Bu konuyu okuyanlar

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli Araçlar Serisi 3. SÜRÜCÜ Çalışma Prensibi yani BEYİN
Merhaba arkadaşlar.
Serinin üçüncü videosu ile karşınızdayım. Daha önce işleyiş ile ilgili genel bilgiler vermiştim. Sonrasında ise bir elektrikli aracın temel bileşenlerinden bahsettim. Bu videoda ise sökme işlemleri başlıyor ve bir elektrikli aracın beyni olan SÜRÜCÜ ile karşınızdayım.
Bölümde sürücülerin çalışma mantığını anlattım. Söküm videoları serisinde ise gerçek bir kaç sürücünün sökümünü ve incelemesini yaptım. Onu da çok yakında ekliyorum.

Geleceğin teknolojisi gibi görünen elektrikli taşıtlara ilginiz varsa paylaşılan bilgiler mutlaka işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.
Sağlıcakla kalın, takipte kalın.
Not: Yeni yüklenen videolardan haberdar olmak için, sayfadaki alarm işaretini seçili hale getirin. Yoksa bilgi mesajları gelmeyecektir. https://youtu.be/-LH_MpYnBG0

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Motor sürücü (beyin) sökümü ve incelemesi _ Söküm videoları -124-

Merhaba arkadaşlar.
Bu söküm videosunda, yeni başladığım elektrikli araçlar video serisi kapsamında , sistemin beyni olan motor sürücü sökümü ile karşınızdayım. 3 farklı tipte sürücüyü inceledim, söktüm, kabloları , benzerlikleri ve farklılıklarını anlatmaya çalıştım.
Çalışma mantığına kısaca değindim. Çünkü Elektrikli Araçlar Video serisinin üçüncü videosunda yeterince mantığı üzerinde durdum. Sadece söküm ve iç yapı ile ilgileneler 15. dakikaya atlayabilirler. Sökümler o zaman başlıyor.

Özellikle elektrikli bisikletlerin giderek yayıldığı günümüzde bu bilgiler çok işinize yarayabilir.

Geleceğin teknolojisi gibi görünen elektrikli taşıtlara ilginiz varsa paylaşılan bilgiler mutlaka işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın, takipte kalın.
vİDEO: ***************************************************************
Not: Yeni yüklenen videolardan haberdar olmak için, sayfadaki alarm işaretini seçili hale getirin. Yoksa bilgi mesajları gelmeyecektir.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli Araçların Kablo Tesisatı _ Elektrikli Araçlar Serisi 4.

Serinin 4. Videosunu da hazırlamak nasip oldu. Elektrikli araçlarda kablo tesisatı, bilgiler, kablo seçimi, arızalar ve tespit yöntemleri...
Bir sonraki videoda ise kısmetse akü kurulumunu inceleyeceğiz.. İyi Seyirler...

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli Araçlar Serisi 5. Aküler ve Bağlantı Şekilleri

Merhaba arkadaşlar. Serinin 5. videosunu hazırlamak nasip oldu.

Bu videoda sizlere elektrik türleri AC-DC, Voltmetre kullanımı, Akü ve pillerin seri bağlanması, paralel bağlanması, istenilen gerilim ve kapasitenin nasıl hesaplanacağı, uygun şarj ve akü saklama koşullarını, önümüzdeki kış sezonunda elektrikli araçlar için nelere dikkat edilmesi gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Hatalarımız kusurlarımız affola.

Anlayışınız için teşekkür eder, iyi seyirler dilerim.

Not: Teori yüklü bu videonun uygulaması da diğer ek videoda. Akü boyutları ve Akü kutusu toplama videosunda.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Elektrikli Araçlar Serisi 5. Aküler ve Bağlantı Şekilleri

Merhaba arkadaşlar. Serinin 5. videosunu hazırlamak nasip oldu.

Bu videoda sizlere elektrik türleri AC-DC, Voltmetre kullanımı, Akü ve pillerin seri bağlanması, paralel bağlanması, istenilen gerilim ve kapasitenin nasıl hesaplanacağı, uygun şarj ve akü saklama koşullarını, önümüzdeki kış sezonunda elektrikli araçlar için nelere dikkat edilmesi gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Hatalarımız kusurlarımız affola.

Anlayışınız için teşekkür eder, iyi seyirler dilerim.

