C# App.Config ile dinamik veritabanı bağlantısı

Bu konuyu okuyanlar

UgurOnline

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar araştırmama rağmen bir türlü sonuca ulaşamadım. windows application için app.config üzerinden dinamik olarak veritabanı bağlantısı nasıl yapabiliriz? birçok örnek buluyorum ama ConfigurationManager komutunu içeriyor. buda kod bölümünde çıkmıyor. system.configuration namespace'ini eklememe rağmen çıkmıyor. nasıl bir yol izlemeliyim?

teşekkürler

UgurOnline

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkür ederim necati. proje gereği app.config ile bağlantı yapmam isteniyordu sonunda çözdüm, paylaşıyorum:

projeye sağ tıklanıp add reference diyoruz ve .net sekmesinden system.configuration'u seçip ekliyoruz

App.config
Kod:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<configuration>
  <connectionStrings>
    <add name="Baglanti" connectionString="Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=|DataDirectory|\Database1.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True" providerName="System.Data.SqlClient"/>
  </connectionStrings>
</configuration>
Çağırma kodu
Kod:
SqlConnection con = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["Baglanti"].ConnectionString);
----------------------------

bu arada aşağıdaki iki kodda sorunsuz çalışıyor acaba hangisini kullanmalıyım? farkı nedir bilen varmı?

Kod:
SqlConnection con = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["Baglanti"].ToString());
Kod:
SqlConnection con = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["Baglanti"].ConnectionString);

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kodun okunabilirliği açısından aşağıdaki şekliyle kullanman daha iyi bence.

Kod:

dhaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Referans Eklemeklede Gelmiyor Ne Olacak ?

Son mesajlar