Bursa'da kına gecesine polis baskını yapıldı ''kurallar sadece zenginler için mi geçersiz'' tepkisi geldi

Bu konuyu okuyanlar

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Açıkçası burada yanlış bir şey göremedim polis görevini yapmış.
Ayın 5 inde açıklama yapıldı ve bütün illerde Düğün Kına Asker düğünü gibi organizasyonlar yasaklandı. Yasağa rağmen düğün yapmak isteyende cezasını ödesin.

Kurallar uymak için vardır. A kişisi uymadıysa bende uymuyorum diye bir dünya olsa keşke.
1 saat mi yoksa komple mi yasak?

Reaksiyon puanı
427
şimdi bir şey derdim ama SİLİVRİ SOĞUKTUR
6654.jpg

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
1 saat mi yoksa komple mi yasak?

Benim bildiğim düğünler 1-2 saat serbestti AKP'li vekilin düğün yaptığı sırada. ( Ama orada eleştirilen yemek ve içecek vermesiydi. ) Yemek içecek komple yasak. Yoksa düğün ona verilen süre içerisinde bitirilmiş diye okudum ben. Hatta vekil biz Ağrılıyız o kadar yoldan geldikte bir yemek yedirtmedi dedirtmeyiz kendimize demişti.

Burada benim ilk günden beridir söylediğim yasak varsa herkese var cezası neyse kesilmesi vekilde olsa. Ama vekil madem düğün yaptı deyip bütün herkesi kural çiğnemeye davet etmek gibi davranışları yanlış görüyorum... 2 YANLIŞTAN 1 DOĞRU ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR bizim insanımız nedense sürekli.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
onların ve çoğunluğun iyiliği için uğraşıyorlar hemde boşa masraftan kurtulur faha güzel balayı yaparlardı...

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Benim bildiğim düğünler 1-2 saat serbestti AKP'li vekilin düğün yaptığı sırada. ( Ama orada eleştirilen yemek ve içecek vermesiydi. ) Yemek içecek komple yasak. Yoksa düğün ona verilen süre içerisinde bitirilmiş diye okudum ben. Hatta vekil biz Ağrılıyız o kadar yoldan geldikte bir yemek yedirtmedi dedirtmeyiz kendimize demişti.

Burada benim ilk günden beridir söylediğim yasak varsa herkese var cezası neyse kesilmesi vekilde olsa. Ama vekil madem düğün yaptı deyip bütün herkesi kural çiğnemeye davet etmek gibi davranışları yanlış görüyorum... 2 YANLIŞTAN 1 DOĞRU ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR bizim insanımız nedense sürekli.
Toplu etkinlik yapan herkes eleştiriliyor sorun yaptırımın farklı olması yani bir tarafa olup bir tarafa olmaması :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Okula gidemiyoruz denilmiş. Evde olmaktan gayet memnunum ben şahsem. En azından adam gibi yemek yiyorum .Adam gibi internet kullanıyorum. Daracık yurda rezil internete kötü yemeklere sahip yurda para vermiyorum. Ders çalışılacaksa da kafam rahat, sessiz sakin ders çalışıyorum.
Bir çok insan da şuan evde olduğuna şükrediyor emin olun.

Okul açılsın okul açılsın diyenlerin hepsi ailemiz bizi boğuyor gezip tozamıyoruz, kontrol altındayız kitlesi.
Amaçları okul okumak, ders çalışmak değil kafelere gitmek, para harcamak, gezmek tozmak.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Toplu etkinlik yapan herkes eleştiriliyor sorun yaptırımın farklı olması yani bir tarafa olup bir tarafa olmaması :)

En baştan beridir söylüyorum KURALA UYMAYAN varsa cezalandırılsın.

Ama Bu iki olay arasında fark var her zaman ki gibi ALGI yapmaya çalışıyor bazı belli siteler bilerek ayrıntı vermiyor veya eksik haber yapılıyor.

Bu iki haberede ayrıntılı baktım şimdi. Bu Bursa'da kinde olay KAPALI BİR YERDE geçiyor. Diğeri Açık alan. ( Ve Açık alanda Vekilin yaptığı NİKAH mış düğün bile değil. Nikahlara 1-2 saat izin var yasal olarak. Orada eleştirilen YEMEK VERMESİ ve kural olarak yemek vermek yasak ise cezası neyse kesilsin. )

Bursa'da ki olayda Kına yapıyorlar kapalı düğün salanunda üstüne ŞİKAYET EDİLMİŞ gelin burada bir düğün yapılıyor ve kimse kurallara uymuyor maske takmıyor oynuyorlar halay çekiyorlar diye. Sonra Polis oraya gidince.Düğün sahipleri polise zorluk çıkarmış gazetecilere saldırmış. Hakaret etmiş gibi ayrıntılar var.
Ayrıca orada Düğün sahiplerine 3500 TL düğün salonunu kiralayan organizatörede 3500 TL ceza kesilmiş. ( Bu cezayı göze alan düğün sahibi varsa yapsın düğününü BANANE )

Bu süreçte içerde maske takmayan 11 kişiyede ŞAHSİ olarak maske takılmadı cezası kesilmiş düğünden bağımsız olarak...

