Büyük Kırmızı Leke

konsolos

Asistan
Büyük Kırmızı Leke, Jüpiter gezegeninde yer alan antisiklonik bir fırtınadır. Gezegenin ekvatorunun 22° güneyinde bulunur ve en az 340 yıldan beri sürmektedir. Fırtına yeryüzü teleskoplarından çıplak gözle görülecek kadar büyüktür. İlk olarak 1664 yılında Robert Hooke (veya bazı kaynaklara göre Giovanni Domenico Cassini) tarafından gözlemlendi.Voyager 1 tarafından çekilmiş Jüpiter'in farklı fotoğraflarından oluşan bir animasyon. Voyager 1 Jüpiter'e yaklaşırken, her Jüpiter günü (yaklaşık 10 saat) her bir kare çekilmiştir.

Resimde yer alan görüntüsü ise, 25 Şubat 1979 tarihinde Voyager 1 insansız uzay aracı tarafından, 9.2 milyar km uzaklıktan elde edildi. Büyük Kırmızı Leke'nin boyutu ile ilgili olarak fikir vermek gerekirse, altında yer alan daha küçük beyaz fırtına Yer'in çapına sahiptir. Bunun gibi fırtınalara, gaz devlerinde sıkça rastlanır, ve birkaç saatten yıllara kadar sürebilirler. Voyager görevlerinden önce lekenin Jüpiter'in yüzeyinin sıvı veya katı bir özelliği olduğuna inanılıyordu.

Kaynak
 

quasimodo

Profesör
arkadaşlar Efendimiz sav nin yüzüsuyu hürmetine yaratılan 18,000alem vardır daha göremediklerimiz?
 
Jüpiteri bir gaz devi diye hatırlıyorum,çekirdeğide Dünyadan biraz daha büyük çok yoğun bir sıvı kıvamında olmalı.Az yoğun bir katıda olabilir,neyse yaaa üstünde durduğunuz topraktan daha yumuşak :D:D:D
 
Üst