button'larını eşit ölçülerde yapın ve küçültün biraz. CPU, RAM, BATARYA label'larını sağa yazlı olarak yapın. Bunun nedeni daha sonra ekleyeceğiniz uzun kelimelerde sıkıntı yaşamamanız içindir. Yukarıdaki başlıklar arasına ya biraz aralık verin ya da çizgi veya görsel farklı ufak birşeyler yapın. Çok olmasada biraz yakınlar.

Lütfen eleştiri olarak algılamayın, sadece tavsiyedir.

Saygılarımla
Teşekkür ederim tavsiyeniz için not aldım. :) Görsel olarak çok değişikliliğe gideceğim. Ama kaba taslak bu şekilde bir şey çıkarmayı düşünüyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam program gayet güzel gibi yukarıdaki denilenleri uygulamanızı tavsiye ederim.Bir de "Herşey Normal" kısmında Herşey değil de Her şey diye yazılır bunu da söyleyeyim dedim :)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Hocam program gayet güzel gibi yukarıdaki denilenleri uygulamanızı tavsiye ederim.Bir de "Herşey Normal" kısmında Herşey değil de Her şey diye yazılır bunu da söyleyeyim dedim :)
Hiç dikkat etmedim ona düzelteyim :) Teşekkürler.

Son düzenleme:

3TH3M

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Tasarımım şu şekilde,

rJl7VB.png

Şuanlık CPU - RAM - Batarya kalan enerji durumunu ölçüyorum. Diğer görülen kısımlar aklıma gelen. Port dinleme biraz alakasız ama yinede deneyeceğim.

Hocam Öncelikle Her Yerli Yazılımcının (Bağzı Istisnalar Olabilir :) ) Arkasinda durdugum gibi sizin de her hangi bir sorununuzda arkanizdayim. Ve desteklerimi esirgemeyecegimi belirtmek isterim. Tavsiyelerime gelecek olursak;
1) Isı durumu Olmsı gereken bir özellik.

1.1) Hatta ısı durumu ile ilgili ısı arttığı zaman uyarı vermesi ya da ısı durumlarina göre yanında "Isısı stabil durumda" ya da "Isı Normalden Yüksek" "Isı düzeyi Aşırı yüksek (öneriler icin tıklayın - da konabilir)"
Bunun üzerine gelistirilebilir. Kusura bakmayin unutmadan size cavp yazmak istedim. Zamanım yok ama sonra unutmayayim diye yazdım. Aklımda olanlari musait zamanda devam edttirecegim insAllah. Yerli Yazilim Gelistirme Destek Ekibine de beklerim Hocam. Saygilar...

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
ağ hızı eklenebilir fakat program güzel oluş ikinci olarak bunu internette paylaşmak gerekecek

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Hocam Öncelikle Her Yerli Yazılımcının (Bağzı Istisnalar Olabilir :) ) Arkasinda durdugum gibi sizin de her hangi bir sorununuzda arkanizdayim. Ve desteklerimi esirgemeyecegimi belirtmek isterim. Tavsiyelerime gelecek olursak;
1) Isı durumu Olmsı gereken bir özellik.

1.1) Hatta ısı durumu ile ilgili ısı arttığı zaman uyarı vermesi ya da ısı durumlarina göre yanında "Isısı stabil durumda" ya da "Isı Normalden Yüksek" "Isı düzeyi Aşırı yüksek (öneriler icin tıklayın - da konabilir)"
Bunun üzerine gelistirilebilir. Kusura bakmayin unutmadan size cavp yazmak istedim. Zamanım yok ama sonra unutmayayim diye yazdım. Aklımda olanlari musait zamanda devam edttirecegim insAllah. Yerli Yazilim Gelistirme Destek Ekibine de beklerim Hocam. Saygilar...
Çok teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz gibi ısı ölçme bölümü ekledim ancak kodlamasını yapmadım. Dediğiniz gibi bu tip anlık ölçüm uygulamalarında olmazsa olmaz.
--- Gönderi Güncellendi ---
ağ hızı eklenebilir fakat program güzel oluş ikinci olarak bunu internette paylaşmak gerekecek
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. İlgili bölüm için çalışmalarım sürmekte. Kodlaması kaba taslak olarak bittiğinde açık kaynağını paylaşmayı düşünüyorum.

3TH3M

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Çok teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz gibi ısı ölçme bölümü ekledim ancak kodlamasını yapmadım. Dediğiniz gibi bu tip anlık ölçüm uygulamalarında olmazsa olmaz.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. İlgili bölüm için çalışmalarım sürmekte. Kodlaması kaba taslak olarak bittiğinde açık kaynağını paylaşmayı düşünüyorum.

