C Dilleri İle İlgili

Bu konuyu okuyanlar

rawsan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar. Ben bir Python meraklısıyım. Aslında Python, ilk öğrendiğim dil değildi. İlk olarak PHP ve Perl'i öğrenmiştim ama daha sonra Python'a merak saldım. Python beni fazlasıyla doyurdu: Gerek sözdizimi, gerekse modüller ile işlevlerinin geliştirilmesi beni o dile kesinlikle hayran bıraktı.

Ancak bir sorun var. Python ile arayüz tasarlamak istedim ama bu pek de mümkün olmadı. İlk önce dahili bir modül olan Tkinter ile başladım, daha sonra pyGtk'ya geçtim. Ama ikisini de bir editör ile yazmak gerçekten sıkıntı vericiydi. Daha sonra Glade'i keşfetsem de internette de Glade ile ilgili pek bir bilgi yoktu. Daha sonra Qt diye bir şey duydum, onu denemek istedim ama onla ilgili kaynaklar da (İngilizce kaynaklar bile) yetersizdi. Dolayısıyla Python ile arayüz hayallerim suya düştü.

C'den bahsettiler sonra. Hatta Python'da modül, C'de kütüphane, Java'da paketler eşdeğer anlamlara sahipmiş falan filan... Tabi hangi C'den bahsettiğimi ben de bilmiyorum. C++ öğrenmek istedim ki basit de ama benim sormak istediği şu:

C'de kütüphaneler varmış, bu kütüphaneleri nasıl bulur ve yükleyebilirim? Mesela Python'da BeautifulSoup (bir XML ve HTML parçalayıcı) modülünü indirip kurduktan sonra rahatça kullanabildim, ama C'de durumlar biraz daha karmaşık gibi görünüyor.

C'de IDE'lerle birlikte C'yi nerden indirebilirim? Mesela Dev-Cpp, içinde C++'yı da barındırıyor. Ama NetBeans'i indirdiğimde bulunmuyordu ve yerini göstermemi istiyordu. Ben de kurnazlık yaparak C:\Dev-Cpp\bin'in içindeki dosyaları göstersem de NetBeans bana mı demedi, dosyalar eksik dedi.

Bir de Visual Studio ile neler yapabilirim ve bu .Net olayı nedir, yenir mi, Java'daki Swing gibi bir görsel arayüz kütüphanesi midir? Sonuçta benim amacım arayüz tasarlamak... Visual Studio, C ile beraber mi gelir?

Aslında amacım Python ile bir sitenin HTML yapısını parçalayıp bazı verileri elde etmekti ki bunda üstüne yok zaten, ama sorun şu ki arayüz konusunda sorunlar yaşıyorum.

İnternetim olmadığı için cevaplarınızı görmekte sorun yaşayabilirim, ama sonuçta geri dönüş yapacağım. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. :)

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
PyQt ile gayet rahat arayüz tasarımı yapabilirsin. C/C++ için yine Qt kur ve dene.

Qt: http://qt-project.org/downloads

Qt nin çok fazla dökümanı ve desteği mevcut. Qt Creator ile, Native C, native C++ programlamanın yanında, QT kütüphanelerini de kullanabilirsin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Visual Studio .Net Framework içerisinde arayüz tasarlamak için çeşitli yollar var. Visual Studio kendi içerisinde C# ile beraber geliyor.

Windows için: WPF, Windows Forms
Web için: Silverlight, Web Forms, MVC

Biraz araştırmanı tavsiye ederim.

Shit Happens

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
C de kütüphaneler derleyici ile gelir istersen kendin de ekleyebilirsin internetten .h dosyasını indirir derleyicinin include dosyasına atar programa dahil ederek kullanabilirsin .Net'de bir frameworktür içinde bir programda kullanabileceğin herşey vardır

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Microsoft Small Basic ile kendin grafikler geliştirebilirsin ve bu grafikleri biraz ileri seviyelere geldiğinde, bir arayüz niyetinede kullanabilirsin ve bir arayüzün temel yapısını daha iyi anlamaya başlarsın. Ms Small Basic Net üzerinde çalışır.

Önce programlamanın temellerini öğren, sonra arayüz geliştirme ile ilgilen. Böyle daha doğru öğrenmiş olursun.