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
En baştan beridir söylüyorum KURALA UYMAYAN varsa cezalandırılsın.

Ama Bu iki olay arasında fark var her zaman ki gibi ALGI yapmaya çalışıyor bazı belli siteler bilerek ayrıntı vermiyor veya eksik haber yapılıyor.

Bu iki haberede ayrıntılı baktım şimdi. Bu Bursa'da kinde olay KAPALI BİR YERDE geçiyor. Diğeri Açık alan. ( Ve Açık alanda Vekilin yaptığı NİKAH mış düğün bile değil. Nikahlara 1-2 saat izin var yasal olarak. Orada eleştirilen YEMEK VERMESİ ve kural olarak yemek vermek yasak ise cezası neyse kesilsin. )

Bursa'da ki olayda Kına yapıyorlar kapalı düğün salanunda üstüne ŞİKAYET EDİLMİŞ gelin burada bir düğün yapılıyor ve kimse kurallara uymuyor maske takmıyor oynuyorlar halay çekiyorlar diye. Sonra Polis oraya gidince.Düğün sahipleri polise zorluk çıkarmış gazetecilere saldırmış. Hakaret etmiş gibi ayrıntılar var.
Ayrıca orada Düğün sahiplerine 3500 TL düğün salonunu kiralayan organizatörede 3500 TL ceza kesilmiş. ( Bu cezayı göze alan düğün sahibi varsa yapsın düğününü BANANE )

Bu süreçte içerde maske takmayan 11 kişiyede ŞAHSİ olarak maske takılmadı cezası kesilmiş düğünden bağımsız olarak...
Anlatamıyorum galiba polisin kınayı durdurmasını eleştirmiyoruz partileyenlere, 1500 kişiye nikahta yemek verenlere yaptırım uygulamamalarını eleştiriyoruz.

sislifurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
bu tür insanlara korona virüsü enjekte edeceksin yoksa uslanmayacak bunlar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
kimseye virüs enjekte etmene gerek yok öpmen,tükürmene de gerek yok onunla konuşman yeter...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Anlatamıyorum galiba polisin kınayı durdurmasını eleştirmiyoruz partileyenlere, 1500 kişiye nikahta yemek verenlere yaptırım uygulamamalarını eleştiriyoruz.

Kuralda yemek vermenin cezası varsa uygulansın diyorum bende. Ama öyle bir ceza görünmüyor işte. Türkiye'de ki ceza sistemini anlayamamışınız siz. Mesela Kırmızı ışıkta geçmek yasak dimi ? Yakalanırsam cezası var ama yakalanmadığın sürece geç geçebildiğin kadar.

1. olarak orada bir ŞİKAYET yok ayrıca şehrin Valisi ve Emniyet müdürüde nikahtayım kim kimi şikayet edecen ayrıca oranın mülki amirleride orada :D Şikayet edilmiş ama işlem yapılmamış deseniz iş gene farklı. Şikayet yok.

İkincisi yasak olan Düğünler adamlar Nikah yapmış ve belirtlen saat içinde yaptık bitirdik diyor.
(Düğün yapmanın cezasıda 3500 TL imiş 3500 TL de yeri ayarlana kesiliyor versinler ceza 7-8 bin TL ne olacak diyecem ama adam ben düğün yapmadım ki ceza kesilsin derse ne diyeceksin ? Düğünde yemek yemek yasak ama cezası belirtilmemiş neye göre ceza kesecen ?

Çeşitli muhalif haber sitelerine ve kanallara bakıyorum hemen cezayı hesaplamışlar 1500 Kişi davetli var demişler. Hemen 1500x 3000 TL yapıyorlar vekil 4-5 milyon TL ceza ödemesi gerekir diyorlar adalet dediğin bu mu gerçekten :) Sözcü Tele1 T24 te yazan cezalar böyle.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Milletvekilinin düğününden önce düğün etkinliklerine kısıtlama getirildi bu karardan sonraki gün o 1500 kişilik düğün gerçekleşti devletin içindeki insanlar tarafından. Buradaki düğün sahibi haklı zengin vekilsen muamele farklı.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Milletvekilinin düğününden önce düğün etkinliklerine kısıtlama getirildi bu karardan sonraki gün o 1500 kişilik düğün gerçekleşti devletin içindeki insanlar tarafından. Buradaki düğün sahibi haklı zengin vekilsen muamele farklı.