Not: Teori yüklü bu videonun uygulaması da diğer ek videoda. Akü boyutları ve Akü kutusu toplama videosunda.
Sizi uzun süredir takip ediyorum.Sizi burada görmek mutluluk verici.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci.
Arkadaşlar merhaba. Bu video da, elektrikli araçlar video serisinin 5. bölümü olan AKÜLERİN İNCELENMESİ üzerine yaptığım videoya ek olarak yapılmıştır. Diğer video işin teorik boyutu olup bu video uygulamalı kısmıdır. İlk 3 dakika piayasada yaygın kullanılan 4 tip akünün boyutlarını ölçüp, karşılaştırdık. Çünkü bazen elektrikli araçların kapasitesini artırmak isteyenler olabiliyor. Bu da akü değişimi demektir. Bu nokta da akü boyutlarının bilinmesi gerekir.
İkinci kısımda ise 12 voltluk akülerle 48 voltluk bir aracın akü kutusunu nasıl kurulur toplanır onu gördük. 24-36-48-60 ve 72 Voltluk tüm gruplar aynı mantık ile yapılmaktadır.
İlgilenenlere iyi seyirler....

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
çok teşekkür ederim, umarım faydalı olabiliyoruzdur. İyi olma iddiamız yok öğrendiklerimizi paylaşıyoruz sadece. İyi günler dilerim.

mahmutcoko

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
merhaba benim kurduğum solar sistem ile ilgili videolarım. umarım sizlere yardımcı olmuştur.

umarım bilgilendirme amaclı yardımcı olur sizlere

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Hall Sensörü, Çalışma Prensibi, Kullanım Alanları ve Arduino ile Kullanımı
Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN //elekTRofizikci.
Merhaba Arkadaşlar. Ne var ne yok :)
Elektrikli araçlar serisinin 6. videosuna başlamadan 6-7-8 ve sekizinci videolarda bahsi geçecek olan ek bir video yapma ihtiyacı hasıl oldu. Elektrikli araçlarda bir çok kullanım yeri olan (gaz pedalı, gaz kolu, pedal desteği, bldc motor konum bilgisi) Hall sensörlerini önce çalışmasını anlattım, sonra mantığını, çeşitlerini, kullanım alanlarını ve son olarak da arduino ile sensörden bir veri okuma örneği yaptım.
İlgilenenlere iyi seyirler.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli araç serisine , elektrikli bisikletlerde bulunan pedal sensörü ile devam ediyoruz.
Pedal sensörü nasıl çalışır? İçinde ne var? Nasıl bağlantısı yapılır?
Ne zaman tehlikeli olabilir? Nasıl iptal edilir? gibi soruların cevabı video da , iyi seyirler...

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar. Lityum piller ciddi manada hayatımıza girmeye başladı. Li-po ve Li-iyon çok sık karşılaştığımız türler. Bu videoda kalem pil eşklinde olan Lityum iyon piller üzerine bir söküm ve inceleme yapılmıştır. Lityum iyon piller gerilim değeri 3,6 Volt olan, amper değeri değişebilen, boyutlarına göre isim alabilen pil grubudur. Bu çalışmada 36 Volt 10,4 Amperlik bir akü grubu incelenmiştir. Bu pil grubu içerisinde şarj kontrol sistemi devresi içermektedir. Bu elektronik sisteme BMS, Batarya Yönetim Sistemi denmektedir. 36 volt 10 tane pilin seri bağlanması ile elde edilir. 10,4 Amper ise, tek hat ise bir pilin 10,4 amperlik olması demektir. 2 hat yani paralel ise 5,2 Amperlik pillerden oluşması gerekir. 10 pil için sistemden 11 tane kablo çıkmakta ve elektronik devreye giriş yapmaktadır.
Ayrıntıları merak edenlere iyi seyirler...

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Merhaba birşey danışmak istiyorum bence pc güç kaynağı var ben bunu trafoya çevirmek istiyorum bana lazım olan 12v da 40a gerwkiyor bütün 12 v luk çıkışları paralel bağlasam amperin yükseleceğini düşünüyorum(biliyorum) oto amfisi çalıştıracağım ne dersiniz bu konuya

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Güç=Akım x Gerilim. 40*12=480 Watt eder. Güç kaynağınızın gücü bunu desteklerse olabilir.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
27 dakikalık videonun arkasında yaklaşık 7 saatlik bir emek var. Umarım faydalı olur. İyi seyirler.