Hocam. Proje Gayet İyi O yuzden discord ya da skype ya da baska bir anlik iletisim den iletisime gecebilirsek destegim ve tabsiyelerimi daha rahat yazabilmis olurum. Bu arda Yerli Yazilim Gelistirme destek ekibimize de yazacagim. Bu konuyu

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Program güzel görünüyor. Programı bitirdiğinizde kullanmak isterim. :)
Çok memnun olurum ama ne zaman biter Allah bilir :):)
Hocam. Proje Gayet İyi O yuzden discord ya da skype ya da baska bir anlik iletisim den iletisime gecebilirsek destegim ve tabsiyelerimi daha rahat yazabilmis olurum. Bu arda Yerli Yazilim Gelistirme destek ekibimize de yazacagim. Bu konuyu
Teşekkür ederim. Şu sıralar bir kaç proje üzerinde çalışmaktayım. Bu durumdan kaynaklı diğer etkinlik ve projelerde ne yazık ki bulunamıyorum. Ancak zaman bulduğum da sizinle kesinlikle iletişime geçerim :) Ancak yinede elimden gelen birşey olursa kesinlikle yardım etmek isterim bu gibi durumlarda özel mesajda atabilirsiniz.

3TH3M

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Çok memnun olurum ama ne zaman biter Allah bilir :):)

Teşekkür ederim. Şu sıralar bir kaç proje üzerinde çalışmaktayım. Bu durumdan kaynaklı diğer etkinlik ve projelerde ne yazık ki bulunamıyorum. Ancak zaman bulduğum da sizinle kesinlikle iletişime geçerim :) Ancak yinede elimden gelen birşey olursa kesinlikle yardım etmek isterim bu gibi durumlarda özel mesajda atabilirsiniz.

Anladım hocam da ben bir proje yapalım demdim ki :) Ama Ekibe Katilabilirsiniz Her zaman tabi ki. Eger yoksa anlik iletisim kurabilecegimiz bir platform. O zaman musait oldukca forumdan yazarim. Eger prjeniz Ticari amac gutmuyorsa destek ve bagis icin projeni guzel bir sekulde görsel kullanarak anlat ayriyeten video da koy. Yerli yazlima destek olmak isteyenler olur ya da projeyi gelismesini desteklemek icin
...

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Anladım hocam da ben bir proje yapalım demdim ki :) Ama Ekibe Katilabilirsiniz Her zaman tabi ki. Eger yoksa anlik iletisim kurabilecegimiz bir platform. O zaman musait oldukca forumdan yazarim. Eger prjeniz Ticari amac gutmuyorsa destek ve bagis icin projeni guzel bir sekulde görsel kullanarak anlat ayriyeten video da koy. Yerli yazlima destek olmak isteyenler olur ya da projeyi gelismesini desteklemek icin
...
Daha önce bir konunuzu görmüştüm galiba oradan aklımda kaldı :) Proje bittikten sonra açık kaynağını kesinlikle paylaşmayı düşünüyorum :)

3TH3M

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Daha önce bir konunuzu görmüştüm galiba oradan aklımda kaldı :) Proje bittikten sonra açık kaynağını kesinlikle paylaşmayı düşünüyorum :)

Olabilir hocam. Size kalmış bir şey :) Paylaşmayacak sanız da sorun yok yine destek olanlar olur yerli yazılım geliştirmeye. Ama fikrim açık kaynağı paylaşacaksanız İzin İsteyenlere verin herkes ulaşmasın :) Ve Geliştirme veya Gönüllü Olarak bir şeyler katmak isteyen olabilir. Bu yüzden pardus gibi açık kaynak kodlu bir proje de olabilir :)
Saygılar...

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
----- Eklemeler ------
Uygulamada tavsiye üzerine
Ekran kartı sıcaklığı
İşlemci sıcaklığı ölçme için işe koyuldum.
---
Bileşenlerin kullanım düzeyi ve anlık sıcaklığı kritik düzeyde ise mail gibi yollardan kullanıcıyı uyarma özelliği ekledim.
Bu durumda ilgili bileşen biraz daha yorulabilir diye mail fonksiyonunu en basit şekilde düzenledim.
Tema ve renk seçeneklerini arttırdım.
Görsel değişiklikler yaptım.
Hataya düşebilecek kodları düzenledim.
Son görseller

beyaz1.png
siyah1.png

Ayarlar Bölümü

beyazayarlar.png

Uygulama çok basit kodlandığından benzeri bir proje düşünen arkadaşlara yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
Uygulamayı açık kaynak olarak depoda paylaştım. İsteyen arkadaşlar çekebilir buyrun.
DEPO

