Bulduğum laptop soğutma yöntemi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
646
Ne 20 derecemi laptopa istersen 480mm lik sıvı soğutma tak yine olmaz 20 derece
kasaya fan takmak yetmez malisef ondan sonra sıvı soğutma denedim olmadı zaten benim yöntemim şuydu buzdolabına kurubuz attıktan sonra o kurubuzu güçlü bir fan ile soğuk hava vermesini sağlarsak 5 derece bilemedin -1 dereceye kadar düşer

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
bende hep intel kullanmıştım laptoplarımda amd ye geçtiğimde apu sistem in gücünü gerçekten öğrendim hiç bi problemde yaşamadım şu ana kadar ama msi laptoplar ile hiç bişey karşılaştırılmaz çok dayanıklılar 7 yıllık msi kullanan biliyorum hala sapasağlam herşeyi oynuyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

tuf serisi hakkında pek bilgim yok malesef
APU lara diyecek hiçbirşeyim yok. Çok kaliteliler. Bütçem yetse elbet bende MSİ laptop isterim.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Birşey sorcam windows xp de bilgisayarın kaç derece olduğuna nasıl bakılıyor

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Laptopun altına bez ile sarılı buz koyulabilir :D Ek olarak, 90 derece de yanına vantilatör, missss.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
120 derece işlemci alev alır ? Termal macun kaç senedir sürülmedi?
10 sene oluyor. Hiç bakım yaptırmadım.

Not: işlemci mutasyon geçirdi !? Normalde 100 derecede kapanırken 120 derecelere çıkar hale geldi CS:GO da. ama kapanmıyor. Alıştı bana herhalde.

Bu arada sıcaktan ölmüyormusun dersen o yüzden klavye aldım, laptop karşısında terliyorum.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,105
10 sene oluyor. Hiç bakım yaptırmadım.

Not: işlemci mutasyon geçirdi !? Normalde 100 derecede kapanırken 120 derecelere çıkar hale geldi CS:GO da. ama kapanmıyor. Alıştı bana herhalde.
Siz ona bir termal macun sürün :) Işlemci tam modeli ne ?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

SmdGlck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu yöntemi kapalı alanda duran konsolum için uzun zamandır kullanıyorum. Yöntemi kullanacak arkadaşlara normal usb ye değil 12v çıkışlı adaptöre bağlamanızı tavsiye ediyorum(modem, uydu adaptörü gibi) . Faydası var mı derseniz konsolun bulunduğu alandaki sıcak havayı dışarı atıyor ve daha serin bir ortam yaratıyor.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,787
İyi laptop almak önemli herkesin laptopu ısınmaz. :)

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Benim bilgisayarda fan yok o ne olacak
üfleyerek m soğutuyon nabıyon
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu yöntemi kapalı alanda duran konsolum için uzun zamandır kullanıyorum. Yöntemi kullanacak arkadaşlara normal usb ye değil 12v çıkışlı adaptöre bağlamanızı tavsiye ediyorum(modem, uydu adaptörü gibi) . Faydası var mı derseniz konsolun bulunduğu alandaki sıcak havayı dışarı atıyor ve daha serin bir ortam yaratıyor.
bak bu da mantıklı

Bir Beyefendi

Doçent
Reaksiyon puanı
939
Bu gün bulduğum laptop soğutma yönteminden bahsedeceğim :) Bence çoğu kişinin buna ihtiyacı var. Normal laptop soğutucularıda pek işe yaramıyor malum.

Bulduğunuz herhangi bir fanı veya küçük vantilatörü kullanacağız burada. Nasıl yapacağımızı görselle açıkladım. Ben burada ekstradan elimde bulunan laptop fanını kullandım. Laptopta ki hava çıkışınız yanlarda ise işe yarıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 129318
Olay böyle. Fanı hava çıkışına 90 derece olarak konumlandırıyoruz. Böylece sıcak hava çabucak laptopumuzdan uzaklaşıyor.
Bende ani sıcaklık fırlamalarını önledi ve sıcaklık boşta 6-10 derece arasında düştü. Fanınız USB ile çalışıyorsa bilgisayarınıza bağlamayın, ayrı bir adaptör kullanın.

Termal macun değiştirdikten ve laptopu temizledikten sonra sıcaklık düşmüyorsa bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer bunları yapmadıysanız, bu işlem pek işe yaramayacaktır :)

LoLde test edebilirsem, deneyimleri ve sıcaklıkları buraya yazacağım.

Pek sorun olacağını düşünmüyorum ama bir sorun çıkarsa siz sorumlusunuz :)

Bu soğutma sistemini geliştirmek için tavsiyelerinizi bekliyorum. Bakalım yeni bilgisayar alırsam, bu laptopa sıvı soğutma yapmayı düşünüyorum :D
Teşekkürler deneyeceğim. :)