Elektrikli Bisiklet/Motosiklet Tekeri Nasıl Sökülür?

Merhaba arkadaşlar.
Bu bölümde sizden gelen talepler doğrultusunda elektrikli motorların tekerlerinin nasıl söküldüğünü ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini, yapılabilecek hataları vs anlatmaya çalıştım.

Neden bu video?
Biliyorsunuz elektrikli araçlar video serisine başladım ve sıra motorlara geldi. Motorun içini sökmeden motoru araçtan sökmeyi anlatmak istedim.
Birde bu tekerler patlayınca lastikçiler elektrikli olduğu için pek tamir etmek istemiyorlar. Bu nedenle sizden bu yönde bir talep geldi. "Abi gösterirsen biz sökeriz tekeri öyle götürürüz" denildi. Sökmesi, videodan daha kısa emin olun :) Çünkü ek bilgiler notlar verildi. Çok daha uzun bir video idi emin olun :)
İyi Seyirler...

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Hazırlayan: elekTRofizikci.
Merhaba arkadaşlar.
Elektrikli araçlar serisinin bir videosu ile daha karşınızdayım.
Elektrikli motor ile bir elektrikli aracın temel parçalarını bitirmiş olmaktayım. Bir sonraki video da farklı bir motor tipi anlattıktan sonra belki bir kaç tane de aksesuar anlatıp (gösterge, far, korna, düğme seti vs. ) araç tasarımına geçebilirim. Yani sona geldik :)
bu videoda en çok kullanılan motor tipini söktük inceledik. Bir önceki videoda da tekerin motordan nasıl söküleceğini incelemiştik.
İyi seyirler. #HUBMOTOR #HUB #MOTOR #BLDC #FIRÇASIZDOĞRUAKIMMOTORU

Son düzenleyen moderatör:

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli Motor (BLDC-İç Rotorlu) Sökümü ve İncelemesi
Hazırlayan: elekTRofizikci. Merhaba arkadaşlar. Elektrikli araçlar serisinin bir videosu ile daha (12.video) karşınızdayım.
2. tip elektrikli motor tipini de anlatarak bir elektrikli aracın temel parçalarını bitirmiş olmaktayım.
Önceki videoda en çok kullanılan bldc motor tipi olan, kendinden tekerlekli Hub Motoru incelemiştik.
Şimdi ise daha çok ağır yük taşımasında kullanılan elektrikli araçlarda kullanılan motor tipini (iç rotorlu) inceledik. İyi seyirler.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Elektrikli Araçlar Serisin 10. videosu :
Elektrikli Araçlar Aksesuar ve Bileşenleri.

Elektrikli araçlar serisinin sonuna yaklaşırken serinin en uzun videosunda birlikteyiz.
BU VİDEODA ANLATILANLAR
0- TEMEL ELEKTRİK DEVRESİ BİLGİLERİ
1- KONTAK ANAHTARI
2- KORNA
3- ANAHTAR-BUTON-DÜĞME SETİ
4- SİNYAL-AYDINLATMA SİSTEMİ
5- FLAŞÖR, RÖLE
6- FREN KOLU-KESİCİ
7- USB DÖNÜŞTÜRÜCÜ
8- DÖNÜŞTÜRÜCÜ/CONVERTER
9- GÖSTERGE VE FAR PANELİ

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Hazırlayan: elekTRofizikci.
Merhaba arkadaşlar. Elektrikli araçlarserisinin sonlarına yaklaşırken, bu bölümde bir takipçiminde ihtiyacı üzerine elektrikli araçlarda konverter yani dönüştürücülere değinmek istedim. Neyi dönüştürüyoruz derseniz burada bir gerilim seviyesini başka bir gerilim seviyesine dönüştürüyoruz. Bu genelde yüksek değerden düşük değere, voltaja dönüşüm olmakta. Mesela bir araç 72 Voltluk bir batarya paketine sahip ama farları, sinyalleri 12/24/48 Volt olabilir. Bu durumda DC/DC dönüştürücüler devreye girmektedir. AC/DC, AC/AC, DC/AC, DC/DC formlarında YÜKSELTEN ve ya AZALTAN dönüştürücüler olabilir.
İyi seyirler...

