Bunaltan sıcaklarda rahat uyumak için öneriler

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

neet

Guru
Onursal Üye
Uzmanlar yaz aylarında rahat bir şekilde uyumayı sağlayacak önlemleri açıkladı.


Sıcak günlerde birçok kişinin uyuma konusunda sıkıntılar yaşadığını belirten uzmanlar uyku problemi yaşayanlara yardım edecek önlemleri açıkladı. Uzmanlar sıcak aylarda gövde ısısını azaltmanın uykuyu kolaylaştıran yöntemlerden biri olduğunu belirtti.
Yetkililer bu dönemde ayakları serin tutmanın rahat bir uyku sağlayacağını ifade etti. Uzmanlar yatmadan evvel ayakların soğuk bir suda bir süre bekletilmesi durumunda gövde sıcaklığının düşeceğini bu sayede vücudun serin kalacağını kaydetti.
Sıcak havalarda uyumanın en etkin yollarından biri de soğuk su ile duş almak ve yatağa havlunuz ile bir süre uzanmaktır. Bu sürede gövde sıcaklığınız uzun bir süre düşük kalacaktır ve bu da rahat uyumanıza muavin olacaktır. Uzmanlar rahat bir uyku geçirmede en etkili bir diğer yöntemin ise döşek boyutları olduğunu belirtti. Uzmanlara göre rahat bir uyku uyumanız için döşek boyutunuzun en az 180×240 cm boyutlarında olmalı.
Yaz aylarında rahat bir uyku geçirmeniz için bir diğer mühim etmen ise uyuyacağınız yer. Uzmanlar kişilerin uyumak için her vakit döşek odasını tercih etmesi gerektiğini ifade etti. Bu yüzden televizyon karşısında uyumak yerine karanlık, sessiz ve konforlu bir yer seçmelisiniz.
Uzmanlar nihayet olarak geceleri döşek odalarındaki gece lambalarının aleni bırakılmaması gerektiğini ifade etti. Yapılan açıklamalarda aleni olan lambaların insanların uykusunu kaçırdığı ve beynin karanlık ortamda vücudu uykuya geçmesi için uyardığı belirtildi.

YeniŞafak
 
Üst
stat counter