Sabahtan beridir ne anlatıyorum ben :D Haber siteleri bilerek eksik veya yanlış bilgi veriyor.
DÜĞÜN değilmiş adamın yaptığı NİKAH mış. ( Nikahlarda SERBEST 1-2 saat ile sınırlı kalmak şartı ile. )

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Sabahtan beridir ne anlatıyorum ben :D Haber siteleri bilerek eksik veya yanlış bilgi veriyor.
DÜĞÜN değilmiş adamın yaptığı NİKAH mış. ( Nikahlarda SERBEST 1-2 saat ile sınırlı kalmak şartı ile. )

Farketmez genelgeye göre ihlal edilen noktalar var ve bunu bizzat devletin içindekiler yapıyor nasıl tepki almasın ve yanlışlanmasın?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Kuralda yemek vermenin cezası varsa uygulansın diyorum bende. Ama öyle bir ceza görünmüyor işte. Türkiye'de ki ceza sistemini anlayamamışınız siz. Mesela Kırmızı ışıkta geçmek yasak dimi ? Yakalanırsam cezası var ama yakalanmadığın sürece geç geçebildiğin kadar.

1. olarak orada bir ŞİKAYET yok ayrıca şehrin Valisi ve Emniyet müdürüde nikahtayım kim kimi şikayet edecen ayrıca oranın mülki amirleride orada :D Şikayet edilmiş ama işlem yapılmamış deseniz iş gene farklı. Şikayet yok.

İkincisi yasak olan Düğünler adamlar Nikah yapmış ve belirtlen saat içinde yaptık bitirdik diyor.
(Düğün yapmanın cezasıda 3500 TL imiş 3500 TL de yeri ayarlana kesiliyor versinler ceza 7-8 bin TL ne olacak diyecem ama adam ben düğün yapmadım ki ceza kesilsin derse ne diyeceksin ? Düğünde yemek yemek yasak ama cezası belirtilmemiş neye göre ceza kesecen ?

Çeşitli muhalif haber sitelerine ve kanallara bakıyorum hemen cezayı hesaplamışlar 1500 Kişi davetli var demişler. Hemen 1500x 3000 TL yapıyorlar vekil 4-5 milyon TL ceza ödemesi gerekir diyorlar adalet dediğin bu mu gerçekten :) Sözcü Tele1 T24 te yazan cezalar böyle.

Hakkında şikayet olmadığında ve yakalanmadığında kuralları çiğne çiğneyebildiğin kadar diyorsun. Nikahta Vali ve Emniyet müdürünün bulunduğunu belirtmek de ayrı bir konu. Demek ki vekilimiz işini biliyormuş, ne diyelim. Düğün değil doğru tamam nikah. Konuya katkı sunduğun için teşekkürler. :D

Genelgeye göre, 81 ilde geçerli olmak üzere kına gecesi, sünnet düğünü, nişan gibi etkinlikler yasaklandı. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklandı. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27 ve 72. maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak en geç 4 Eylül'den itibaren uygulanmaya başlanacak.
Kaynak:Düğünler yasaklandı mı, ne zaman başlayacak? 81 ilde uygulama başladı: Kına, sünnet, nişan ve düğünlerle ilgili son dakika gelişmeler

1500 davetli nikâh töreni 05.09.2020: Son dakika haberi: Sosyal medyada büyük tepki çekti... Vekil böyle yaparsa - Son Dakika Haber

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,015
81 ilde yasaklanan düğün vb organizasyonlar nedeniyle polis Bursa'da bir kına gecesine baskın düzenledi. Haberi gören sosyal medya kullanıcıları ise zenginlerin düzenlediği partilere ve milletvekillerinin düğünlerine bu baskınlar neden yapılmıyor diyerek tepki gösterdi?
Evet zenginler icin gecerli örn : seyma su bası yat partısı yaptı ee polıs gelmedı?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
1 saat süren nikah merasimi şeklindeki düğünler yasak değil ama kına gecesi yasak zaten.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Polis milletvekiline ceza yazamaz. Hakime/savcıya bile ceza yazma yetkisi yok.

Ege ERKEK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
90
Birinin yanlış yapması diğerine de o yanlışı yapma hakkını vermez. Kurallara kim uymuyorsa ilgili birim, yetkili kişi veya kurum tarafından cezalandırılmalı. Ortada adaletsizlik varken sitem etmek ile ceza almak farklı şeyler. İkisi de birbirinden bağımsız şekilde eyleme döküldüğü takdirde doğru ancak kimseye ceza kesilmiyor bana da kesilemez yaklaşımı ile kuralları ihlal etmek doğru değil.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
İşin geneline bakarsak düğün dernek işi şu dönemde saçmalık. İnsanların hayatını riske atmaktır. Bu insanların bu sorumsuzluğu belki benim belki sevdiklerimin canına mal olacak.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
İşin geneline bakarsak düğün dernek işi şu dönemde saçmalık. İnsanların hayatını riske atmaktır. Bu insanların bu sorumsuzluğu belki benim belki sevdiklerimin canına mal olacak.
Kurallar normal vatandaşlar için maalesef. Kodamanlar için uygulanabilirliği pek yok. Hele milletvekilleri için (parti farketmeksizin) hiç yok maalesef. Bizi temsil edenlerin örnek olması gerekir.