Bursa'da 500 Milyar dolarlık rezerv bulundu

Uludağ'da dev mermer rezervi bulunduUludağ'ın eteğindeki Orhaneli'de 500 milyar dolarlık dev mermer rezervi ortaya çıktı. Bölgeye gelmesi beklenen bakanlık yetkililerinin kararının ardından çalışmalar başlayacak.

Uludağ'ın eteğindeki Orhaneli ilçesinde 500 milyar dolarlık dev mermer rezervi ortaya çıkarken, kurulacak Maden Organize Sanayi Bölgesi'nin yer tespiti çalışmalarında sona gelindi. Teklif edilen 3 yerden biri için bölgeye gelmesi beklenen bakanlık yetkililerinin kararının ardından çalışmalar başlayacak.

Dünyada ilk krom madeninin bulunduğu Bursa'nın dağ ilçelerinden olan Orhaneli'nde, Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu'nun teşebbüsüyle 500 milyar dolarlık mermer rezervi tespit edildi. İlçenin 3 bölgesinde bulunduğu tespit edilen mermer rezervinin ardından Türkiye'de ilk olarak kurulması planlanan Orhaneli Maden Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar sürerken, 5-6 Mayıs tarihlerinde Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı yetkililerin bölgeye gelerek yer tespiti için son kararı vermesi bekleniyor.Mermer rezervinin 500 milyar doların da üzerinde olduğunu iddia eden Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, "Bir yıl gibi bir süreç içerisinde ön araştırmalarımızı bitirerek, bakanlıktan onayımızı aldık. 5-6 Mayıs tarihlerinde bakanlık yetkilileri yer tespitinde son kararı vermek için Orhaneli'ne gelecekler. Orhaneli halkı ve bürokratı ile beraber bu karar verilecek.

Bu proje, Bursa'nın tüm çevreler tarafından desteklenen belki de ilk projesidir. Ben bu konuda iddialıyım. En az 500 milyar dolarlık kazancın olacağı mermer sektörüne herkesin burada yatırım yapmasını bekliyoruz. Şu an 63 firmanın farbrika açarak, mermeri işleyip satmak için taahhüdü var. Türkiye'de zengin bir şekilde çıkarılan mermer kütük olarak satılıyor.

Bu da madenin ucuza satılmasına neden oluyor. İşlenmiş bir şekilde mermer ihracatımız Türkiye'ye çok daha katkı sağlayacaktır. Bu şekilde olduğunda dış ticaret açığımızın kapanacağına inanıyorum. Maden OSB kurulduğunda tersine göç alacağız. Bakanlığa 3 yer teklif ettik. Bakanlık Şükriye bölgesindeki bin 750 dönümlük yeri tespit etti.

Bir kaç güne kadar yerimiz netlik kazanacak. Yüzde 90 ihtimalle Şükriye bölgesinde karar kılınacak. 500 milyar dolar diye iddia ediyoruz fakat bu bizim mütevaziliğimizden. Aslında 500 milyar doların çok çok üzerinde rezerv olan bir bölge. 500 milyar dolarlık rezerv sadece Erenler bölgesi için söylenmiş bir şey. Daha sonra biz, Erenler bölgesi gibi 2-3 tane yer tespit ettik. Ciddi anlamda mermer kaynağımız var" dedi.


KaynaK
 

kmurat

Dekan
Yasaklı
Bursalıların başı dertte bu durumda. Mermer demek toz demek, tabiat katliamı demek. Mermer Dinamit patlatılarak sökülüyor. Başka bir tekniği varmı? bilemiyorum. Ben şimdiye kadar görmedim. (Ekonomik olarak tabii büyük bir katkı)
 

pesimist

Rektör
Onursal Üye
Bu meblağlar neden dolar üzerinden söyleniyor? Memleketinde çıkan bir şeyi TL olarak söylesene be adam.
 

MasterFather

Profesör
hemen 500 milyon dolara yabancılara satarlar.

onlarda bize işletip 1 milyar dolara satarlar. 500 milyon dolar zarardayız. dalgamı geçiyon. 500 milyar dolarmış.bu hesabı neye göre yapmış.Çıkıp anlatsın.Bizde anlayalım.
 
Son düzenleme:
Bu meblağlar neden dolar üzerinden söyleniyor? Memleketinde çıkan bir şeyi TL olarak söylesene be adam.

Bu konuda kesinlikle haklısın reis, para ve kavramların yabancı dille ifadesini bir bağımsızlık sorunu olarak görmüşümdür hep. İnsanımızdaki zihni yapının bu türden bukağı ve prangalarla kuşatılmış olduğunu görünce bağımsız ülke olduğumuz düşüncesi çok gülünç geliyor bana.
 

Lazzz

Rektör
hemen 500 milyon dolara yabancılara satarlar.

onlarda bize işletip 1 milyar dolara satarlar. 500 milyon dolar zarardayız. dalgamı geçiyon. 500 milyar dolarmış.bu hesabı neye göre yapmış.Çıkıp anlatsın.Bizde anlayalım.
Zamanında bazı maddelerde işleme kapasitesi veya işleme yeteneği olmadığı için ham olarka satıp işlenmişini daha pahalıdan alındığı doğrudur ama gel gelelim bugüne.
Nereden biliyorsun Türkiye'de mermer işlenmediğini? Atıp tutma az araştırma yapmak gerekiyor sanırım.
Türkiye'de mermer sektörü - Vikipedi
 

kmurat

Dekan
Yasaklı
Ülkenin her il ve lçesinde Mermer atölyeleri var. Hatta ülkede bulunan türlerin dışında yurt dışından da Mermer ithal edilip, işleniyor. Çin'e bile Mermer satıyoruz. Tabii Mermer'in işlendiği yer İnşaat sektörü. Mermerden başka bir şey, bir sanaii ürünü üretildiği konusunda bir bilgim yok. Değer ölçümleri ise piyasa satış değerleri üzerinden yapılır. Bu konuda ise ihracat değeri esas alınmış.
 
Üst