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar. Bu bölümde daha önce Elektrikli Araçlar Video Serisinde kısaca anlatmış olduğum gösterge ve far panellerinin içlerini inceliyorum. Söküp dağıtıyorum. Umarım faydalı olur.
Bu arada da serinin son konu anlatım videosu. Son video olarak ta bir tane elektrikli bir araç toplayacağım. Seriyi baştan sona izleyen, gerekli parçaları aldıktan sonra çok rahat bir araç toplar, tasarlar veya arızalarını tespit edebilir.
İyi seyirler... #elektrikliaraba #elektriklimotor #elektrikli #motor #araba #gösterge #far #panel #söküm #inceleme #tamir https://www.youtube.com/watch?v=9ZI_MjQMIl8&t=37s

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Hazırlayan: elekTRofizikci // Ümit YAVUZARSLAN.
Merhaba arkadaşlar.
Bu bölümde bir arkadaşımın aracının klimasına bağlı araç sıcaklık ve gaz sensörünü parçaladık. Değişik bir deneyim oldu bizim içinde.
İlgilenenlere iyi seyirler.
https://www.youtube.com/watch?v=2JpOnG7CvBo&t=56s

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar. Bu bölümde daha önce elektrikli araçlar serisinde anlatmış ve iki tane de incelemiş olduğum, bldc motor ailesinden dış rotorlu bir scooter motorunu söküp inceledim. Daha önce büyük bir elektrikli motosiklete ait hub motoru sökmüştüm. Ardından ise iç rotorlu bir bldc motor söküp incelemiştik. Elime geçince bu e-scooter motorunu da sizinle paylaşmak istedim. Malum e-scooterlarda gün geçtikçe yayılıyorlar. Bununla ilgili bir çok kiralama şirketi de kurulmuş durumda. Girişimciler bile mevcut, kişiye özel scooter tasarımları yapmaktalar... İlgilenenlere iyi seyirler.
Hazırlayan: elekTRofizikci // Ümit YAVUZARSLAN.

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Merhaba arkadaşlar. Biraz geç oldu ama yine de meraklıları var diye videoyu yapayım dedim. İstanbul'da 20-23 Şubat'ta gerçekleştirilen etkinlikten görüntülerim. ayrıntılı ürün inceleyecek kadar bilgim ve vaktim olmadığından sadece gezerken genel görüntüler elde ettim. 3 salonu da gezdim. Ben daha çok elektrikli araçları ve de özellikle batarya/pil üreticilerini görmeye gitmiştim. ama #korona #virüs ü nedeniyle yurtdışından katılım sıfıra yakındı, ben hüsranla ayrıldım yani :(
Belki bilmeyen vardır, Facebookta Enerji Depolama Yöntemleri adı altında da bir grubum var. Depolama ile ilgili öğrendiklerimi orada depoluyorum, beklerim.
Linki: https://www.facebook.com/groups/1116403741716049/
İlgilenenlere iyi seyirler...
Sağlıcakla kalınız!
#motobike #motosiklet #bisiklet #fuar

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Oto Teyp Sökümü ve İncelemesi _ Bugün Ne Sökelim? -130-

Merhaba arkadaşlar.
Bu bölümde USB , AUX ve SDCARD girişi olan bir otot teybini söküp inceledik.
Misafirim ve yardımcımda vardı bu bölümde. Oğlum Alparslan. Yetiştiriyoruz ufaktan.
Üretmemiz lazım, biz bir şey yapamadık ama belki onlar birşeyler üreterek vatana millete faydalı olurlar.
İyi seyirler. #evdekal #Türkiye #hayatevesığar

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Bende sökmüştüm dahili amfi si ve kontrol ünitesi vae bide varsa cd room

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Hazırlayanlar: Alparslan-Habibe Asya ve
Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci.