Bu arada youtube üzerinden kısa bir şekilde anlattığım versiyonuda mevcut.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@SametUCA Program güzel gözüküyor. Denemek istiyorum. Mümkünse derleyip zip halinde atar mısınız programı? :)
Bu arada video yayından kaldırıldı diyor.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
@SametUCA Program güzel gözüküyor. Denemek istiyorum. Mümkünse derleyip zip halinde atar mısınız programı? :)
Kanalın ayarlarında bir problem var galiba bir bakayım. Program şuan tam çalışır halde değil ama atarım hocam size :)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Videoları gizli yapmışım ondan görünmüyormuş düzelttim :)
https://github.com/SametUCA/S-Mon/archive/master.zip
adresden zip halinde indirebilirsiniz hocam daha sonra klasör yolu olarak
S-Mon-master.zip\S-Mon-master\S-Mon\bin\Debug\S-Mon.exe den uygulamayı çalıştırabilirsiniz.
Bunun yanı sıra Visual Studioda açabileceğiniz proje dosyasıda mevcut uygulamayı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Yada size yetki tanımlarım githubda beraberde kodlayabiliriz nasıl isterseniz :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yada size yetki tanımlarım githubda beraberde kodlayabiliriz nasıl isterseniz :)
Ne yazık kı kodlama ve programlama konusunda çok acemiyim. Ben genelde bat komutlarıyla uğraşıyordum. İnşallah programlama dillerini özellikle de C#'ı öğrenirim.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Eğer projeyi direk burdan açamazsanız proje dosyasını visual studioda gösterin onun üzerinden açabilirsiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ne yazık kı kodlama ve programlama konusunda çok acemiyim. Ben genelde bat komutlarıyla uğraşıyordum. İnşallah programlama dillerini özellikle de C#'ı öğrenirim.
İnşallah hocam herzaman kapım açık size birbirimize yardım ederiz.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
daha sonra klasör yolu olarak S-Mon-master.zip\S-Mon-master\S-Mon\bin\Debug\S-Mon.exe den uygulamayı çalıştırabilirsiniz.
Uygulamayı çalıştırmak istediğimde çalışmayı durdurdu hatası alıyorum. Acaba benim Windows ile alakalı bir durum mu?
1516532240489.png

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Uygulamayı çalıştırmak istediğimde çalışmayı durdurdu hatası alıyorum. Acaba benim Windows ile alakalı bir durum mu?
Ekli dosyayı görüntüle 33247
Yok direk githubdan indirip çalıştırmayı denediğinizde böyle hata çıkabiliyor uygulamayı visual studio üzerinden açmak gerekebilir. Olmadı ben setup haline filan getirir atarım.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Videoları gizli yapmışım ondan görünmüyormuş düzelttim :)
https://github.com/SametUCA/S-Mon/archive/master.zip
adresden zip halinde indirebilirsiniz hocam daha sonra klasör yolu olarak
S-Mon-master.zip\S-Mon-master\S-Mon\bin\Debug\S-Mon.exe den uygulamayı çalıştırabilirsiniz.
Bunun yanı sıra Visual Studioda açabileceğiniz proje dosyasıda mevcut uygulamayı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Yada size yetki tanımlarım githubda beraberde kodlayabiliriz nasıl isterseniz :)

Merhaba,

çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Paylaşmanız ve birlik olmaya çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ediyoum.

Saygılarımla

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam program hakkında bir görüşümü belirtmek istiyorum. Programın saydam olması bence güzel olurdu. Hatta ilk paylaştığınız resimdeki halini(aşağıdaki resimdekini)ben daha şık buldum. :)

1516541650150.png

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Hocam program hakkında bir görüşümü belirtmek istiyorum. Programın saydam olması bence güzel olurdu. Hatta ilk paylaştığınız resimdeki halini(aşağıdaki resimdekini)ben daha şık buldum. :)
Şeffaflığı ekledim.

Siyah tema şeffaf

siyah1.png

Beyaz Tema Şeffaf

beyaz2.png

Mini Mod Siyah

siyahminimod.png

Ayarlar

sa.png

Son düzenleme:

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Tasarımım şu şekilde,

rJl7VB.png

Şuanlık CPU - RAM - Batarya kalan enerji durumunu ölçüyorum. Diğer görülen kısımlar aklıma gelen.

- Güncelleme -

Ekli dosyayı görüntüle 34258
Ekli dosyayı görüntüle 34259
Hocam tasarım çok güzel. Ancak, CPU sıcaklık durumunu göstermesi lazım bu programın. Bir de, bu özelliği Windows 7 Ultimate için de yapar mısınız? (Windows 7'de de gösterge var. Aynı sizin göstergeniz gibi. Ama eksik gösteriyor.)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Hocam bu projenin geliştirilmesini çeşitli sebeplerden dolayı durdurdum. Ancak benzer mantığa sahip bir uygulama geliştirebilirim yakın zamanda.