Merhaba arkadaşlar.
Evde kaldığımız bugünlerde bazı dikkatimizi çeken uygulama ve kurallar bizde bazı fikirlerin oluşmasına neden oldu. Çocuklarda evde iken hem birer eğlence, oyalanma ve gelişme fırsatına dönüştü. Çocuklarla birlikte bir akıllı market yaptık. bu markette içerideki kişi sayısı yeni gelen müşteriye bildiriliyor ve içerisi yasal sınırdan kalabalıksa müşteri içeri girmiyor.
Alparslan ve Habibe Asya kesti biçti, ben ise yazdım çizdim kodladım ve kodları anlattım.
Arduino kullandığım bu projede birazcık kodlamaya da değinmiş oldum. Ha bu arada birde yemek tarifi var :)
Şimdi size iyi seyirler ve afiyet olsun :)

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Eee bayram zamanı yemekler doldu taştı, fırınlar ocaklar çalıştı :)
Aspiratörler yağlanmış ve bozulmuş olabilir diye bir aspiratör söküm ve anlatım videosu yapalım dedik :)
Herkesin bayramını tekrardan kutlar, daha güzel ve sağlıklı bayramlarda buluşmayı Rabbimden niyaz ederim.
İyi seyirler...
Uzun zaman önce bir Tübitak proje yarışması için söküp üzerinde öğrencim ile çalıştığımız ve bölge sergisinde 3. olduğumuz Akıllı Aspiratör projesinin aspiratörünü sizler için anlattım. Çalışma mantığı, parçaları ve sonunda blok ve elektriksel şemalarını çizerek verdim.
Umarım birilerinin işine yarar.
Sağlıcakla kalınız...

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Bulaşık Makinesi Su Kaçırma Arızası Tamiri _ Tamir Videoları

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci. Merhaba arkadaşlar bu bölümde arçelik marka 6230H model bir bulaşık makinasının su kaçırma probleminin inceledik ve sorunu giderdik. yine bir çok şey gördüğümüz, öğrendiğimiz bir çalışma oldu. Aslında bir tek vida dahi sökmeden yapılacak iki işlemi, sırf öğrenme ve merak amaçlı tüm makineyi dağıttım :) bu arızaların genelde iki nedeni var: 1. Kapak altındaki sızdırmalık contasının ömrünü tamamlaması 2. Alt fıskıyenin açılarak su kaçırması. İkisini de irdeledik ve inceledik. Öğrendiğimiz bir kaç şeyi de kısa kısa video olarak yayınlayacağım. Mesela , kapak düştü ise, açılıp kapanmıyorsa nereye bakılır? Makina yıkamaya başlamıyorsa, açma kapama anahtarı kazayla dağıldıysa , beyni nerede ve nasıl, altındaki şamandra bozulduysa neler yapılır onları da ayrıyeten inceleyeceğiz... İyi seyirler...

elektrofizikci

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Tripodlu, Uzaktan Kumandalı Özçekim Çubuğu İncelemesi _Kutu Açılımı -33-

Merhaba arkadaşlar. Bu bölümde üç harfli marketden almış olduğum, tripod özelliği olan, bluetooth ile kumanda edilen (Fotoğraf Çekimi) özçekim yani selfie çubuğunu inceledim ve anlattım. Güzel olmuş, ben beğendim. biraz daha kaliteli sve sağlam olabilirdi ama bu halide iş görür. İhtiyacı olanlara ve ilgilenenlere iyi seyirler.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Bulaşık Makinesi Su Kaçırma Arızası Tamiri _ Tamir Videoları

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN // elekTRofizikci. Merhaba arkadaşlar bu bölümde arçelik marka 6230H model bir bulaşık makinasının su kaçırma probleminin inceledik ve sorunu giderdik. yine bir çok şey gördüğümüz, öğrendiğimiz bir çalışma oldu. Aslında bir tek vida dahi sökmeden yapılacak iki işlemi, sırf öğrenme ve merak amaçlı tüm makineyi dağıttım :) bu arızaların genelde iki nedeni var: 1. Kapak altındaki sızdırmalık contasının ömrünü tamamlaması 2. Alt fıskıyenin açılarak su kaçırması. İkisini de irdeledik ve inceledik. Öğrendiğimiz bir kaç şeyi de kısa kısa video olarak yayınlayacağım. Mesela , kapak düştü ise, açılıp kapanmıyorsa nereye bakılır? Makina yıkamaya başlamıyorsa, açma kapama anahtarı kazayla dağıldıysa , beyni nerede ve nasıl, altındaki şamandra bozulduysa neler yapılır onları da ayrıyeten inceleyeceğiz... İyi seyirler...
Videoyu oynatmayı devre dışı bırakmışsınız. (Başka siteler üzerinden oynatmayı) Eğer açarsanız daha çok izlenmeye ulaşırsınız.